Konopí je jednou z nejuniverzálnějších rostlin na světě. Kromě jistých účinků na lidskou psychiku má ale hlavně nesčetná praktická využití. Naši generaci strašily trávou rodiče i establishment a jakékoli pozitivnější zmínky o ní se pohybovaly někde na hranici tabu. To dnes naštěstí platí čím dál méně, vlastně už téměř vůbec.
Musíme tu samozřejmě rozlišovat mezi několika rostlinami z téže rodiny - jednak máme klasické konopí seté a konopí indické, a pak ještě "průmyslové", které vzniklo vyšlechtěním z prvně jmenovaného základního druhu tak, aby v něm byl snížen podíl psychoaktivních látek. Tyhle látky totiž nejsou pro následující využití konopí vůbec potřeba.
1. Palivo
Představte si, že jedete na trávu. Po dálnici. Máte ji totiž - patřičně přeměněnou - v nádrži. Podobně jako jiné rostliny se dá konopí využít k výrobě biopaliva. Ale na rozdíl od mnoha jiných rostlin, které se dnes k výrobě této často právem proklínané komodity používají, konopí jen minimálně poškozuje půdu a navíc výroba biopaliva z něj nespotřebuje víc energie, než kolik pak samo dá. Konopí není v zemědělství žádná neznámá rostlina a semena, z nichž by se biopalivo vyrábělo, se dají zpracovat na již funkčních extrahovacích linkách, čili zde nehrozí překážky v podobě vysokých počátečních investic.
2. Baterie
Výroba elektřiny není dnes takový problém jako její uchovávání, skladování. Konopí možná změní naše dosavadní přešlapování na místě v téhle oblasti. Z vláken ve stonku lze totiž vyrobit nanomateriály, podobně jako grafen z uhlíku. Jak přesně to funguje, je poměrně komplikované na vysvětlení, ale na nanoúrovních se tahle vlákna chovají jako superkondezátory, tzn. že akumulují elektrický náboj. Pro hovoří i fakt, že vyrábět podobné skladovací jednotky je daleko levnější právě z konopí než z dnes tolik "oblíbeného" grafenu.
3. Jídlo
Každý jistě zná "speciální" brownies - kdo sám neokusil, tak aspoň z doslechu. Ty samozřejmě nedají jíst každý den (nebo možná ano a držet se tak mimo současnou bezútěšnou realitu až do skonání sebe sama) - konopí nabízí mnoho dalších zdravých alternativ bez intoxifikačních účinků. Za tím účelem lze výborně zužitkovat hlavně semena a na druhém místě listy. Vyrobit se dá kromě salátu (z listů, případně i naklíčených semen) nebo panenského oleje také bílkovinný prášek a z něj tofu, mléko a zmrzlina, nebo mouka a z ní rozmanité druhy pečiva.
4. Stavební materiál
Kromě dnes již známých a používaných textilií se z konopných vláken nebo drtě dají vyrobit různorodé stavební materiály. Například hempcrete, tedy konopný beton a z něj cihly, tvarovky a panely. Nebo jiné panely, podobné těm dřevotřískovým. A jemnější drť se pak využije na izolační pásy. Výhody? Konopí se na rozdíl od cementu a písku nemusí těžit, ale roste samo. A to nepoměrně rychleji než dřevo, na němž jsou založeny další stavební materiály. A že je to levnější než obě zmíněné konvenční varianty netřeba snad znovu opakovat.
5. Krmivo
Hospodářská zvířata toho musí hodně zkonzumovat, aby nám na nich narostlo maso. Konkrétně asi osm kilo rostlinné hmoty na jedno kilo svaloviny. V závislosti na druhu dostupného krmiva to ale pro mnohé chovatele znamená, že do výkrmu investují víc, než se jim pak ze "zužitkovaného" zvířete vrátí. Sami jistě tušíte, v čem tady může konopí pomoci, zvláště to "technické", pokud by měly panovat nějaké obavy z masa s obsahem THC. Ve skutečnosti ty obavy nejsou úplně plané, protože v mase bývá také tuk, v němž se přijaté psychoaktivní látky z konopí rozpouštějí a taky tam zůstávají.
Kromě toho se dá konopí využít také jako podestýlka, v jejímž případě už žádná trvalá infikace zvířecích těl nehrozí. A pokud si trochu zafantazírujeme - dobytek, který bude mít takhle pěkně "zeleně" ustláno, snad bude svůj neradostný osud vnímat veseleji a bez stresu, který se - jak je známo - na kvalitě masa neblaze podepisuje.
6. Plasty
Plasty se dnes dají vyrobit téměř ze všeho, co obsahuje polymerizovatelné (zřetězitelné) sloučeniny. Takže logicky i z konopí. U něj je ještě k tomu výhoda, že se "jeho" plasty lépe recyklují a rychleji se přirozeně rozpadají ve srovnání s těmi tradičně vyráběnými a používanými. Na druhou stranu jsou ale pevnější a odolnější než "ekologicky přátelské umělé hmoty" vyráběné dnes ze sóji a kukuřice. A o ceně už nebudeme znovu mluvit.
Z měkčených konopných plastů se dají vyrábět různé obaly včetně těch potravinových, z různě tvrzených pak nápojové lahve nebo nábytek, trubky či automobilové součástky.
Všech těchto nápadů se už dávno někdo chopil a s větším či měnším úspěchem je zavádí do praxe - takže doufejme, že za pár let už bude "tráva" všude, kam se podíváte.
A TADY máte 14 fotek sexy šéfkuchařky, která vaří a peče zásadně jen z marihuany.