fb pixel
Vyhledávání

6 let od odchodu vizionáře Steva Jobse na věčnost: 6 zajímavostí o zakladateli Applu a technologickém géniovi

Jako šéf Applu byl Steve Jobs nejen vizionářem, ale i miliardářem.
Zdroj: iPhonehacks.com

Přesně před šesti lety zemřel jeden z nejvýznamnějších technologických inovátorů moderní historie Steve Jobs. Zakladateli společnosti Apple se stala osudnou rakovina slinivky. Cesta na vrchol byla v jeho případě dlouhá a spletitá. Připomeňme si génia, bez jehož výrobků si většina z nás neumí svůj život představit.

Jan Palička
Jan Palička 5.10.2017, 18:08

1) Poloviční Syřan s nelehkým dětstvím

Ve světle uprchlické krize a války v Sýrii se jeví poněkud paradoxně skutečnost, že i Steve Jobs byl polovičním Syřanem. Jeho otcem totiž byl mladý syrský imigrant Abdulfattah Jandali v USA studující politiologii. Nicméně jeho lásce s Američankou Joanne Carole Schiebleovou nepřál její otec a třiadvacetiletá Joanne tak musela dát malého Steva k adopci Paulovi a Claře Jobsovým. Její podmínkou bylo, že ač ani jeden z adoptivních rodičů neměl vystudovanou vysokou školu, tak Steve musí jít na univerzitu.

2) Znuděný student, který se na školu vykašlal

Adoptivní rodiče Steva Jobse splnili sen jeho biologické matce a Steve po maturitě skutečně nastoupil na univerzitu Reed College v Oregonu. Studovat zde ale vydržel jen jeden rok. Obecně vzato byl Steve Jobs studentem, kterého již základní a střední škola převážně nudily a odmítal se podřizovat autoritě učitelů. Na univerzitě se raději nechal vyhodit a pak ještě nějakou dobu docházel jen na vybrané přednášky, které ho zajímaly. Sám říkal, že svého rozhodnutí nikdy nelitoval a kdyby poslušně absolvoval celou univerzitu, tak nikdy nedosáhne toho, čeho dosáhl jako nedostudovaný odpadlík.

3) Nadšenec do východních učení a drogový experimentátor

Možná to byl divoký přelom 60. a 70. let, kdy Jobs vyrůstal, který ho ovlivnil v jeho inklinaci k východní filosofii, náboženství a mysticismu. Krátce po vyhazovu ze školy přespával po kamarádech nebo v chrámu Hare Krišna, přičemž jídlo, které dostal od příznivců tohoto učení, bylo často jediným jídlem, které za celý den snědl. Dokonce i na nějakou dobu odcestoval do Indie, kde se stal buddhistou a po návratu do San Franciska začal experimentovat s marihuanou a psychotropními drogami.

4) Přátelství, které odstartovalo technologickou revoluci

Asi největším zlomem v životě Steva Jobse bylo, když se z kraje 70. let seznámil se Stevem Wozniakem. Prvním společným projektem bylo zařízení, které dokázalo ošálit telefonní síť a nelegálně tak ušetřit na meziměstských hovorech. Wozniak byl spíše technickým inovátorem a Jobs byznysovým guru, který dokázal jeho myšlenky prodat. Podobný příběh měla i jejich společnost Apple založená roku 1976 v Jobsově garáži. Wozniak vymyslel revoluční osobní počítač a Jobs docílil toho, že počítač Apple I se stal hitem. Z garážové firmy dvou mladíků se postupem let stal jeden z největších technologických gigantů na světě, který v posledních letech stojí v čele technologické revoluce.

5) Géniální vizionář vydělávající miliardy

Jobs byl bezpochyby jedním z těch lidí, kteří měli čich na byznys. Jako manažer byl tak zarputilý, že práce s ním byla takřka k nevydržení. Podřízené často vyloženě šikanoval a vyhazoval kvůli maličkostem, ale vždy dokázal přesvědčit lidi a hlavně investory o své vizi a perfektně reagoval na momentální situaci na trhu a na to, co potenciální zákazníci chtějí. Kromě akcií Applu byl i většinovým akcionářem studia Pixar. Ač si jako ředitel Applu jednu dobu vyplácel jen symbolický plat jeden dolar ročně, na ziscích z akcií vydělal přes 8 miliard dolarů.

6) Oběť nevyléčitelné choroby

Jak se říká, nebe nezná vyvolených. Zákeřná rakovina si rovněž mezi lidmi nevybírá a v roce 2005 byla diagnostikována i Stevu Jobsovi. Ač se jednalo o jednu z nejhůře léčitelných forem rakoviny - rakovinu slinivky, měl Jobs při okamžité operaci šanci na vyléčení. Bohužel však udělal tu chybu, že operaci několik měsíců odkládal a věřil, že se dokáže vyléčit sám za pomoci alternativní medicíny. Jeho stav se ale zhoršoval a když k operaci svolil, bylo již příliš pozdě. Za svou léčbu a vývoj nových léčebných metod zaplatil desítky milionů dolarů, ale marně. Jeho zdravotní stav se den ode dne zhoršoval, dramaticky hubnul a nádor se začal rozšiřovat. Ač si Jobs nechal transplantovat játra, smrt se mu věčně oddalovat nepodařilo. Zemřel 5. října 2011. Jeho odkaz ale žije dál v každém iPhonu, iPodu, MacBooku a dalších výrobcích společnosti Apple.

A TADY se podívejte na 6 tipů, jak pracovat z domova.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články