fb pixel 6 důvodů, proč jsou Kabáti dobrá kapela – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč jsou Kabáti dobrá kapela

Ačkoliv je skladba Pohoda několik let stará, přesto se drží v oblíbenosti dlouhodobě na prvních příčkách.
Zdroj: kabat.cz

Málokterá česká kapela se může pochlubit tím, že by prodala přes milion desek a zároveň nezabředla do vln tuctového popu. „Kabáti“ nejsou produkt dobrého marketingu, nýbrž ryzí pivní rock s přesahem, a hlavně příběhem. Navíc dnes slaví frontman Kabátů Josef Vojtek 57. narozeniny. Zde je 6 důvodů, proč si myslíme, že je Kabát dobrá kapela, která si nezaslouží opovržení, ale naopak uznání i od neznabohů.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 21.6.2022, 09:03

1) Mají profesionální techniku a kvalitní zázemí

Když kapela Kabát vyráží na letní tour, veze s sebou na každou zastávku 140 tun materiálu ve 28 kamionech a 74 metrů široké pódium. Jen samotná základní nosná konstrukce váží 90 tun. K tomu si připočtěte 400 metrů čtverečních LED stěn, zvukovou aparaturu o výkonu 350 kW v zesilovačích a přes 500 světel. Tak z toho máte v aparaturu na turné, za které by se nestyděly ani největší rockové legendy na světě.

2) Na koncertech znaj všichni všechny texty

Texty od Milana Špalka jsou jedinečné především tím, že znějí primitivně a jednoduše, ale zároveň mají i hlubší podtext a nesou s sebou odkaz. Tematicky se zaměřují na ženy, pivo, zpěv a často i na severní Čechy, odkud kapela pochází. Text „... když se u nás chlapi poperou, tak jenom nožem, anebo sekerou... zcela jistě vychází z osobních zkušeností. Každopádně 99 % návštěvníků každého koncertu sborově zpívá s kapelou po celou dobu vystoupení, což je přece naprosto super.

3) Kapela má nejvíc revivalů ze všech

Kapela Kabát má (spolu s Michalem Davidem) pravděpodně nejvíce revivalů v Čechách, což je znamení, že jsou dobrá kapela. Odhadem jich může být 20 až 30, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Všechny ty Vaťáky, Saka, Tabáky, Kožuchy a další revivaly v podstatě vzdávají hold něčemu, co mají lidé rádi, a zároveň tím dělají kapele dlouhodobě reklamu.

4) Kabáti jsou autentičtí

Málokterá kapela může říct, že zpívá to, co žije. Kdyby Kryštof zpívali to, co žijí, tak by to i při použití sebevětší fantazie vypadalo jako pohled na rozvařenou písmenkovou polévku. Když Kabáti zazpívají například „Děvky ty to znaj, sotva daj, když sou kapsy prázdný“ nebo „Nejsem žádnej Bruce Willis a neumím skákat hlavou dolu. Holka se mnou jde, jen když ji přemluvim a nepiju moc colu. Neumim se chovat na večírku tvojich rodičů, pozvracim sako tvýho táty. Ráno přijdu nadranej a to potom někdy lžu a budim tě v půl pátý,“ tak vše dává smysl. Životní moudra od lidí, kteří žijí skutečné teplické životy.

5) Jejich fanoušci jsou srdcaři

Kabáti jsou pro všechny. Je jedno, jestli jste dělník nebo inženýr, a je jedno, jestli je vám patnáct let nebo šedesát. Důležité je mít rád pivo, ženy a pořádnej rock. Říká se, že hudební fanoušci se nejčastěji ztotožňují s hudbou, která jim je nejvíc blízká a vyznává podobné hodnoty jako posluchač, což je možná důvod, proč mají Kabáti tak širokou a věrnou základnu přívrženců a podporovatelů, kteří kupují desky a chodí na koncerty.

6) Nemají zapotřebí kázat lidem a moralizovat

Laicky řečeno – skupina Kabát působí stejným dojmem na hudebním poli jako Jaromír Jágr ve sportu. Nemají potřebu se nad nikoho povyšovat ani moralizovat, a navíc jsou absolutně apolitičtí. Ví moc dobře, že jsou nejhranější, nejprodávanější a nejposlouchanější. Čísla mluví za vše, a navíc to, co dělají, dělají správně. To je, oč tu běží!

A zde je 7 tipů, jak vytrollit Vánoce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články