fb pixel 6 důvodů, proč Češi tolik milují tuzemské pivo – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč Češi tolik milují tuzemské pivo

To je on – mladý, leč zkušený vrchní sládek Michal Rouč V Pípě na pípě bude každý den minimálně 8 druhů čepovaného piva a několik desítek druhů lahvového. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jestli na světě existuje nějaká činnost, ve které nás nikdo a nikdy nepřekoná, tak je to pití piva. I když světová spotřeba piva klesá, tak ho vypijeme v průměru 143 litrů na hlavu, což z nás činí v podstatě světový unikát. Za námi se potácí Irsko a Německo, což jsou země, které nám náš zlatý mok mohou tiše závidět. Existuje hned několik důvodů, proč Čechům tekutý chléb tolik chutná...

Martin Miko
Martin Miko 10.5.2018, 08:36

1. České pivo je levné

V podstatě se ani nelze divit tomu, že máme k pivu tak vřelý vztah. V roce 2017 vznikl na Businessinsider.com žebříček, který srovnával cenu piva ve všech metropolích světa. Ukázalo se, že Praha má nejlevnější pivo na světě. Velké pivo zde totiž koupíte zhruba za 1,3 dolarů, což je oproti norskému Oslu zhruba 8krát menší cena. Češi by si vlastně ani nedokázali představit, že by někde v baru popíjeli pivo za 250 korun českých. Doufejme, že se toho nikdy nedožijeme. Jinak bude další revoluce.

2. České pivo je kvalitní

Znáte ten pocit, když někam přijedete na dovolenou a v restauraci si objednáte pivo? Po prvním napití se vám udělá zle a začnete vzpomínat na svou rodnou zemi, kde vám naservírují za poloviční cenu vychlazenou hořkou Plzeň s bohatou pěnou, která vás pohladí po duši. Na dovolené takřka kdekoliv ve světě pivo prostě chutná jako výplach z trubek, které někdo naředil odpornou vodou. Ta podivná předražená zahraniční tekutina navíc nemá pěnu a není správně studená. V tu chvíli jste hrdí na to, že jste Češi.

3. České pivo má tradici

V jedné písni se zpívá: „Hospodu ti fotr ukáže dřív než kino,“ což je v podstatě pravda. České prostředí pokládá hospodu za nedílnou součást kultury, která je tu s námi odjakživa. Každý z nás měl například v rodině alespoň jednoho alkoholika, který se upil k smrti nebo se mu povedlo zničit život celé své rodině. Nicméně se stále ukazuje, že tradice je silnější než nějaké předčasné úmrtí, alkoholismus nebo cirhóza jater.

4. České pivo spojuje

Vaši rodiče se s největší pravděpodobností seznámili v hospodě nebo v místě, kde se čepuje pivo. Tato božská mana totiž dokáže rodiny nejen ničit, ale i vytvářet. Dokonce nepřímo umí i plodit děti a především umožňuje mít sex ošklivým a stydlivým lidem už od středověku. Kdyby nebylo piva, tak je velká pravděpodobnost, že by se většina z nás nejspíš ani nikdy nenarodila. Ještě, že tu to skvělé pivo máme. Važme si ho.

5. Na české pivo jsme hrdí

Češi nejsou příliš hrdý národ. V podstatě ani není, na co být hrdý. Tuzemské pivo však patří mezi zásadní výjimky. Za české pivo bychom se dokázali dokonce i poprat. Není to však jen o pivu plzeňském. Jiný kraj, jiný mrav, proto se Brňáci bez rozmyslu poperou za Starobrno, i když z pohledu Čechů se to nedá pít, Ostraváci za Ostravar a Ústečáci za Březňáka.

6. České pivo nám dělá dobré jméno ve světě

Zatímco lidé ze všech zemí světa popíjejí své odporné břečky za přemrštěné ceny, tak my jsme závistivými cizinci obdivováni. Jakmile v cizině začneme vyprávět o českém pivu, jeho ceně a kvalitě, ostatní jen tiše a lačně naslouchají. Vždyť celé zahraniční party sem za lahodným zlatavým mokem za nízkou cenu létají na mejdany!

A zde je 7 nezapomenutelných herců, kteří přežili seriál Hospoda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články