fb pixel 6 důkazů toho, že Miloš Zeman je jen alter ego geniálního komika – G.cz
Vyhledávání

6 důkazů toho, že Miloš Zeman je jen alter ego geniálního komika

Většině z vás jméno Petr Táhlo nic neřekne. Spíše ho budete znát pod jeho uměleckým pseudonymem - Miloš Zeman. Jedná se o nadaného komika z Prahy, který byl za dob totality pronásledován režimem pro své štiplavé satirické scény, kdy si bral na paškál celý komunistický aparát.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 10.10.2015, 17:00

Petr se narodil do špatné doby. Do doby, kdy se mohla sice dělat sranda, ale ne zase tak moc a hlavně jenom z něčeho. Petr Táhlo byl však odjakživa plavec proti proudu a do své performance si nenechal mluvit. Stalo se, co se stát muselo. Petr byl Veřejnou bezpečností zadržen na Karlově mostě, kdy oděn pouze do sovětské vlajky ve formátu A4 kolemjdoucím tvrdil, že jim za padesát korun ukáže, co se ve skutečnosti skrývá za Sovětským svazem.

Následně strávil tři roky ve vězení. Po svém propuštění byl neustále pod drobnohledem. Měl zakázáno veřejně vystupovat a přibližovat se k sovětské vlajce. Někdy v tu dobu, tedy začátkem osmdesátých let, vytvořil Petr Táhlo své komediální alter ego – Miloše Zemana.

Spolu se svými kumpány ze zavřeného divadla „Rudý gentleman“ zosnoval doposud nepřekonaný vtípek, který mnozí zasvěcení kritici označují pojmem „absolutní humor“. Stylizoval se do lidového bodrého a uštěpačného alkoholika, který to přes poslaneckou sněmovnu vzal rovnou na Hrad.

Nám se podařilo spojit s Radimem Onderkou, tedy Petrovým kumpánem z divadla Rudý gentleman, který je aktuálně vedoucím jeho týmu. S Radimem jsme se sešli v jedné pražské kavárně, kde se o Petrovi – Milošovi vášnivě rozpovídal. Celý rozhovor vám přineseme někdy jindy. Nyní vypíchneme jen nejdůležitější body.

1. Jiří Ovčáček

„Hele, když Miloš (Radim spolu s celým jeho týmem, hovoří o Petrovi jako o Milošovi, aby navodili pocit autentičnosti) vyhrál ty prezidentský volby, tak jsme si sedli a probrali, co bude dál. Miloš chtěl nějakej zásadní vtípek. Povídal, že to nesmí být jednorázovka, ale něco, na čem se dá stavět a dá se to ždímat postupně. Napadlo mě, že bychom mu měli sehnat nějakého vymazleného mluvčího. Miloš se toho okamžitě chytil a potvrdil, že je potřeba sehnat nějakého koženého zoufalce, který bude bytostně nesympatický, ale zároveň groteskní.

No a pak jsem ho jednou potkal. Velké brýle, slizký od pohledu a vypadal trochu jako Himmler. To byl on. Když jsem pak zjistil, že byl redaktorem v Haló novinách a přečetl jsem si některé jeho články, ten musel být náš. Naprosto zapadal do konceptu. Když jsem ho přivedl na konkurz, Miloš propukl v upřímný smích. Věděl, jsem, že máme svého mluvčího. Vzpomínám si, jak Miloš říkal ‚Ty vole, ten je perfektní. Kdybys mi ho sehnal ještě s rovnátkama, tak by byl dokonalej.’ S rovnátkama jsem žádnýho podobnýho nesehnal, ale i tak byl tenhle kus perfektní.“

2. Korunovační klenoty

„Bylo před námi otevírání korunovačních klenotů a my přemýšleli, jaký vtípek bychom při této příležitosti využili. Bylo to ze začátku Milošova funkčního období, takže jsem nechtěl, aby to bylo něco okatého, aby se Miloš neodmaskoval hned v úvodu. Toho napadlo, že může dělat, že je úplně na mol.

Ještě jsme chvíli probírali možnost, že by korunovační klenoty poblil a pak plácnul Němcovou po zadku, ale to už bylo moc. Miloš se tedy zaměřil na to, že se bude motat a bude předstírat, že je opilý. Jako oficiální omluvu si vybral, že měl virózu. Říkám mu: ‚Ty vole, Mílo, to ti nikdo nemůže sežrat s tou virózou. ‛ No a vidíte, sežrali.“

3. Kunda

„To bylo tehdy, kdy nám už pomalu docházela šťáva. Museli jsme přijít s nějakým novým konceptem. A to by nebyl Miloš, aby něco nevymyslel. Ale, abyste si nemysleli, tam nešlo primárně o tu Kundu. To byl pouhý nástroj, jak dosáhnout ještě něčeho většího. Miloš si totiž vymyslel svého úhlavního nepřítele - Pražskou kavárnu. Všimněte si, že je to celkem chytře zvolené v souvislosti s tím, že postava Miloše Zemana je alkoholik a s kávou nemá nic společného. Dokonce jsme dostali pár obdivných dopisů od našich fanoušků, kteří zvolení pojmu Pražské kavárny, kvitovali s povděkem.

Miloš si tedy vytvořil Pražskou kavárnu a s tím už se dá pracovat. Ty vulgarity v rádiu, to byl jen takový improvizovaný Milošův vtípek, podle mě povedený.”

4. Alkohol

„Postava Miloše Zemana nebyla vytvořena proto, aby to byl prezident. To se teprve vyprofilovalo. Alkoholik byl od počátku a bylo to součástí jeho osobnosti.

Právě proto nám přišlo naprosto dokonalé, když ta možnost, aby byl Miloš prezident, přišla. Byl to naprostý kontrast s důstojným prezidentem tmelícím národ, který je na něho hrdý. Tahle příležitost se musela využít. Miloš přitvrdil v kouření, v alkoholu a buranství, co to šlo, až si říkám, ty vole, to snad není možný, že mu to ty lidi žerou. To už musí být jasný snad každýmu, že si Miloš dělá celou dobu prdel. Ale oni to ty lidi nepoznají. Fakt to nechápu.

5. Vratislav Mynář

„Potřebovali jsme do týmu nějakýho vyloženě záporáka. Ale ne zase moc. Spíš prospěcháře. No, tak Miloš vytvořil postavu Vratislava Mynáře. Miloš znal Vráťu z hospody z dřívějška, takže jsme se dohodli. Vráťa to hraje dobře, role mu sedla. Samozřejmě, že Vráťa nemohl dostat bezpečnostní prověrku, ale to bylo v plánu, jelikož na tom se dá postavit řada vtipných scének. Důležitý je na Hradě Vráťu udržet, což se nám v tomto funkční období bezesporu podaří. Máme nachystán s Vráťou i Silvestrovský speciál, ale to bych nerad prozrazoval dopředu.“

6. Hitler je gentleman

„Ty vole, to byla docela prdel. Miloše napadlo, že by zkusil něco, co ještě nikdo před ním neudělal. Vymyslel si článek a pokusil se ho podsunout veřejnosti, jako že existuje. Téma bylo náročné, jelikož bylo potřeba, aby to bylo na hraně uvěřitelnosti. Nakonec Miloš řekl, že na hranu uvěřitelnosti kašle, a z první vypálil článek, kde Peroutka psal o tom, jaký byl Hitler gentleman a že ten článek byl vlevo dole. A oni ti magoři fakt ten článek začali zuřivě hledat. A víte, co byla největší prdel? Že ho hledal i Ovčáček. Normálně mu Miloš jen tak ze srandy řekl, že by bylo dobrý, kdyby ho našel a on ho fakt hledal. Po nocích. A podle mě ho pořád ještě hledá, ale nepřizná to.“

Má Miloš Zeman v rukávu ještě další vtípky? Je Okamura jen dalším alter egem Petra Táhla? Na tyto a na další otázky naleznete odpovědi v celém rozhovoru s Radimem Onderkou, který si můžete přečíst někdy jindy a někde jinde.

A TADY se můžete podívat na další komickou etudu Petra Táhla alias Miloše Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články