fb pixel 6 českých dolarových miliardářů: Přispíváte jim na jejich bohatství i vy? – G.cz
Vyhledávání

6 českých dolarových miliardářů: Přispíváte jim na jejich bohatství i vy?

Tak jako každý rok zveřejnil magazín Forbes přehled těch nejbohatších lidí na světě. Pomyslnou laťkou té největší světové elity je pak majetek v hodnotě překračující jednu miliardu amerických dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 25 miliard korun. Letos se mezi dolarové miliardáře dostala šestice Čechů. Co jim pomohlo obrovské jmění vydělat a jak jste jim mohli přispět i vy?

Jan Palička
Jan Palička 26.3.2017, 11:00

1. Petr Kellner
Majetek: 12,2 miliard dolarů

Nejbohatší Čech a 105. nejbohatší člověk na světě je sám poněkud tajemný a nedává o sobě příliš vědět, nicméně to, co vlastní jeho investiční skupina PPF, je dobře známé. Kellnerovi přispíváte, pokud jste klienty mobilního operátora O2 nebo banky AirBank. Pokud jste si něco koupili na splátky u společnosti Home Credit, uvidí část z vašich peněz opět Petr Kellner. Kromě samotného O2 vlastní Kellner i pražskou O2 arénu, kam můžete zavítat na sportovní nebo kulturní události, můžete studovat na jeho prestižním gymnáziu Open Gate nebo se léčit produkty jeho výzkumné farmakologické společnosti Sotio. V minulosti ovládal například i Českou pojišťovnu nebo TV Nova.

2. Andrej Babiš
Majetek: 3,4 miliardy dolarů

Jako ministr financí a předseda hnutí ANO je celkově 564. nejbohatší člověk světa Andrej Babiš přesným opakem Petra Kellnera, co se osobního života týče. Na veřejnosti se jak s partnerkou Monikou, tak s dětmi ukazuje často a pravidelně i přes sociální sítě dává nahlédnout do svého soukromí. Vlastní holding Agrofert, který pod sebou sdružuje převážně firmy z chemického a potravinářského průmyslu. Babišovy potraviny se prodávají například pod značkami Vodňanské kuře, kostelecké uzeniny, Krahulík, Kmotr, Olma nebo Penam. Pod chemickou větev Agrofertu pak spadají například DEZA, Precheza, Lovochemie, Synthesia nebo Fatra. Mimo to vydává Babišův Agrofert i tištěná a internetová média v rámci vydavatelství Mafra, mezi které patří MD Dnes, Lidové noviny, deník Metro, bulvární web Expres nebo hudební televize Óčko.

3. Radovan Vítek
Majetek: 2,4 miliardy dolarů

Oproti loňskému roku si polepšil rodák z Brna Radovan Vítek, který se letos stal třetím nejbohatším Čechem a celkově 867. nejbohatším mužem na světě. Jeho dnešním zdrojem bohatství je podnikání na realitních a developerských trzích, které realizuje přes skupinu Czech Property Investments a její dceřinou skupinu CPI Group. K penězům přišel hlavně během privatizace na Slovensku, kdy se mu podařilo se společností Istrokapitál privatizovat například Slovnaft nebo Východoslovenské železárny. V Česku pak v 90. letech zprivatizoval družstvo Včela, které se stalo základem pro jeho dráhu realitního a developerského magnáta. Do Česka přijíždí jen kvůli byznysu, jinak žije v Anglii v sídle, které si koupil od bubeníka Beatles Ringo Starra.

4. Karel Komárek
Majetek: 2,2 miliardy dolarů

Investiční a finanční skupinu KKCG založil Komárek už v půlce 90. let a ta mu postupem času dopomohla k tomu, že se stal 939. nejbohatším člověkem na světě. Nejvíce podniká v oblasti ropy a zemního plynu, vlastní například energetickou společnost Moravské naftové doly (MND). Mimo to mu patří i loterijní společnost Sazka, kterou koupil v roce 2011, když se nacházela ve značných finančních problémech. Do Komárkovy kapsy přispějete i jako klienti cestovní kanceláře Fischer nebo pokud pro informace voláte na linku 1188.

5. Daniel Křetínský
Majetek: 2 miliardy dolarů

Nováčkem mezi dolarovými miliardáři se po úspěšném roce stal Daniel Křetínský, který se svým Energetickým a průmyslovým holdingem podniká nejen v energetice. Do tisícovky nejbohatších na světě se sice nevešel, ale obsadil i tak slušné 1030. místo. Vystudovaný právník kromě energetických společností spoluvlastní například vydavatelství Czech News Center, které vydává deník Blesk, časopis Reflex nebo deník Sport. Lásku ke sportu projevuje Křetínský i tak, že v roce 2004 společně s finanční skupinou J&T koupil fotbalový klub Sparta Praha, který dodnes spoluvlastní a kterého je i nadšeným fanouškem. Zajímavostí je i to, že namísto supermoderních domů obývá prvorepublikovou funkcionalistickou Preissovu vilu na Praze 5, kde za komunistů bydlel Vasil Bilak.

6. Pavel Tykač
Majetek: 1,3 miliardy dolarů

Uhlobaron Tykač začal jako prodejce výpočetní techniky, následně privatizoval banky a nyní je jediným vlastníkem uhelné společnosti Czech Coal. Ta provozuje třeba důl ČSA nebo elektrárnu Chvaletice. O pravidelný zdroj příjmů se Tykačovi stará výhodná smlouva, podle které je na 50 let dodavatelem uhlí pro státní ČEZ, tudíž se nemusí příliš stresovat a vymýšlet něco nového. Kromě uhelného byznysu a energetiky se věnuje i charitě, pomáhá matkám samoživitelkám a dětem z chudých rodin pomáhá financovat obědy ve školách. V celosvětovém žebříčku se oproti loňskému roku propadl na 1567. místo.

O nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi se toho více dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články