fb pixel První kytaru si vyrobil a místo trsátka používá minci: 5 zajímavostí o legendárním kytaristovi skupiny Queen Brianu Mayovi – G.cz
Vyhledávání

První kytaru si vyrobil a místo trsátka používá minci: 5 zajímavostí o legendárním kytaristovi skupiny Queen Brianu Mayovi

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Osobnost britského kytaristy Briana Maye není spojená jen s legendární kapelou Queen. Jedná se o člověka mnoha profesí v různých odvětvích a koníčků, jimž se věnuje v podstatě celý život. Navíc je autorem několika hitů od skupiny Queen jako například We Will Rock You nebo Now I'm Here. Kromě toho, že dnes slaví 75. narozeniny, se nyní dozvíte 5 zajímavostí o jeho životě, jež jste doposud ani netušili.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 19.7.2022, 09:15

1. Je držitelem doktorátu z astrofyziky

Rok předtím, než Brian spolu s Freddiem Mercurym založil kapelu Queen, studoval astrofyziku na univerzitě ve Velké Británii. Vzhledem k tomu, že se ze členů kapely Queen staly téměř okamžitě rockové hvězdy, tak studia nedokončil. V pozdějším věku se rozhodl vše napravit a roku 2007 získal doktorát na Londýnské Imperial College. Nutno podotknout, že není jen pouhým držitelem čestného titulu, nýbrž je uznávaným odborníkem ve svém oboru. Dokonce je po něm pojmenován asteroid, který kdysi objevil. Navíc se podílel na misi pro NASA pod názvem New Horizons na Pluto.

2. Kytaru si vyrobil spolu se svým otcem

Když bylo Brianovi pouhých 16 let, ručně vyrobil spolu se svým otcem Haroldem kytaru, již pojmenoval Red Speciál. Kytara je vyrobena ze stolu a krk z části krbu. Značky pražců vytvořil z knoflíků z blůzy, kterou nosila Mayova matka. Je až neuvěřitelné, že na tuto kytaru hraje až dodnes. Navíc s ní složil většinu největších hitů od kapely Queen. Ačkoliv je vlastníkem mnoha ručně vyráběných kytar, tak říká, že na originální Red Speciál nedá dopustit.

3. Před kapelou Queen hrál v jiné kapele

Brian je kytaristou tělem i duší a cvičení na ni se věnuje takřka od mala. Před založením skupiny Queen hrál několik let spolu s bubeníkem Queenů Rogerem Taylorem v kapele Smile. V kapele Smile zpíval jakýsi Tim Staffel, který oba seznámil se svým spolužákem Freddiem Mercurym. Roger s Brianem se poté s Freddiem spojili a založili nejlegendárnější uskupení všech dob.

4. Dlouhodobě bojuje za práva zvířat

May miluje zvířata a aktivně vystupuje proti tradičnímu lovu jezevců a lišek. Dokonce se stal tváří jedné z organizací na ochranu zvířat, která bojuje za zastavení těchto lovů. Kdysi také zvažoval vstup do politiky, aby dokázal aktivně bojovat za práva zvířat. Ale nakonec se rozhodl, že podpoří britskou Stranu zelených.

5. Místo trsátka používá výhradně minci

Unikátní zvuk Brianovy kytary dodává nejen jeho ručně vyrobná kytara, ale především to, že celý život odmítá hrát s klasickým trsátkem. Oblíbil si totiž hru kovovými mincemi. Jeho oblíbenou mincí je stará šestipince. Po stažení této mince z oběhu byla vytvořena speciální limitovaná série mincí s jeho podobiznou na místo královniny hlavy.

Kromě toho všeho Brian May rád fotí. Skvělé a velmi intimní jsou například fotografie, které pořídil na turné Queenů ještě za Mercuryho života. Prohlédnout si je můžete v galerii tady:

A zde je 6 tipů jak si užít naplno každý festival.

Podobné články

Doporučujeme

Další články