1. Mizerný student a schizofrenik
Ač byl Masarykův otec téměř geniálním profesorem filosofie, Jan Masaryk nadání pro studium rozhodně nezdědil. Základní školu vystudoval s průměrnými výsledky a na gymnáziu se jeho prospěch ještě zhoršil. Učitelé kritizovali hlavně jeho laxní přístup k učení. K maturitě ani nedorazil a odcestoval do USA. Zde mu na zvláštní škole ve státě New Jersey byla diagnostikována forma schizofrenie zvaná hebefrenie, která způsobovala jeho výkyvy nálad, časný negativismus a jakési frackovství.
2. Dělník, voják i politik
Kariéra Jana Masaryka měla několik překvapivých obratů. S prací začal po odchodu do Ameriky, kde vykonával různé podřadné profese od poslíčka po pracovníka ve slévárně. Stejně jako ve škole si jeho zaměstnavatelé stěžovali na Masarykovu špatnou pracovní morálku. Před 1. světovou válkou se vrátil do Čech a v letech 1915 až 1918 sloužil u 8. vozatajského praporu u 34. pěší divize rakousko-uherské armády v Haliči, Uhrách a Itálii. Podle svých slov za celou válku ani jednou nevystřelil, a přesto skončil v hodnosti poručíka a obdržel stříbrnou medaili za statečnost 2. třídy. Až když se jeho otec stal prezidentem, dal se na dráhu politika, kde slavil úspěchy.
3. Vtipálek, co neměl rád komunisty
Jan Masaryk pociťoval odpor ke všem totalitním režimům a stejně jako nacismus se mu protivil i komunismus: nebylo mu moc po chuti, že jako poválečný ministr musel ve vládě spolupracovat právě s komunisty. Břitký smysl pro humor a pohrdání komunismem dal najevo během vládní návštěvy Irska, kde irské představitele naučil česká sprostá slova s tím, že se jedná o oficiální pozdravy členů komunistické strany, a během loučení tak Irové na české ministry začali vulgárně pokřikovat nadávky nejhrubšího zrna.
4. Trauma z otce a nenaplněné ambice
Možná i proto, že jeho otec byl nadmíru vzdělaný a respektovaný člověk, měl Jan Masaryk už od mala trauma z toho, že navždy bude žít ve stínu TGM. Otce zároveň miloval, ale i nenáviděl za nelehký osud, který mu dal do vínku. Ač mu byl vděčný, že se díky němu mohl stát diplomatem, celý život ho sžíralo, že je na něj nahlíženo jako na protekčního syna. Jeho snem bylo stát se prezidentem, aby se konečně otci vyrovnal, nicméně po válce se do úřadu vrátil Edvard Beneš a následně na síle nabíral komunista Klement Gottwald. Tudíž byl Masaryk, ač stále jedním z nejpopulárnějších politiků, bez šance a utápěl se v depresích.
5. Záhadná, nikdy nevyřešená smrt
Poté, co Masaryk během Vítězného února 1948 odmítl spolu s dalšími demokratickými ministry abdikovat a stal se tak součástí komunistické vlády, nabraly události rychlý spád. Dva týdny po převratu byl Jan Masaryk nalezen mrtev pod okny svého bytu v Černínském paláci. Okolnosti jeho smrti jsou dodnes záhadou. Poslední vyšetřování v roce 2003 přineslo závěr, že se jednalo o vraždu spáchanou neznámým pachatelem. Nechala Masaryka odstranit KGB, čeští komunisté nebo někdo jiný? Anebo ministr v depresích z vývoje situace v Československu ukončil život sám? To už se asi nikdy nedozvíme.
A zde je velká galerie citátů od amerického spisovatele Charlese Bukowskiho.