Továrna na smrt
K založení továrny na smrt došlo 27. dubna 1940 z rozkazu Heinricha Himmlera, postupně se rozrostla na velký komplex, který byl tvořen třemi základními tábory. Nejvíce lidí zemřelo v sekci Osvětim II-Březinka.
Vzhledem k velikosti a počtu zde držených vězňů bylo zaznamenáno vysoké číslo útěků. Více lidí uprchlo pouze z koncentračního tábora Buchenwald. Dle oficiálních statistik se o útěk z Osvětimi pokusilo 802 lidí, nejčastěji se jednalo o Poláky. Útěk měl vyjít 144 odvážlivcům, ostatní pokusy byly buďto zmařeny, nebo se o nich nedochovaly podrobnější informace. Podívejme se na pětici zdařilých útěků.
1. První uprchlík nakonec moc štěstí neměl
Začněme tím, ke kterému došlo před 79 lety. Polský švec Tadeusz Wiejowski byl přivlečen do Osvětimi s prvním transportem polských trestanců 14. června 1940. Vězeň číslo 220 se zde však dlouho zdržet nehodlal a začal plánovat svůj útěk. Pomáhalo mu pět Poláků, kteří pracovali v táboře jako elektrikáři. Plán byl jednoduchý: Wiejowski se oblékl do jejich pracovní uniformy a opustil tábor spolu s nimi. Za branami tábora od nich dostal jídlo, peníze a pak naskočil do nákladního vlaku. To se povedlo. Dva dny po útěku byli polští elektrikáři zatčeni a brutálně vyslýcháni. Nejprve byli odsouzeni k trestu smrti, který byl však následně snížen na zmrskání a uvěznění v koncentračním táboře. Wiejowski se vrátil do své rodné vesnice, kde se zhruba rok ukrýval. Nakonec byl však dopaden, uvězněn a popraven.
2. Vrba odhalil pravdu
Československý rodák Rudolf Vrba byl prvním, kdo poskytl svědectví o tom, co se děje za branami koncentračního tábora Osvětim. Vrba byl zatčen v roce 1942, nejprve byl deportován do koncentračního tábora Majdanek, později pak do Osvětimi, kde zkusil mnohé. Například třídil majetek zabavený lidem, které poslali Němci na smrt. Později se pak stal zapisovatelem a viděl všechny hrůzy na vlastní oči. K útěku se Vrba spolu s dalším vězněm Alfredem Wetzlerem odhodlal v roce 1944. Schovali se pod hromadu kulatiny na staveništi. Pod stavebním materiálem strávili tři dny, pravě tak dlouho hlídky vždy hledaly uprchlíky, pokud se večer počet vězňů neshodoval s počtem těch, co ráno odešli pracovat. Uprchlíkům se podařilo dostat do Žiliny, kde vypracovali zprávu o pravdě o Osvětimi, která byla doručena na patřičná místa.
3. Dobrovolný vězeň
Z Osvětimi přicházely rozličné hrůzné zprávy a bylo potřeba je ověřit. A to si vzal na starost Witold Pilecki, pravděpodobně jediný člověk, který se nechal dobrovolně zatknout, umístit do Osvětimi a pak se odsud i dostal. Pilecki byl polský válečný veterán, který aktivně bojoval proti nacistům a připojil se k polskému odboji. Zatknout se nechal v roce 1940 a v koncentračním táboře strávil tři dlouhé roky. Za tu dobu zmapoval, jak dochází k vyhlazování, a vypracovával návrhy k osvobození zajatců. Na jaře 1943 se rozhodl pokusit utéci a přesvědčit polský odboj, aby na tábor zaútočil. Utéci se mu podařilo dne 26. dubna 1943, když zrovna pracoval v pekárně. Využil nepozornosti stráže. Podařilo se mu dostat zpátky do Varšavy, ale jeho plán útoku na Osvětim se nesetkal s pochopením. Tábor byl totiž příliš dobře hlídán, než aby byl partyzánský útok úspěšný.
4. Dokonalý převlek
Kazimierz Piechowski a jeho tři spoluvězni provedli husarský kousek. Z Osvětimi uprchli v roce 1942 v nacistických uniformách a v ukradeném automobilu. Kazimierz Piechowski byl zatčen nacisty mj. proto, že byl skaut. V roce 1940 byl poslán jako politický vězeň do Osvětimi. K útěku se rozhodl, když se dozvěděl, že jeden z jeho spoluvězňů má být popraven. Převlékli se za esesáky, ukradli v garáži nejrychlejší auto a s replikou "Heil Hitler" projeli přes všechny kontroly.
5. Láska nejen hory přenáší
Jerzy Bielecki byl jedním z vůbec prvních polských vězňů, kteří se do Osvětimi v roce 1940 dostali. Obdržel číslo 243 a strávil tu neuvěřitelných 1495 dní! V roce 1943 zde potkal Židovku jménem Cyla Cybulska, do které se zamiloval. Věděl, jaký krutý osud ji v plynových komorách čeká, a tak se rozhodl, že ji zachrání a utečou spolu. Podařilo se mu získat nacistickou uniformu, padělaný průkaz i doklad o tom, že má pověření odvést Cylu k práci k na farmě. Podařilo se. Dostali se do bezpečí. Dvojici však nebylo souzeno zůstat spolu. Na konci války se raději rozdělili, aby snížili riziko, že budou chyceni. Znovu se sešli až v roce 1983.
A zde si přečtěte o tom, že zpochybňování holokaustu je trestný čin v 16 státech aneb 4 nejčastější argumenty popíračů genocidy.