5 případů, kdy je vztek prospěšný

Svět nás nabádá, abychom zůstali klidní a potlačili jednu z nejpřirozenějších emocí - vztek. Ale ten má i své výhody, které nám mohou v životě pomoci...

1. Vyjednávání

1b262bf6f32174a4b8f179f4177eda7f obsidianconflict.net Lidé, kteří dávají vůj vztek najevo, jsou podle studie Dr. Larissy Tiedensové z univerzity Stanford vnímáni jako mocnější a snadněji dosáhnou svých cílů. Studie se zabývala analýzou vnímání politiků po útocích z jedenáctého září a zkoumala reakce veřejnosti na ty, kteří místo smutku svůj vztek vyjádřili otevřeně.  

2. Osobní vztahy

8794 reddit.com Dát najevo vztek je podle výzkumu Dr. Roye Baumeistera z floridské univerzity velmi prospěšné ve vztazích - když se naštvaní partneři tváří, že se nic neděje, nosí v sobě svůj stres a frustraci. Když si vše pěkně zostra vyříkají, mohou záležitost uzavřít a být oba klidnější.  

3. Motivace

hogo-fogo-homolka csfd.cz Když přijmete, že jste naštvaní, můžete svůj vztek přetavit v konstruktivní řešení situace, která ho způsobila. Dr. Howard Kassinove z univerzity Hofstra se svými kolegy provedli sledování desítek subjektů, z nichž 55 procent potvrdilo pozitivní výsledek svého vzteku, třetině respondentů pak vlastní vztek pomohl najít své vlastní chyby.  

4. Sebejistota

Braveheart 51allout.co.uk Díky vzteku se můžete cítit lépe a připadat si silnější. Podle studie univerzity v Utrechtu jsou vzteklí lidé motivovanější, optimističtější a úspěšnější v řešení svých problémů.  

5. Vlastní zdraví

bskazbhfrjezso2ij8qw sploid.gizmodo.com Vyjádřete svůj vztek, místo abyste ho drželi v sobě - předejdete tak bolestem hlavy a depresím. Takové jsou závěry Dr. Sally D. Stabbové z univerzity v Texasu. Dr. Mario Mikulincer z univerzity Bar-Ilan v Izraeli navíc zjistil, že vztek pomáhá vyrovnat se s pocitem bezmoci. Ale pozor, dlouhodobý vztek může mít negativní vliv na srdce a celý kardiovaskulární systém.  

Komentáře

Doporučeno pro vás