fb pixel 5 skvělých filmů zabývajících se atentátem na Heydricha a událostmi, které po něm následovaly – G.cz
Vyhledávání

5 skvělých filmů zabývajících se atentátem na Heydricha a událostmi, které po něm následovaly

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Hrůzy 2. světové války jsou nám neustále připomínány. Téměř denně se na televizních obrazovkách můžeme setkat s dokumentem, filmem či zmínkou o této hrůzostrašné události. Pro diváky i filmové producenty je to dlouhodobě lákavé téma, jež bylo ztvárněno několikrát. Zde je 5 filmů, které se zabývají obdobím takzvané heydrichiády z rozličných úhlů pohledu.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 7.9.2019, 11:01

Vyšší princip mravní

Film, který by měl vidět každý – tím spíš současní žáci a studenti, kteří si neváží svých profesorů! To je Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka vytvořený na motivy povídky Jana Drdy. Příběh dramatu sleduje tragický osud lehkovážných studentů, kteří žertují o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. To neujde pozornosti krvelačného gestapa, jež urputně hledá viníky i exemplární případy pro dostatečně tvrdou odplatu za hlavu prominentního nacisty.

Studenti jsou zadrženi a čeká je poprava. Přimluvit se za ně jde jejich profesor Málek (František Smolík), nicméně marně. Po smrti mladíků Málek dostane za úkol je před jejich spolužáky pošpinit a odsoudit. To ale starý kantor odmítne udělat a pronese památnou větu: „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“

Silný film a ještě silnější závěrečná scéna patří ke klasice české kinematografie a zároveň k jednomu z mnoha snímků, které si atentát a události na něj navazující berou za inspiraci. Podívejte se na výběr 5 takových počinů, které nás v průběhu let zaujaly:

A zde je 5 faktů o tragickém vyhlazení Lidic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články