5 filmů zabývajících se atentátem na Heydricha a událostmi, které po něm následovaly

Obrázek uživatele Martin Miko
04.6.2018, 10:06

Hrůzy 2. světové války jsou nám neustále připomínány. Téměř denně se na televizních obrazovkách můžeme setkat s dokumentem, filmem či zmínkou o této hrůzostrašné události. Pro diváky i filmové producenty je to dlouhodobě lákavé téma, které bylo ztvárněno několikrát. Zde je 5 filmů, které se zabývají obdobím takzvané heydrichiády z rozličných úhlů pohledu.

1) Vyšší princip (1960)

Snímek režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy popisuje události po atentátu na Reinharda Heydricha. Ve třídě gymnázia si studenti dělají legraci ze smrti Heydricha a následující den si pro ně přijde gestapo. Učitel s přezdívkou Vyšší princip jde prosit na služebnu gestapa o milost studentů, ale bohužel neúspěšně.

2) Atentát (1964)

Film z poloviny 60. let režiséra Jiřího Sequence zachycuje atentát na Heydricha podle skutečných událostí. Film je ceněn jako detailní rekonstrukce celé události, který je podtržen skvělými výkony tehdejších předních herců Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka nebo Ladislava Mrkvičky. Film se však v několika ohledech odchyluje od historických faktů, což celkovému dojmu neuškodilo.

3) Protektor (2009)

Jeden z nejúspěšnějších snímků roku 2009, který zachycuje život manželské dvojice Emila a Hany Vrbatových během 2. světové války. Hana je herečka židovského původu, tudíž má zakázáno hrát a Emil pracuje jako reportér v rozhlase. Děj filmu vrcholí během atentátu na Heydricha. Protektor byl vybrán, aby se ucházel o Oscara za nejlepší zahraniční film, ale Americká filmová akademie ho do užšího výběru nezařadila.

4) Antropoid (2015)

Film je pojmenován podle krycího názvu operace, během které byl proveden výsadek Jozefa Gabčíka a Jana Kubeše, kteří plánovali atentát na Heydricha. Snímek natočil britský režisér Sean Ellis a zahrálo si v něm několik českých herců jako například Aňa Geislerová nebo Jan Budař. Světová premiéra filmu proběhla při zahájení 51. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech.

5) Smrtihlav (2017)

Doposud poslední filmové zpracování atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Snímek se od předchozích filmů liší svým zpracováním a pohledem na událost, jelikož se snaží zaměřovat na události z pohledu samotného Heydricha, který zde není ztvárněn jako pouhý předmět atentátu, ale stává se aktivní postavou snímku. Film působí hollywoodským dojmem a neodpovídá historickým faktům.

A zde je 5 faktů o tragickém vyhlazení Lidic.


Komentáře

Doporučeno pro vás