fb pixel
Vyhledávání

5 důvodů, proč se babí léto nejlépe chytá v štýrských Alpách

Přemýšlíte, kde si užít poslední teplé dny a načerpat energii na dlouhé zimní měsíce? Vymysleli jsme to za vás! Vyrazte do Ramsau am Dachstein a dejte si pořádně do těla i do nosu!

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 9.9.2017, 15:36

Pokud vám Dachstein nic moc neříká, měli byste si urychleně doplnit mezery ve vzdělání. Tenhle třítisícový masiv se totiž tyčí pouhých 5 hodin jízdy od Prahy, a je epicentrem zábavy, sportů, pěší turistiky, „zajištěných cest“ zvaných ferraty a skvělého jídla.

Tohle je 5 důvodů, proč byste si sem měli udělat cestu ještě dřív, než napadne první sníh.

Kokosy na sněhu

Zatímco v zimě se mohou lyžaři na ledovcových sjezdovkách trochu nudit, začít s tréninkem už v září je pro mnohé sportovní nadšence velká výzva. V nadmořské výšce 2 700 metrů se totiž sníh drží po celý rok, a tak koulovačka v plavkách rozhodně není žádná utopie nebo snad lysohlávková halucinace. Pokud se na lyžování ještě necítíte, můžete nasednout na kabinkovou lanovku a pokochat se výhledem z nejkrásnější alpské vyhlídky. Na 250 metrů vysoké skále si můžete vyzkoušet nebeský krok anebo nakouknout do nitra Dachsteinského ledovce.

Nebeské stezky

Oblast Ramsau am Dachstein bývá označována za kolébku ferat. Na vrchol Dachsteinu byla totiž už v roce 1843 díky známému geografovi a cestovateli Friedrichu Simony postavena vůbec první alpská zajištěná cesta, díky čemuž se sem dodnes sjíždějí turisté i horolezci z celého světa. Právě odvážný a zarputilý Friedrich, kterého strhly dachsteinské scenérie, si zdolávání vrcholu zjednodušil železnými skobami, ručními háky, vytesanými stupy a silným lodním lanem, které si nechal vyrobit od svého oblíbeného horského vůdce Wallnera. Feraty v oblasti Dachsteinu jsou dodnes perfektně udržované, a díky lanovce na Dachstein zároveň snadno dostupné. Stále přibývají, a vzhledem k tomu, že lze vybírat z širokého spektra obtížnosti, mohou se na nebeské stezky vrhnout jako zkušení lezci, tak i začátečníci a děti.

Heboučký loden

První zmínka o ramsauském lodenu neboli husté vlnařské tkanině pochází z roku 1434, takže se jedná o vůbec nejstarší profesi Štýrsku. Právě v Ramsau můžete navštívit továrnu Lodenwalke, která je známá po celém světě výrobou vlněného sukna. Tuto 500 let starou tradici založil Jörg Steiner a rodinný podnik za tu dobu zažil mnoho úspěchů i zmaru. Poslední těžké časy nastaly v 80. letech minulého století, kdy se potok v Ramsau rozvodnil v řeku a voda odnesla vše, co jí přišlo do cesty, dokonce i stroje z přádelny až do údolí. Vlna z Ramsau se odlišuje tím, že je stříhaná jen z živých ovcí, a díky tomu obsahuje přírodní podíl tuku, je vhodná pro valchování, a je pak příjemně elastická.

Poklady Stříbrné soutěsky

Silberkarklamm je divoká rokle v srdci Dachsteinského masivu. Pokud se ji rozhodnete prozkoumat, vstoupíte do kouzelného světa divoké přírody, alpských rostlin a živočichů v jejich přirozeném prostředí. Soutěska s vodopády je dostupná přímo z parkoviště a cesta kolem vodopádů vede po dřevěných schodech a lávkách, od horního konce soutěsky až k některé z horských chat, kde si můžete dát do nosu, co se jídla i schnapsu týče.

Smyslové orgie

O tom, že Alpy dokážou uspokojit všechny vaše smyslové ( i nesmyslně smyslové) potřeby, se přesvědčíte hned poté, co navštívíte první horskou chatu. Ať už se nadchnete pro Kaspressknödel (knedlíčky s pivním sýrem), sivena alpského, který se ještě před chvílí mrskal v jezeře, škvarkový štrůdl nebo Kaiserschmarrn (sladký císařský trhanec), jedno je jisté. Fakt, že jste právě zdolali nejvyšší horu v okolí, se na vaší postavě nejspíš příliš neodrazí. Na vaší psychice ale rozhodně ano!

A TADY máte 5 důvodů, proč se na konci prázdnin uklidit do kouzelného Ruhpoldingu.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články