fb pixel 4 zajímavostí o toaletním papíru, které musíte znát, protože vám změní život – G.cz
Vyhledávání

4 zajímavostí o toaletním papíru, které musíte znát, protože vám změní život

Toaletní papír patří k našemu každodennímu životu. Jeho užití je zcela zřejmé a nebudeme ho zde tedy prezentovat ani nijak do hloubky rozebírat.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 31.5.2016, 18:00

Zaměříme se ale na několik zajímavostí, které jsou s toaletním papírem spjaty.

1. Použití ve světě

Je poměrně zajímavé, že ačkoliv žijeme ve 21. století, byli jsme na Měsíci, máme chytré telefony, internety a vegany, tak toaletní papír používá méně než třicet procent lidí na světě.

Budiž nám povzbuzením, že pokaždé, když sedíce na záchodě trháme kousky papíru na utření, jsme mezi vyvolenými. Jinde jsou na tom mnohem hůř. Mějme na paměti, že zatímco si v klidu a bez námahy otřeme postiženou oblast několikavrstvým navoněným a hebkým toaletním papírem, někde na světě je malý Senegalec či jiný negřík, který si musí utřít zadek antilopou. Možná by stálo za to začít sbírat víčka. Aby si ten malý Senegalec nemusel utírat zadek zvěřinou, ale plastovými víčky.

2. Kdy vzniknul?

Toaletní papír jako takový (ta myšlenka) vznikl v Číně někdy kolem roku 600 našeho letopočtu. Vyráběl se z rýžové slámy.

První průmyslově vyráběný toaletní papír začal v roce 1857 vyrábět Joseph Gayetty v USA. Na každém listu toaletního papíru bylo vytištěno Gayettyho jméno.

Máte tedy pocit, že s vámi okolí zametá? Že se po vás v práci vozí? Tak to není nic proti Josephu Gayettovi, se kterým si vytřely prdel celé USA a Evropa.

3. Co bylo před ním?

V dobách temna, tedy před vynálezem toaletního papíru, to bylo poměrně rozmanité.

Bohatí lidé používali k vytření krajku, vlnu nebo konopí.

Zatímco šlechta si hýčkala řiť krajkami, plebs to řešil buď rukou, kterou si posléze omýval v řece (tedy doufáme), nebo používal více či méně příjemné materiály, jako byly kusy oblečení, dřevěné hobliny, písek (kristova noho), tráva, seno kameny, mech, sníh, kukuřičné šlupky nebo mušle.

Rozešel se s vámi partner? Bolí to? Vytřete si prdel pískem a uvidíte, co je to bolest. Holt dřívější lidé byli děsní badass, a to doslova.

Na středním východě se odjakživa používala ruka. Levá ruka. Pravou se jedlo a levou vytíralo. Kdo to spletl, ten si moc nepochutnal.

4. Barva

Ve většině evropských zemí je nejrozšířenější bílý papír. Má to zřejmě co dělat s tím, že bílá je barva nevinnosti. Utřít si zadek nevinným toaletním papírem je poměrně uklidňující.

Ve Francii je však nejoblíbenější růžový toaletní papír. Francouzi jsou buzny.

Co se týče barev, tak ještě ve větší míře existuje černý toaletní papír nebo zelený (či modrozelený). Černým toaletním papírem se vytírají osob bez svědomí a emo mládež.

A TADY se ještě dozvíte, proč je toaletní papír tichý a nenápadný zabiják.

Podobné články

Doporučujeme

Další články