4 rituální útoky na slečnu, která čůrá do vany – G.cz
Vyhledávání

4 rituální útoky na slečnu, která čůrá do vany

Zbláznili jsme se? Ne, jen se snažíme pochopit, co vede lidi k tomu, aby si dělají legraci ze slečny, která má zjevně závažný problém nejen s partnerem, ale i sama se sebou.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 30.5.2014, 16:00

Do vany jsme se aspoň jednou v životě vyčůrali všichni. Kdo tvrdí, že to neudělal ani v dětství, ten do vany čůrá pravidelně dodnes a libuje si v tom. Ano, je to trochu nechutné, ale o to teď nejde. Tohle video je totiž mnohem zajímavější z čistě psychologického hlediska:

 

Slečna je rozčílená a vnitřně rozhozená tak, že dělá něco, čím se lidé normálně nechlubí. V zoufalé snaze pomstít se partnerovi to navíc dělá zcela veřejně na Youtube a vůbec se za to nestydí. Vybuzené emoce u ní totiž zcela zablokovaly pocit studu. Na místě je soucit, respektive gentlemanské mávnutí rukou. Všichni přece občas blbneme a kdo tvrdí, že ne, ten blbne kontinuálně.

Nejméně čtyři uživatelé Youtube se ale psychicky rozhozené slečně vysmáli a natočili o ní parodii. Proč to udělali? Právě proto, že slečna rozbila všeobecně uznávaný status quo. Veřejně udělala něco, s čím máme sice všichni osobní zkušenost, ale nikdy bychom to nepřiznali.

Ironie je obranný mechanismus a někdy bývá označována za "skrytou formu agrese". Když se něčemu zle vysmějete, tak to porazíte, vytěsníte, zabijete a doslova to zašlapete do země. Prostě to přesunete někam, kde už vás to vnitřně neohrožuje.

Autoři čtyř parodických videí tedy říkají: "Nastavila jsi nám všem zrcadlo a provedla něco, za co se my sami stydíme. Tady za to máš ránu pěstí do hlavy!" Tváří se, že je to směšné, ale přitom se jim chce brečet. Na slečnu svalují kolektivní vinu a rituálně ji trestají za nás za všechny. Přečtěte si o tom knihu francouzského religionisty René Girarda Obětní beránek (Nakladatelství Lidové noviny 1997). Autor v ní vysvětluje, že některé (zlo)činy napadají samy základy kulturního a společenského řádu. Což platí nejen pro znesvěcení hostie, incest nebo třeba spálení státní vlajky, ale i pro veřejné čůrání do vany. Kdybychom to totiž na Youtubu udělali všichni, kulturní a společenský řád by se rozpadl. Uznávané hodnoty by přestaly platit a svět už by nikdy nebyl jako dřív.

Na videa "rituálních mstitelů" se podívejte tady:

1

 

2.

 

3.

 

4.

 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články