fb pixel 38 trestů smrti: Východní Dakotové byli v rezervacích sužováni. I přes zásah Abrahama Lincolna skončilo několik desítek indiánů na oprátce – G.cz
Vyhledávání

38 trestů smrti: Východní Dakotové byli v rezervacích sužováni. I přes zásah Abrahama Lincolna skončilo několik desítek indiánů na oprátce

Zdroj: Original work of the US Federal Government - Library of Congress, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34166219

Psal se 5. listopad roku 1862, když bylo v Minnesotě více než 300 Východních Dakotů (Siouxů) shledáno vinnými ze znásilnění a vražd anglofonních osadníků a odsouzeno k trestu smrti oběšením. O měsíc později prezident Abraham Lincoln zmírnil všechny tresty smrti s výjimkou 39 obviněných. Jednomu z indiánů byla na poslední chvíli udělena milost, ostatních 38 však bylo hromadně oběšeno dne 26. prosince, čemuž přihlížel velký dav Minnesotanů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.11.2023, 09:40

Východní Dakotové

Skupina náležící k významné části Siouxů, jež je známa jako Východní Dakotové, byla shledána vinnou z připojení se k takzvanému „minnesotskému povstání“, které bylo ve skutečnosti součástí širších indiánských válek, k nimž docházelo na celém Západě v druhé polovině devatenáctého století.

Angloameričtí osadníci téměř půl století napadali území Východních Dakotů v údolí Minnesoty a tlak vlády postupně donutil původní obyvatele k přesídlení do menších rezervací podél řeky Minnesoty.

Těžký život v rezervacích

V rezervacích se Dakotové setkávali se špatným zacházením ze strany zkorumpovaných federálních indiánských agentů a dodavatelů. V červenci roku 1862 přivedli agenti indiány na pokraj hladomoru, když jim odmítli vydat zásoby potravin, protože ještě nedostali obvyklé výpalné.

Dodavatelé bezcitně ignorovali prosby Dakotů o pomoc. Rozzuření Santeeové, kteří už byli na pokraji svých sil, zaútočili, zabili anglické osadníky a vzali si ženy jako rukojmí.

Lincolnův zásah

Počáteční snahy americké armády zastavit bojovníky Dakotů selhaly a v bitvě u Birch Coulee Dakotové zabili 13 amerických vojáků a dalších 47 vojáků zranili. Dne 23. září však vojsko pod vedením generála Henryho H. Sibleyho konečně porazilo hlavní síly bojovníků Siouxů u Wood Lake, získalo zpět mnoho rukojmích a donutilo většinu původních obyvatel Ameriky ke kapitulaci.

Následné procesy se zajatci věnovaly jen malou pozornost křivdám, které indiáni v rezervacích utrpěli, a do značné míry uspokojovaly lidovou touhu po pomstě. Nicméně to, že prezident Lincoln zmírnil většinu trestů smrti, jasně odráželo jeho pochopení, že minnesotské povstání mělo kořeny v dlouhé historii anglofonního zneužívání Východních Dakotů. Z původních 300 obviněných se nakonec trestu smrti nevyhnulo 38 indiánů. Po zásahu prezidenta Lincolna byly ostatním tresty sníženy, jednomu z indiánů byla na poslední chvíli udělena milost.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články