fb pixel Díl I.: Válka krále Filipa: Indiánští náčelníci přijali na důkaz přátelství jména makedonských vládců, válce se však nevyhnuli – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Válka krále Filipa: Indiánští náčelníci přijali na důkaz přátelství jména makedonských vládců, válce se však nevyhnuli

Zdroj: The Sutro Library, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=751779

Psal se 24. červen roku 1675, když v koloniální Nové Anglii začala takzvaná „Válka krále Filipa“, a to když skupina válečníků kmene Wampanoagů přepadla hraniční osadu Swansea ve státě Massachusetts a zmasakrovala tamní anglické kolonisty.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.6.2023, 09:06

Proč král Filip?

Vztahy mezi kolonisty a domorodými obyvateli nebyly nikdy zalité sluncem, o čemž v souvislosti s tímto obdobím svědčí například i pequtoská válka mezi lety 1636 až 1638. Co se týče kmene Wampanoagů, jejich vztahy s Angličany a kolonisty byly poněkud zvláštní.

Mezi lety 1660 až 1662 zemřel náčelník kmene a na místo „velkého sachema“ nastoupil jeho syn Wamsutta. On a jeho bratr Metacom navštívili krátce po smrti otce Plymouth a na znamení přátelství požádali o přidělení anglických jmen, načež kolonisté začali nazývat Wamsuttu „králem Alexanderem“ a Metacoma „králem Filipem“ podle legendárních makedonských vládců.

Spor

Vláda „krále Alexandera“ plymouthským obyvatelům příliš nevyhovovala. Na počátku 70. let 16. století se padesát let trvající mír mezi plymouthskou kolonií a místními indiány kmene Wampanoagů začal zhoršovat, když si rychle se rozšiřující osada vynutila prodej půdy tohoto kmene.

Alexandr však onu půdu začal prodávat i zájemcům z Rhode Islandu a v menším množství i massachusettským. Plymouth v těchto krocích viděl ohrožení své existence. Puritáni se rozhodli ke schůzce s Alexandrem, náčelník však pozvání z pochopitelných důvodů a obav odmítl.

Záhadná smrt náčelníka

Kolonisté tak pro náčelníka vyslali vojenskou skupinu. Vyslaný útvar Alexandra zastihl v loveckém domě a pod pohrůžkou zastřelení přinutil Alexandra jej následovat. To, co se odehrálo poté, není dodnes zcela objasněno.

Indiánský náčelník po cestě akutně onemocněl a jeho stav se brzy zhoršil natolik, že mu Angličané povolili odejít domů. Krátce nato náčelník zemřel. Někteří indiáni včetně „krále Filipa“ později Angličany obvinili, že Wamsuttu otrávili.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články