fb pixel
Vyhledávání

357 let od vydání první papírové bankovky v Evropě: 11 zajímavostí o vývoji platidlel ve světě

Po vzniku Československa měli jeho občasné nadále v peněženkách rakouské peníze. Bylo nutné provést měnovou odluku a výměnu peněz. S plánem měnové odluky přišel první československý ministr financí Alois Rašín. Rakouské peníze bylo třeba okolkovat. Rakouské peníze byly okolkovány v březnu 1919. Část jich také byla stažena z oběhu. Kolkování proběhlo během jednoho týdne. Za kolek se platilo jedno procento nominálního hodnoty bankovky. + DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Výměnný obchod se neukázal jako příliš praktický. Obvykle bylo těžké najít protistranu, která potřebovala přesně to, co se nabízeno. Takové obchodování se mohlo rychle podobat pohádce o kohoutkovi a slepičce. A tak bylo třeba něco vymyslet.

Václav Roman
Václav Roman 16.7.2018, 14:31

Časem se ustálila všeobecně uznávaná platidla, nejprve se jednalo o předměty, například kožešiny.Později se pak objevilo něco, co nemělo samo o sobě žádnou hodnotu, ale co na druhou stranu umožnilo doslova raketového nastartování obchodu – peníze. Ty vůbec první papírové bankovky v Evropě vydala Stockholmská banka 16. července 1661. Tedy přesně před 357 lety.

Světové prvenství v používání papírových bankovek připisujeme Číně. Zde se tato forma placení objevila už v desátém století. My se však zaměřme na to, jak se vyvíjely papírové peníze u nás. Stejně jako naše republika i její peníze budou brzo slavit 100 let.

Připomeňte si naše první papírové státovky v této galerii:

A zde se podívejte na 6 věcí, které si koupíte za peníze, ač se traduje, že to nejde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články