fb pixel 34 let od vydání Princova zásadního alba Purple Rain: 7 zajímavostí o multitalentované hudební legendě – G.cz
Vyhledávání

34 let od vydání Princova zásadního alba Purple Rain: 7 zajímavostí o multitalentované hudební legendě

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 34 lety vydala popová legenda Prince průlomovou desku Purple Rain, která vyšla ve stejném roce jako stejnojmenný film, ve si Prince zahrál hlavní roli. Ten získal Oscara za hudbu a posléze i Zlatý Glóbus za nejlepší originální píseň. Život zpěváka, textaře a producenta Prince, celým jménem Prince Rogerse Nelsona, je ovšem plný i jiných zajímavých momentů, na které bychom neměli zapomínat.

Martin Miko
Martin Miko 6.8.2018, 14:21

1. Ve 12 letech uměl hrát na 25 hudebních nástrojů

Prince pocházel z muzikantské rodiny. Jeho otec John Nelson hrál v jazzovém triu, takže syn se od malička pohyboval v hudebním prostředí. Už v sedmi letech začal hrát na klavír a ve svých dvanácti letech už ovládal 25 hudebních nástrojů. Říká se, že dokázal vyloudit hudbu z čehokoliv.

2. Těžké dětství v neúplné rodině

Když mu bylo 9 let, Princovi rodiče se rozvedli, což snášel velmi těžce. Kvůli komplikovaným vztahům s nevlastním otcem pravidelně utíkal z domova, až nakonec zůstal u svého otce, který mu koupil kytaru. Ve 13 letech byl svým otcem přistižen při souloži se sousedkou, za což ho otec vyhodil z domova. Chvíli žil dokonce na ulici, ale nakonec se zabydlel v rodině svého kamaráda a pozdějšího spoluhráče Andreho Andreasena.

3. První kapela přišla ve 14 letech, v 18 už vydal sólovou desku

Prince neměl ještě ani občanku a už hrál v kapele Grand Central, kterou vytvořil společně se svým bratrancem a kamarádem Andreem. O dva roky později už působil ve formaci Flyte Tyme a účastí v projektu 94East se mu podařilo na sebe upozornit. Proto od roku 1976 začal pracovat na veškeré své hudbě sám. Díky Chrisu Moonovi podepsal smlouvu na tři desky s Warner Music, které si sám nahrál, napsal a zprodukoval. Tehdy mu bylo 18 let.

4. Nahrál soundtrack k filmu Batman

Když Tim Burton v roce 1989 zfilmoval komiksového Batmana, soundtracku se ujal zpěvák Prince, který byl tehdy na vrcholu slávy. Prince nenahrál pouze jeden singl, ale rovnou celou soundtrackovou desku, která se jmenovala Batman. Prodalo se jí neuvěřitelných 11 milionů kopií po celém světě. Deska obsahovala hity jako Partyman nebo Batdance, které uspěly se světových hitparádách.

5. Odmítl být parodován Weird Al Yankovicem

Legendární americký komik Weird Al Yankovic několikrát žádal Prince o to, aby mohl zparodovat jeho dílo, což Prince pokaždé odmítl. Před předávání hudebních cen American Music Awards mu dokonce poslal telegram, aby s ním během show vůbec nenavazoval oční kontakt.

6. Promo z Karlíka a továrny na čokoládu

V roce 2006 se rozhodl, že do 14 svých alb vloží fialové vstupenky, které sloužily jako pozvánka na jeho soukromý koncert u Prince doma v Los Angeles. Jednalo se o promo akci k Princově desce 3121.

7. Princův žlutý mrak se vydražil za 3,3 milionu korun

Když v roce 2016 šla do aukce žlutá elektrická kytara, prodala se za neuvěřitelných 137 500 dolarů, což bylo tehdy v přepočtu necelých 3 a půl milionu korun českých. Na tento hudební nástroj hrával převážně v raných 90. letech.

A zde se píše o historii zásadního hudebního vydavatelství Chess Records, které pomáhalo ničit rasismus.

Podobné články

Doporučujeme

Další články