fb pixel Historie zásadního vydavatelství Chess Records: o tom, jak peníze a chuť tančit bouraly rasismus – G.cz
Vyhledávání

Historie zásadního vydavatelství Chess Records: o tom, jak peníze a chuť tančit bouraly rasismus

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V roce 2008 vyšlo biografické hudební drama Cadillac Records, které pojednávalo o zrodu a vzestupu reálného vydavatelství Chess Records. To zásadně ovlivnilo americkou hudební scénu a přineslo světu rhytm and blues a především rock and roll. Elvis Presley by byl nikdo bez Chucka Berryho a totéž se dá říct i o The Beach Boys. Za vším byla hudba vyprodukovaná afroamerickou menšinou, kterou běloši dokázali zpropagovat a skvěle prodat celému světu.

Martin Miko
Martin Miko 5.8.2018, 14:37

Polsko-americký sen

Příběh začal jako prostý americký sen dvou bratrů Czyzových, kteří emigrovali před druhou světovou válkou z Polska do USA. Jejich otec tehdy podnikal v lihovinách ve městě Chicago, čímž dal bratrům slušný peněžní základ k provozování hudebního klubu.Ten si společně otevřeli v roce 1938. Zároveň si svá jména „poameričtili“, takže se z Lejzora stal Leonard Chess a z Fiszela zase Phil Chess.

Vzhledem k tomu, že se oba bratři pohybovali v hudebním prostředí, netrvalo příliš dlouho než je napadlo vytvořit hudební vydavatelství a proslavit zásadní jména jihochicagského blues. Dva roky po válce se stal Leonard Chess spolumajitelem v nahrávacím studiu Aristocrat Records, do kterého se na začátku 50. let zapojil i jeho bratr Phil. Ti posléze společně společnost odkoupili a firmu přejmenovali na Chess Records. Studio se původně specializovalo pouze na blues a rhythm and blues, ale později poznali i kupní sílu rock and rollu, jazzu a soulu.

Nálada v USA v 50. letech se nesla ve znamení rasismu. Afroameričan nemohl sedět s bělochem v jednom autě. Tedy mohl, ale pouze v případě, že byl Afroameričan řidič. Rasová segregace byla tehdy na denním pořádku. Bratři Chessové však neřešili rasismus, ale především peníze. Díky schopnostem Leonarda, který měl čich na kvalitní hudbu a zároveň prodejní talent, se podařilo do Chess Records získat Muddyho Waterse nebo Willieho Dixona, kteří ve své době patřili mezi hvězdy blues.

Krokem vpřed byl samozřejmě hlavní tahoun celého vydavatelství, kterým nebyl nikdo jiný než Chuck Berry. Ten pod Chess Records vydal v roce 1955 singl Maybellene. Prodalo se ho přes milion kusů a z Berryho se stala rázem hvězda. O rok později vydal hit Roll Over Beethoven, jenž je považován za jednu z prvních rock and rollových skladeb. Rock and roll kombinoval prvky country s rhythm and blues a ve své době dokonale pobláznil celou Ameriku.

Zásadní úspěch Bratrů Chessových byl v tom, že v dobách rasové segregace měli odvahu nahrávat a prodávat černošské interprety do rádií, což v té době obvyklé rozhodně nebylo. Přesto však museli černošští hudebníci chodit do studia zadním vchodem a luxusní automobily Cadillac, které od vydavatele obdrželi, byly jen kapka v moři peněz, které na skladbách vydělali. Chess Records každopádně dali světu kromě Berryho hvězdy jako Ettu James, Muddyho Watterse nebo Marlenu Shaw.

A zde je 5 zajímavostí o kytarovém mágovi Chuckovi Berrym.

Podobné články

Doporučujeme

Další články