3 důkazy předvolebního tajtrlictví socanů z Velké Úpy

Obrázek uživatele Ivan Brezina
01.10.2014, 20:00
Přistane na hřebenech Krkonoš UFO? Nebo tu jen zas někdo mlátí prázdnou slámu a líčí lacinou past na voliče?
Biolog a filozof Stanislav Komárek sepsal pozoruhodný esej “Meze předvolebního tajtrlictví. Uvádí v něm, že nadcházející komunální volby “mírou dryáčnictví, falše a absurdních a nedodržitelných slibů přesahují všechno, co se dalo doposud spatřit. Zdá se, že cílovou skupinou je vrstva obyvatelstva od IQ 80 níže.” Chcete důkaz, že má Komárek pravdu? Členové ČSSD a sympatizanti v krkonošské Velké Úpě vytáhli těžký předvolební kalibr. Jejich sdružení Žijeme Sněžkou potenciálním voličům slibuje, že na Portášových boudách vybuduje stezku korunami stromů. Pokud nevíte o co jde, podívejte se třeba na Toulavou kameru o podobné stezce na šumavském Kramolíně: Od tohoto “turistického magnetu” si socani slibují “nevídaný rozvoj a bezprecedentní nárůst zaměstnanosti přímé i návazné”. Tedy česky řečeno prachy, prachy a zase prachy. A slibují si taky “záruku demokracie na radnici” díky “transparentnímu výběrovému řízení na management a zaměstnance stezky”. Už když tohle někdo vypustí z úst, je třeba zbystřit. Jakmile jsou totiž někde prachy, každý se snaží si z nich něco urvat. Jasně to ukázal mediálně nejslavnější spolustraník socanských “stezkařů” David Rath, který za to bude bručet v teplákách. Vyčuranost hochů z Žijeme Sněžkou tím ale nekončí. “Analýzou jsme zjistili, že nejlevnější, nejsnazší, nejkrásnější a pro obyvatele města nejpřínosnější bude vybudovat stezku přímo nad Velkou Úpou,” píšou. Když se ale na jejich plán podíváte podrobně, zjistíte, že by to bylo naopak nejdražší, nejtěžší, nejošklivější a taky nejhloupější. Ale vezměme to hezky po pořádku.  

1. Věcný nesmysl

Nápad na stezku v korunách stromů je sám o sobě skvělý už proto, že si les můžete prohlédnout z jiné perspektivy než obvykle. Poznávací hodnota takové procházky je vysoká a i jako zážitek to nemá chybu. I proto má ostatně stezka komerční úspěch jak na Šumavě (ZDE), tak i za hranicemi v Bavorském lese (ZDE). Snímek obrazovky 2014-10-01 v 16.12.37 Okolí Portášek – tady by to mělo stát Nad Portáškami je to ale nesmysl. Stačí se podívat na Google Earth a zjistíte, že tam lesa moc není. Na hřebeni Růžové hory uvidíte spíš mozaiku vysokohorských luk a vyklučených zarůstajících pasek. Člověk nemusí být vzděláním ekolog, aby věděl, že Portášky jsou pro stezku v korunách prostě už moc vysoko. Leží ve výšce 1050 metrů, zatímco horní hranice lesa se v Krkonoších pohybuje jen asi o dvě stě výškových metrů výše (viz třeba ZDE). A pozor – ta hranice není ostrá. Čím blíže k ní, tím jsou smrky nižší, zakrslejší, pokroucenější… Prostě méně vhodné k tomu, aby se jejich korunami někdo procházel.  

2. Neprůchodnost přes ochranáře

Stezka na Portáškách by s vysokou pravděpodobností narazila. “Zatím jsme viděli jen vizualizaci na stránkách sdružení, nic víc,” říká náměstek ředitele Krkonošského národního parku (KRNAP) Jakub Kašpar. “Tak vysoká a objemná stavba by na daném místě byla krajně problematická, protože by byla vidět z velké dálky a narušovala by krajinný ráz. S vysokou pravděpodobností bychom ji tedy nepovolili.” stezka-nad-velkou-upou-copy2_650x438 Takhle šíleně by to mělo vypadat Podívejte se na obrázek, který jsme stáhli přímo ze stránek sdružení Žijeme Sněžkou. Jakub Kašpar mluví zcela rozumně – na vizualizaci to vypadá, jako kdyby přímo na hřebeni hor přistálo UFO. KRNAP přitom rozhodně nelze podezírat z automatického házení klacků pod nohy zajímavým projektům. Stezka v korunách stromů vznikající v nedalekých Janských Lázních posvěcení ochranářů bez problémů dostala. Je totiž umístěna tak, že nebude zasahovat do krajinného rázu. Nehrozí, že by z Krkonoš dělala Disneyland. Jenže Disneyland je přitom přesně to, co socani na Portáškách zamýšlejí. “Plná parkoviště, neustálý provoz lanové dráhy, plné ubytovací kapacity, pořádání akcí,” píšou o projektu. “Navazujících služeb je mnoho. Občerstvení, dětské hřiště, lanový park, bike park, naučné stezky, turistický vláček, kotce pro psy, koloběžky, elektrokola a tak dále…”  

3. Krádež cizího duševního vlastnictví

“Unikátní koncept stezky je chráněný,” napsal členům sdružení Žijeme Sněžkou Roman Meliška, jednatel firmy Stezka korunami stromů, s.r.o. “Patří do duševního vlastnictví architekta Josefa Stogera a bavorské společnosti Die Erlebnis Akademie… Dvě stezky v blízkosti několika málo kilometrů by byl ekonomický i ekologický nesmysl.”  

Sežerete jim to i s navijákem?

Takže si to hezky shrňme. Socani se neobtěžovali se zjištěním základních informací. Slibují voličům zcela nereálnou pitomost, kterou by v případě svého vítězství nedokázali prosadit. Nejde tedy o nic jiného než o špinavý předvolební trik, což ostatně členové sdružení Žijeme Sněžkou! sami přiznávají. “Pojďte do toho s námi, dejte hlas naší kandidátce!”, píšou na své stránce. 600559151_915 Typická návnada. Ryba a volič se zas tak moc neliší. Obyvatelé Velké Úpy, sežerete jim to i s navijákem? Nebo jim dáte svůj hlas, aby si s vámi obrazně řečeno “vytřeli řiť” a po volbách z nereálného projektu v tichosti vycouvali? “Ani nejzavilejší propagandista si zajisté nemohl myslet, že by něčemu podobnému opravdově uvěřil i pasáček z odlehlé doliny,” shrnuje podobné předvolební sliby Stanislav Komárek.  

Komentáře

Doporučeno pro vás