fb pixel 25 let od uvedení Matrixu do kin: Kultovní franšíza vydělala společnosti Warner Bros přes miliardu dolarů – G.cz
Vyhledávání

25 let od uvedení Matrixu do kin: Kultovní franšíza vydělala společnosti Warner Bros přes miliardu dolarů

Zdroj: Jamie Zawinski, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3792993

Přesně před 25 lety, dne 31. března roku 1999, uvedl sourozenecký tým scénáristů a režisérů Lany a Lilly Wachowských do kin svůj druhý film, ohromující sci-fi projekt s názvem „Matrix“. Ten se stal postupem let fenoménem, definicí specifického žánru a kultovní záležitostí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.3.2024, 09:15

Bratři Wachowští

Tehdy ještě bratři Wachowští se narodili a vyrostli v Chicagu. Předtím než se dali na filmovou dráhu, opustili vysokou školu a začali podnikat v oblasti malování domů a stavebnictví. Spolupracovali také na dvou scénářích, z nichž ten druhý byl zfilmován do podoby akčního filmu Zabijáci (1995) se Sylvesterem Stallonem a Antoniem Banderasem v hlavních rolích.

O rok později Wachowští napsali, režírovali a výkonně produkovali svůj debutový film Bound. Kritika tento relativně nízkorozpočtový kriminální thriller o lesbických milenkách, které okrádají mafii, chválila a film se stal kultovním hitem.

Matrix

Další projekt Wachowských je však posunul na zcela novou úroveň. Matrix, natočený za 70 milionů dolarů, byl stylovým, inovativním a vizuálně velkolepým zpracováním známé premisy, že lidé jsou nevědomými obyvateli světa ovládaného stroji. V hlavní roli Matrixu se objevil Keanu Reeves jako počítačový hacker, který se dozví, že počítače podobné lidem vytvořily falešný svět Matrix, aby zotročily zbývající lidi a zároveň je udržely v nevědomosti o skutečné a děsivé realitě.

Pod vedením tajemného Morfea a hrdinkou Trinity je hackerovi řečeno, že on sám může sehrát klíčovou roli při rozhodování o osudu světa, neboť se jmenuje „Neo“ a je vyvoleným. Samotný snímek doslova překypoval množstvím zpomalených kamerových triků a nesčetnými odkazy na komiksovou kulturu, Bibli, východní filozofii a noir filmařinu. Diváky ohromil také bojovými scénami v hongkongském stylu, jejichž choreografii vytvořil mistr bojových umění Yuen Wo Ping. Matrix, který byl nadšeně přijat úzkou komunitou fanoušků počítačových her i mainstreamovým publikem, vydělal celosvětově ohromujících 470 milionů dolarů a získal čtyři Oscary, a to za nejlepší střih, střih zvukových efektů, nejlepší vizuální efekty a nejlepší zvuk.

Sestry Wachowské

Wachowští si Matrix vždy představovali jako trilogii a natočili další pokračování, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions. Byly vydány s půlročním odstupem v roce 2003. Celkově franšíza, včetně nejprodávanější videohry Enter the Matrix, vydělala produkční společnosti Warner Brothers více než 1 miliardu dolarů.

V návaznosti na svůj fenomenální úspěch Wachowští napsali a produkovali provokativní akční thriller V jako Vendeta (2006). Mezi pozdější filmy patří Atlas mraků (2012) a Jupiter Ascending (2015), v roce 2021 bylo do kin uvedeno pokračování Matrix Ressurections. Oba tvůrci prodělali v průběhu posledních dvou dekád změnu pohlaví a v současnosti se tedy již jedná o sestry Wachowské.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články