fb pixel Díl I.: Na kocábce dojde lásce v Hollywoodu: Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Na kocábce dojde lásce v Hollywoodu: Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles

Zdroj: Corpus Christi Caller-Times-photo from Associated Press, page 20 via en:Newspapers.com, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37860629

Dne 5. srpna roku 1962 byla legendární filmová herečka Marilyn Monroe nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles. Na místě byla nalezena ležící nahá na posteli, obličejem dolů, s telefonem v jedné ruce. Po pokoji byly rozházené prázdné lahvičky od prášků, které jí byly předepsány na léčbu depresí. Po krátkém vyšetřování dospěla losangeleská policie k závěru, že její smrt byla "způsobena předávkováním sedativy, které si sama aplikovala, a že způsobem smrti je pravděpodobně sebevražda".

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.8.2023, 11:03

Norma Jeane Mortenson

Marilyn Monroe se narodila 1. června roku 1926 v Los Angeles jako Norma Jeane Mortenson. Její matka byla citově labilní a často zavřená v ústavu, takže tehdy mladá Norma Jeane byla vychovávána střídavě u pěstounů a v sirotčinci.

V šestnácti letech se provdala za kolegu z letecké továrny, ale o několik let později se rozvedli. V roce 1944 se začala věnovat modelingu a v roce 1946 podepsala krátkodobou smlouvu se společností 20th Century Fox a jako svůj pseudonym si zvolila Marilyn Monroe.

Marilyn Monroe

Měla několik vedlejších rolí, ale po chvíli se vrátila zpět k modelingu. Následně se proslavila také tím, že v roce 1949 pózovala nahá pro kalendář. Jako herečka na sebe začala upozorňovat až v roce 1950 poté, co se objevila v menších rolích ve filmech Asfaltová džungle a Vše o Evě.

Přestože v obou filmech hrála na plátně jen krátce roli milenky, diváci si „blonďaté sexbomby“ všimli a ona získala novou smlouvu od společnosti Fox. Její herecká kariéra se rozjela počátkem 50. let díky účinkování ve filmech Love Nest (1951), Omlazovací prostředek (1952) a Niagara (1953).

Poslední role

Proslulá svou smyslností a šarmem svých velkých a výrazných očí si získala mezinárodní slávu díky rolím plnícím mimo jiné funkci „sexsymbolu“, a to ve filmech Páni mají radši blondýnky (1953), Jak si vzít milionáře (1953) a Není nad showbyznys (1954). Ve filmu Slaměný vdovec (1955) předvedla i svůj komediální talent a objevila se v něm také dnes již klasická scéna, kdy stojí nad tratí metra a vítr jí z projíždějícího vlaku vyhrnuje bílou sukni.

V roce 1954 se provdala za skvělého baseballistu Joea DiMaggia, čímž si získala další publicitu, ovšem o osm měsíců později se pár rozvedl. V roce 1955 studovala u Lee Strasberga v Actors Studio v New Yorku a následně podala důležitý výkon v roli nešťastné bavičky ve filmu Zastávka v Kansasu (1956).

V roce 1956 se provdala za dramatika Arthura Millera. V roce 1957 pak natočila s Laurencem Olivierem film Princ a tanečnice, který zaznamenal kritický i komerční neúspěch. Roku 1959 však podala solidní výkon v komediálním hitu Někdo to rád horké. V roce 1961 si zahrála ve filmu Mustangové, jenž byl režírován Johnem Hustonem a scénář napsán právě Millerem, s nímž se rozvedla pouhý týden před premiérou filmu. Jednalo se o poslední roli Marilyn Monroe. Hned následujícího roku byla totiž nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články