Streetartový umělec s pseudonymem Banksy, jehož pravou identitu nikdo nezná (spekulace, že se jmenuje Robin Banks nebo Robin Gunningham se prozatím definitivně nepotvrdily), má kořeny v bristolské undergroundové scéně. Jeho všemi adorovaná díla, která kombinují graffiti a šablonovou techniku, často nesou politická nebo kulturní poselství předávaná především prostřednictvím krys, opic, policajtů, vojáků, dětí a důchodců a prodávají se za ukrutné pálky.
Je tohle pravý Banksy? (dailymail.co.uk)
On sám na své webové stránce - jediném komunikačním kanálu (osobní facebookový ani twiterový profil nemá) - uvádí, že jako dítě snil o tom, že až vyroste, bude jednou z postav v Robinu Hoodovi, nikdy by ho nenapadlo, že bude hrát roli zlaté mince.
Mimo jiné také vytvořil v roce 2010 uvítací skeč v seriálu Simpsonovi, který zobrazuje Asiaty pracující v žalostných podmínkách. Inspirací mu byla skutečnost, že Simpsonovi jsou z valné části produkováni v Jižní Korei. Režíroval také film Exit Through the Gift Shop, který měl premiéru na Sundance Film Festivalu v roce 2010. Loni v říjnu se vydal do New Yorku, kde se rozhodl každý den po dobu jednoho měsíce vytvořit nové street artové umělecké dílo. Tentokrát se to ale nelíbilo úplně všem. Politici na něj pořádali hony, policajti jeho díla odstraňovali (viz video).
Poslední pořádný rozruch se strhl letos na jaře okolo výstavy Stealing Banksy, kterou samotný autor, bez jehož vědomí se konala, označil za nechutnou a neoprávněnou.
Výstava Stealing Banksy (independent.co.uk)
O co konkrétně šlo? Společnost Sincura Group shromáždila Banksyho díla, která majitelé budov použitých jako plátno nevnímala jako umění, nýbrž jako vandalismus, a rozhodla se je vydražit. Trvala na tom, že se nejednalo o krádež. Výše zmiňovaná firma s Banksyho tvorbou nekoketovala prvně. Již dříve se dostala pod palbu kritiky, když prodala dílo s názvem "Slave Labour", poté co bylo odstraněno ze zdi v Londýně, za 750 000 liber. Banksyho nástěnné malby často nastolují otázku vlastnictví. Nedávno si jeho malbu "Mobile Lovers" přivlastnil a následně se rozhodl vydražit vedoucí klubu mládeže s úmyslem podpořit zmiňovaný klub.
Co na tom Banksym všichni mají? Nejlepší bude asi názorná ukázka.
1. Vůbec nejdražší z jeho obrazů, reakce na puntíky Damiena Hirsta za 1 870 000 dolarů
2. Chytré telefony/hloupí lidé
3. Přesypaná láska
4. X faktor na piškotech
5. Velký bratr tě slyší
6. Pigboy
7. Pokořili Ameriku
8. Nevzdávej to!
9. Make love, not war!
10. To je úlovek
11. Přežrán krásou
12. Bábrlinky snů
13. Protože jsem k ničemu
14. Bezcenné dokumenty
15. Dítě dnešní doby
16. Parkoviště
17. Jednoduchý test inteligence (mimochodem druhé nejdražší dílo - prodáno za 1 265 120 dolarů)
18. Viktorie se obrací v hrobě
19. Vše do původního stavu
20. Zákaz míčových her
21. Cokoli v životě uděláme, se odrazí ve věčnosti
22. Na tripu s Banksym