fb pixel Od Viktorie přes Evitu až po Olgu: Slavné ženy, které dokonale zastínily své vlivné manžely – G.cz
Vyhledávání

Od Viktorie přes Evitu až po Olgu: Slavné ženy, které dokonale zastínily své vlivné manžely

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Ženy jsou opravdu úchvatné bytosti. Tak proč si muži pořád myslí, že mají něco navíc, co jim dovoluje ovládat svět? Následující političky, velvyslankyně či novinářky jsou sice už ve většině případů neživoucími, přesto ukázkovými příklady, jak to vypadá, když manželka naprosto zastíní svého muže. A to i přesto, že ten muž je třeba prezident.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.10.2020, 08:00

Ženy vpřed!

Některé ženy lidské historie jsou zářnými důkazy, kolik toho to údajně „něžné pohlaví“ dokáže zvládnout. Je opravdu s podivem, že existují tací, kteří považují slečny a paní stále za plémě, které by se mělo podřizovat vůli mužů. Ne s podivem. Spíš legrační. Podívejme se na ty, jež dokázaly předčit své partnery klidně hned v několika ohledech.

Když se řekne mocná žena, na první dobrou asi řadu z nás napadne nedávno zesnulá britská královna Alžběta II. Nejdéle vládnoucí anglická panovnice je světově proslulá, v její domovině ji všichni zbožňovali. Ano, všichni tak nějak tušíme, že měla nějakého manžela, ale princ Philip byl vnímán spíš jako taková legrační postavička. Tedy – domorodci z jednoho ostrova v Oceánii by asi nesouhlasili, ale...

Než se Alžběta II. stala nejdéle kralujícím britským monarchou, tento titul náležel královně Viktorii. Není náhoda, že se po ní jmenuje celá jedna éra v historii britského impéria. Ano, byla to sice éra trochu pochmurná, ale jinak se říká, že za její vlády byla říše tak rozlehlá, že nad nějakou její částí svítilo slunce v každou denní dobu. Kromě územního růstu království se zasloužila i o kulturní a průmyslový rozvoj své země. Stala se symbolem morálky a důstojnosti, ačkoliv v začátcích to jako žena na trůnu samozřejmě neměla lehké. Zároveň měla štěstí právě na manžela. Nejen, že svého prince Alberta upřímně milovala, on ji také od počátku respektoval, podporoval a nevadilo mu, že ho čeká život spíš v jejím stínu než po jejím boku.

Ačkoliv po korunovaci přeci jen trochu trpěl tím, že mu jeho žena mohla kdykoliv cokoliv přikazovat, ti dva platili za šťastný a pevný pár. Měli společnou pracovnu a v ní stoly vedle sebe a v dobách, kdy královna čekala dítě nebo rodila, měl Albert jako její zástupce její plnou důvěru. Postupně se ale na neduživém Albertovi začal podepisovat náročný životní styl. Laicky řečeno přestával své ženě, kterou doprovázel na jejích cestách a snažil se jí pomáhat, kdekoliv to šlo, stačit. Když v pouhých 42 letech Albert zemřel, královna pro něj velmi truchlila a nepřestala až do konce života. Přežila jej o dlouhých 40 let. Na další ženy, které zastínily své muže, se podívejte do následující galerie:

Ve výčtu nechybí například slavná argentinská první dáma Eva Perón. Žena exprezidenta Juana Peróna měla politické ambice stejně velké jako její muž. Politickou stranu, která mu pomohla uspět ve volbách, založili společně, Eva se navíc zasloužila o to, aby v jejím rámci vznikla ryze ženská odnož. Eva Perón se zabývala právy pracujících a bojovala za bezplatnou zdravotní péči. Sama zemřela ve třiatřiceti letech, dodnes však v očích Argentinců zůstává legendou.

Mezi vlivnými a obdivuhodnými ženami nechybí ani jedna Češka – vybrali jsme Olgu Havlovou, první manželku Václava Havla. Ta sice prvního českého prezidenta asi úplně nezastínila, byla mu ale velkou inspirací, oporou a zejména v disidentských letech, kdy byl Havel ve vězení, ho hojně zastupovala v jeho protirežimních činnostech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články