fb pixel Svéhlavá princezna, spasitelka i milenka mužů z lepší společnosti: Na lady Dianu si kdysi dělal zálusk i Donald Trump – G.cz
Vyhledávání

Svéhlavá princezna, spasitelka i milenka mužů z lepší společnosti: Na lady Dianu si kdysi dělal zálusk i Donald Trump

Svatba Diany a Charlese byla svého času nejdražší královskou svatbou v dějinách britské monarchie. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Je tomu přes 25 let, co po autonehodě v pařížském tunelu předčasně tragicky vyhasl život britské princezny Diany. 6. září 1997 se pak konal velkolepý pohřeb, který zasáhl srdce milionů lidí. Lady Di totiž byla asi nejpopulárnější členkou královské rodiny, a to především díky svým humanitárním aktivitám. Jaká ale byla v soukromí a osobním životě?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 6.9.2022, 09:18

1. Šlechtična s krví Winstona Churchilla

Lady Diana si titul britské princezny vysloužila až přiženěním se do britské královské rodiny – sama ale rozhodně nepocházela ze špatných poměrů, ba právě naopak. Jako Diana Frances Spencer se narodila do významného šlechtického rodu Spencerů. Jejím otcem byl Lord John Spencer, 8. hrabě Spencer a vikomt z Althorpu. Nejslavnějším příbuzným z rodu Spencerů byl nicméně pro lady Di bezesporu legendární britský premiér Winston Churchill. Diana Spencer byla z genealogického hlediska Churchillovou sestřenicí ze čtvrtého kolene.

2. Svatba s expřítelem sestry

Když britský korunní princ Charles přiznal, že jeho partnerkou je mladičká Diana Spencer, a následně pár oznámil zásnuby a termín svatby, bylo z toho nejen ve Velké Británii velké pozdvižení. Diana se zdála být ideální partnerkou pro následníka trůnu – byla Britkou z významné rodiny s vazbami na královský rod, hlásila se k anglikánské církvi a nadto byla nesmírně půvabná. Pikantní nicméně je, že před lady Dianou Charlese očarovala jiná dívka z rodu Spencerů. Než se vůbec seznámil s Dianou, měl princ Charles krátký románek s její starší sestrou Sarah.

3. Mizerná studentka snící o dráze baletky

Lady Diana rozhodně nebyla hloupá, třebaže co se týče jejích výsledků ve škole, patřila k nejhorším žákyním prestižních dívčích škol Riddlesworth Hall v Norfolku a poté West Heath Girls' School v Sevenoaksu. V roce 1977 propadla Diana u závěrečných zkoušek, byla nucena školu opustit a přejít na soukromé dívčí lyceum Alpin Videmanette ve Švýcarsku. Ani zde nevynikala, ale byla učiteli i spolužačkami oceňována za svou obětavost a mimoškolní dobročinné aktivity. Během dětství toužila Diana po tom, aby se stala baletkou. Na tanec měla i talent, jenže ze svého snu vyrostla, a to doslova. Budoucí princezna totiž narostla do výšky 178 centimetrů, což bylo na profesionální baletku příliš moc.

4. Rekordní svatba, při níž se Diana odmítla podřídit tradicím

Svatba Diany a Charlese byla svého času nejdražší královskou svatbou v dějinách britské monarchie a byla překonána až svatbou prince Williama s Kate Middleton. Už na svatbě se ukázalo, že lady Diana nebude obyčejnou princeznou. Jako první si svůj zásnubní prsten nenechala zhotovit na zakázku, ale vybrala si prsten s diamanty a safíry z katalogu šperkařské firmy Garrard. Dianiny šaty měly nejdelší vlečku v historii – byla 7,62 metru dlouhá, posetá 10 tisíci malými perlami a v přepočtu vyšla na 2,5 milionu korun. Asi největší změnou oproti klasickým pořádkům bylo to, když Diana jako první žena přivdaná do královské rodiny odmítla během svatebních slibů říct, že bude poslouchat svého manžela. To samé pak udělala i vévodkyně Kate, když si brala Dianina syna Williama.

5. Manželství plné oboustranných záletů

I přes honosnou svatbu manželství Diany s Charlesem rozhodně nebylo šťastné. Oba měli úplně odlišné zájmy a zatímco na veřejnosti se objevovali bok po boku, v soukromí žili každý vlastní život, který provázely i oboustranné milostné zálety. Charles se začal stýkat se svou dávnou láskou Camillou Parker Bowles, která je nyní jeho partnerkou, a Diana mu byla nevěrná s mnoha muži. Z těchto důvodů se spekulovalo i o tom, že ani jeden z princů, kteří se Dianě a Charlesovi narodili, není vlastně Charlesův. U Williama se hovořilo o tom, že jeho otcem je Dianin komorník, u Harryho pak, že je synem jezdeckého instruktora Jamese Hewitta. Ač nebyla Diana dobrou manželkou, o to lepší a oddanější byla matkou.

6. Milenka boháčů, kterou mohl zachránit Donald Trump

Po rozvodu si mohla Diana naplno užívat s jinými muži, aniž by se za to musela příliš stydět. Jako princezna a dcera z vážené šlechtické rodiny si potrpěla na tom, aby jejím partnerem byl vždy muž, který něco znamená. Ve společnosti se tak začala objevovat po boku bohatých a vlivných mužů. Vážnější románek měla s jedním z nejuznávanějších kardiochirurgů Hasnatem Khanem a po rozchodu se dala dohromady s podnikatelem a dědicem multimiliardového impéria Dodim al Fayedem. Právě s ním měla Diana autonehodu, která ji stála život. Bývalý americký prezident Donald Trump pak v jednom z rozhovorů řekl, že s lady Di mohl být i on, a kdyby byl jejím partnerem namísto al Fayeda, princezna by nikdy nezemřela, jelikož on osudný pařížský tunel dobře znal a nikdy by v něm nenaboural.

Zde si připomeňte skutečnost, že princ Charles se možná nikdy nestane britským králem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články