Spolek Oživení moc nemusím. Zaprvé se v něm sešli zelení a levicoví aktivisté s jiným viděním světa, než zastávám já (Petr Štěpánek, Martin Bursík, Oldřich Kužílek, Petr Kužvart nebo třeba Petr Uhl). Zadruhé propaguje věci, se kterými principálně nesouhlasím. Třeba bezhlavé budování předražených cyklostezek, před kterým jsem varoval už v článku Cyklobuzny, cyklozmrdi a cyklofašisti.
Chytrý prográmek
Rozumný muž ale své názorové protivníky šmahem neodmítá. I člověk, se kterým v něčem nesouhlasíte, přece může v něčem jiném přijít s dobrým nápadem. Spolku Oživení se to povedlo právě teď.
Podle iDnes ekonomický think tank Econlab vyvinul speciální počítačový program, který projíždí data na webových profilech veřejných institucí a zjišťuje, jestli dávají logicky smysl a jestli souhlasí s čísly z centrálního Věstníku veřejných zakázek. Když se ukázalo, že tomu tak většinou není, sdružení Oživení podalo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) hromadný podnět na chyby čtyř tisíc úřadů, kterým vytýká celkem 20 490 pochybení.
Aktivisté pracují za úředníky
Čtete správně – před dvacet tisíc! Pokud to porovnáte s počtem veřejných zakázek, zjistíte, že skoro co zakázka, to chyba. Člověka z toho až mrazí. Jestli takhle špatně fungují české úřady, žijeme ve velmi podivné zemi. Nedivme se pak, že ve veřejných zakázkách mizí tolik peněz. Rathova úplatkářská aféra byla zřejmě jen špičkou ledovce.
ÚHOS by za tohle zjištění měl aktivistům poděkovat. Udělali za něj přece práci, kterou by měli dělat jeho kontroloři. Jenže ÚHOS podněty Oživení naopak kritizuje, protože ho to prý doslova zahltilo. „Na zpracování podání od Oživení bude muset ÚOHS vyčlenit významnou část svých kapacit, neboť běžně je schopen ročně prošetřit stovky, maximálně jednotky tisíc pochybení ve veřejných zakázkách,“ píše úřad v tiskové zprávě.
Méně Rathů!
A to je velmi bizarní. Pokud přece úřady dělají chyby, musejí za ně nést odpovědnost. Když jako občan špatně zaparkuju, když zaplatím o týden později daně nebo když udělám jinou banální chybu, úředníci po mně hned jdou. Dostanu pokutu nebo penále. Za své chyby nesu odpovědnost, což je zcela v pořádku. Ale musí to platit i obráceně.
A ÚOHS teď běduje, že někdo na chyby úředníků věcně upozorňuje – místo aby tlačil na úřady, aby jednoduše přestaly dělat chyby. Proč třeba někoho nenapadne, že by ÚOHS ten software začal sám používat? Díky průběžným upozorněním by pak jednotlivé úřady mohly nedostatky ve své práci průběžně odstraňovat, a ve veřejných zakázkách by pak mizelo méně peněz. Bylo by méně Rathů.
Oživení – palec nahoru! A to i když jsou to zelení levičáci...
Anketa
Jak mají být čeští úředníci za své chyby postiženi?
A TADY si přečtěte, co by se mělo kromě kyseliny ještě zakázat v českých školách.