fb pixel
Vyhledávání

2 tipy, co provádět při úplňku. Podle kalendáře má být dnes, ale nebude!

Měsíc nad Pacifikem u pobřeží Austrálie. Gravitační síly Měsíce a Slunce působí pouze na velké masy vody, naše tělo (byť je z 75% z vody) nechávají ‚bez povšimnutí‘, přesněji řečeno ovlivňují jej v tak malé míře, že si toho člověk nemá šanci všimnout.
Zdroj: ananova.au

Fakt nebude – už byl. Přesto si ale můžete střihnout ‚úplňkovou dietu‘ a zažít jeden nádherný, psychedelický, ale bezpečný vizuální efekt.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 2.7.2015, 07:42

V kalendáři je u data 2. července uvedena malá kružnice značící, že dnes je úplněk. Bohužel drtivá většina kalendářů ukazuje pouze dny, a ne hodiny. Pravda je taková, že úplněk sice opravdu nastal druhý červencový den, jenomže už ve čtyři hodiny dvacet minut ráno, tedy uplynulou noc.

Protože úplněk je když... Měsíc, Země a Slunce se dostanou do ‚přímky‘ a k nám tak dopadá světlo odražené maximálním možným povrchem měsíční koule. On je vlastně Měsíc v úplňku pořád, jenom oblast jeho pozorovatelnosti je neustále v pohybu.

Včera tedy nastal pozemský úplněk přesně ve 4:20, o minutu později už na pravém dolním okraji měsíční koule ‚vyrostl‘ stín. Ovšem tak nepatrný, že ho dokážou zachytit jen silné teleskopy. A jeho pohyb, tedy další ‚růst‘ je stejně pomalý a pro lidský mozek nepostřehnutelný, jako pohyb hodinových ručiček.

Případně i foťák s vhodným dlouhým sklem umí stín na měsíčním povrchu zachytit:

Ale to nakonec nevadí, že Měsíc už ve skutečnosti zase ‚couvá‘ – my bychom si tímhle astronomických puntičkářstvím neměli nechat dnešní ‚úplněk‘ pokazit. Dají se provést a zažít minimálně tyhle dvě věci:

1. Úplňková dieta

Kdyby z vás nakrásně úplňkový Měsíc uměl vytáhnout vodu, tak ve skutečnosti vůbec nezhubnete, protože dřív nebo později budete muset vodu zase doplnit.

Ne, nezbláznili jsme se. Úplňková dieta není zas takový nesmysl, jak se sama tváří. Pravda, mechanismus účinku je jiný než ten, který se běžně popisuje – tedy že Měsíc ovlivňuje množství vody v těle, stejně jako u moří a oceánů.

Inu – kdyby tomu tak opravdu bylo, zažívali bychom stejně jako moře a oceány pravidelně každý den přílivy a odlivy, čehož by si asi již dávno všimli lékaři a jiní tělovědci. A nás, obyčejné lidi, by o tom zpravili a my bychom se to učili v hodinách biologie.

Vtip dnešní ‚úplňkové diety‘ je pouze v tom, že v noci bude venku krásně. Jsme sice už (ale jen těsně) za slunovratem a dny se tedy pomalu krátí, ale Slunce ještě stále zapadá chvíli po deváté večer a zapadá pomalu, takže je světlo minimálně do desíti. A tou dobou už je dost vysoko nad jihovýchodním obzorem rozzářený Měsíc, který doputuje k západu až ráno, kdy už bude dávno řádit rozbřesk – takže celou noc bude krásné měkké světlo.

A právě světlo ovlivňuje lidskou psychiku i ‚fyziku‘ – jsme bdělí a plní energie. K tomu připočtěte, že se v noci ochladí na příjemných šestnáct až dvacet. A z ulic, parků a dalších veřejných prostranství zmizí davy hlučících lidí.

Takže „úplňková dieta“ spočívá v tom, že vyrazíte někam ven na špacír. Sám jsem se včera od jedenácti do půl druhé procházel za svitu Měsíce pražskou Letnou, Stromovkou a vylezl nakonec až ke zřícenině Baba. Sem tam zamilovaný pár nebo odněkud tlumeně halasící pijáci, ale jinak pusto, prázdno, tajemno. Neskutečná atmosféra jak ze sna nebo černobílého hororu.

A pak se po pár hodinách vrátíte příjemně unavení domů, dáte sprchu a spokojeně zalehnete. Pokud se obáváte, že vás po takovém výšlapu přepadne hlad, nezoufejte. A hlavně se tomu nebraňte, protože byste do rána neusnuli a z celé předchozí úplňkové noci byste měli ve finále nehezký pocit. Zde máte 8 tipů, co jíst, když přijde noční hlad.

Že máte ráno vstávat do práce? Osobně jsem velký spánkomil, ale ráno jsem zcela čerstvý a po dlouhé době bez problémů vstal v šest. Může to být v mém případě pouhá náhoda – nechcete-li v tomhle ohledu pokoušet štěstí, udělejte si ‚úplňkový výlet‘ až zítra, Měsíc bude svítit jak rybí oko i v noci z pátku na sobotu, kdy už snad nikam do práce vstávat nemusíte.

2. Moon Gazing

Sun Gazing, tedy zírání do Slunce za účelem jakéhosi nevysvětlitelného, leč údajně fungujícího psychického a fyzického uzdravení rozhodně nikomu nedoporučuju. Ale Moon Gazing je daleko bezpečnější a taky zábavnější. Funguje na stejném principu, jako když si na papír nakreslíte žlutý kruh, půl minuty na něj upřeně zíráte, a pak se podíváte někam na prázdnou bílou plochu – díky ‚otisku světla‘ na sítnici se vám před očima objeví kruh v komplementární barvě, v tomhle případě modré.

A stejné, ba dokonce ještě viditelnější a vůbec lepší je to u zářícího Měsíce. Po chvíli soustředěného pohledu začnou kolem něj vyrůstat prapodivné, tlumeně svítící modro-fialové útvary, jejichž kontury, barvy i velikost se průběžně mění. Ano, je to jen taková prkotina, která ovšem vaši noční ‚zdravotní‘ procházku hezky ozvláštní.

Navíc tohle ‚modré halo‘ souvisí (byť přes dlouhý oslí můstek) s tím, že letošní červenec bude jediným měsícem v roce se dvěma úplňky – další nastane 31. 7. ve 12:43 (takže vlastně ‚přesný astronomický úplněk‘ u nás neuvidíme), ale právě takovému úkazu, tedy druhému úplňku v jednom měsíci, se anglicky říká „blue moon“, tedy „modrý měsíc“.

A pokud náhodou vyrazíte již dříve, těsně po západu Slunce, stihnete ještě cca od půl desáté do jedenácti ‚rozlučku‘ Venuše s Jupiterem, o jejichž předvčerejším těsném setkání se podrobněji dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články