18 podob jednoho ženského těla: retuše z různých zemí světa ukazují rozdílné standardy krásy – G.cz
Vyhledávání

18 podob jednoho ženského těla: retuše z různých zemí světa ukazují rozdílné standardy krásy

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Na začátku byla fotka jedné normální, hezké, ač možná trochu macatější dívky – a na konci osmnáct jiných, více či spíše méně podobných dívek.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 20.1.2018, 16:00

Celé to začalo tím, když fotografka Esther Honig(ová) zveřejnila na svém webu zajímavou virální sérii – šlo o to, že byl obličej anonymní dívky ‚vhozen do arény‘ grafikům ze sedmadvaceti zemí, aby jej upravili podle svých místních standardů krásy. Psali jsme o tom také na g.cz – viz 21 diametrálně odlišných představ o kráse v jedné tváři. Případně zrychleně v tomhle videu:

A za pár dnů se toho chytil britský lékařský web Superdrug Online Doctor a nápad ještě ‚vylepšil‘ tím, že nechal změnit nejen dívčin obličej, nýbrž rovnou celou její postavu.

Celé to organizačně zajistila marketingová agentura Fractl, která také obeslala grafi(č)ky z 18 zemí po celém světě, přičemž rozkaz zněl jasně:

„Retušujte. Pointa je v tom změnit pomocí Photoshopu její postavu a celkovou podobu tak, abyste z ní učinili atraktivnější dívku podle standardů, které jsou obecně platné ve vaší zemi. Chceme totiž zjistit, jak se vnímání krásy mění v různých částech světa. Projektu se účastní mnoho lidí pracujících v oblasti grafiky a designu. Můžete měnit i oblečení, ale její postava musí zůstat viditelná. Žádná nahota. Jakékoli další změny, včetně postavy a objemnosti tvarů, necháváme na vás.“

Autoři projektu k tomu ještě dodávají: „Oslovili jsme primárně ženy, tedy grafičky, protože jsme chtěli zapojit ženský pohled na to, co se v rámci jejich kultury považuje za hezké a atraktivní, a zároveň tak porozumět i tlakům, kterým ony samy musejí čelit, co se týče ženské krásy.

Inu, a takhle to dopadlo:

„Cílem projektu je lépe pochopit potenciálně nerealistické standardy krásy, které následně nutí ženy se jim přizpůsobovat – a jak se tyto tlaky v různých částech světa mění,“ popisují autoři experimentu své záměry.

A výsledkem tohoto experimentu je...

Zatímco někde grafické zásahy a retuše modelovou dívku takřka vůbec nezměnily, jinde z ní udělaly zcela novou postavu.

V jistých zemích byla tendence ‚dofouknout‘ její postavu do tvaru přesýpacích hodin, v jiných se naopak přistoupilo k radikální ‚anorexizaci‘.

Nejhubenější verze přišly z Itálie a Číny, nejbaculatější ze Španělska.

Krása se nedá posuzovat objektivně, protože to, co jeden považuje za hezké a obdivuhodné, může druhý vidět jako naopak nehezké a nepřitažlivé, což se naše studie zdá bezezbytku potvrzovat,“ uzavírají šalamounsky výsledky experimentu jeho autoři.

Další fotky si prohlédněte v galerii:

A o dalším podobném experimentu rovněž se ženou (a ještě boubelatější) si můžete přečíst v našem článku 23 zmanipulovaných představ o kráse jedné boubelky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články