Dejme tomu, že váš pradědeček žil někdy před sto lety. Ne že bychom s ním snad chtěli měnit. Právě vypukla první světová válka a on nejspíš musel na frontu. Rakouské monarchii, která bývala zárukou evropské stability a pořádku, zbývaly jen čtyři roky. Nebyl penicilín, Facebook, Mekáč ani Red Bull. Jenže pradědeček nemusel půlku platu rozházet za blbiny. Na rozdíl od nás neplatil třeba:
1. Mobil
První mobily se v Česku objevily někdy v roce 1993. Pamatujete to ještě někdo? Ne že bychom byli dědci, ale žili jsme i bez nich. Ženy jsme jen balili „face to face“.
2. Plyn
Zapomenete ho zavřít a bouchne to. Dříve jste si naštípal polena a byl klid.
3. Elektřina
Někde měli elektřinu už před rokem 1914, ale skutečná elektrifikace českých zemí proběhla až po první světové válce. Když ji dnes nemáte zavedenou, nemůžou vám chodit složenky a na dveře bušit exekutoři. Pradědovi taky nebušili.
4. Příspěvek do fondu oprav
Střechou paneláku zatéká a vy bydlíte až dole. Co je vám do toho? Proč si to nezaplatí ti šmejdi z horního patra, co mají skvělý výhled? V 19. století jste buď bydlel na venkově ve vlastním nebo v nájemním bytě a o vše se staral majitel.
5. Sociální pojištění
Šetřit si na důchod? Proč, když je mi třiadvacet a starý nikdy nebudu? A doplácet na důchodce? Sociální pojištění je ilustrací úsloví: "Dědeček a babička ujídají chlebíčka." A jak to měl váš praprapříbuzný? Když byl sedlákem, vymínil si na synovi malý domeček, jídlo a otop a už se nestaral. Dnes vás děti přesunou do domova důchodců.
6. Zdravotní pojištění
V Americe ho povinně neplatí a taky žijou. A nebo umřou, ale rozhodují si o tom sami. Váš dědeček na to byl podobně. A protože žil zdravě, většinou na venkově, v klidu a bez stresů, tak k doktorovi chodil většinou, až když mu bylo opravdu špatně. A to už bylo často k ničemu.
7. Vodné a stočné
Praděda měl studnu a žumpu. Vlastní.
8. Povinné ručení auta
Já přece jezdím opatrně a v autě se mi nic nemůže stát. Ale platit jej musíte. A co praprapředek? Kůň ani kráva se povinně nepojišťovali.
9. Silniční daň
Už za pradědy byly silnice, ale lidé na ně nepřispívali. A taky žili. A jezdili po nich.
10. Dálniční známka
Stát bohatne na DPH za benzín, takže by mohl pustit chlup na opravy dálnic a nechtít to po nás. Pradědeček netušil, ani co je to DPH.
11. Parkovné
V pradědově idylické době nebyla auta. Dneska si kdejaká zlodějská obec vymyslí, že se na jejím katastru smí parkovat jen na placeném parkovišti. Třeba Horní Mísečky nebo Benecko v Krkonoších, zloději zlodějský! Jasně, že si před hospodou někdy zaparkoval koně, ale ten většinou došel sám domů.
12. Benzín
Diskutuje se, že by hromadná doprava měla být zadarmo. Ale proč ne i ta soukromá? Tady se poměr vás i prapředka vyrovnává - benzín nebo oves, za vše se musí platit.
13. Vyčerpání žumpy
Praděda si svoje sračky vybral šoufkem a vyvezl na pole. Dneska by na vás skočili ekologové a sousedi by řvali, že to smrdí.
14. Rekreační poplatek
Proč bych měl platit i za to, že si chci odpočinout? Vydýchám jim tam snad zdravý vzduch nebo co? Praděd měl nádhernou krajinu stále kolem sebe, neměl ani potřebu někam jezdit.
15. Alimenty
Pět minut radosti a celý život starostí? To tedy kdysi nebývalo. Přivedl jsi ji do jiného stavu? Tak si ji vem a starej se o ní.
Některé poplatky ale snad dnes opravdu mají smysl – viz těchto 7 důvodů, proč budeme ještě rádi platit za německé dálnice.