12 pomníků, které v Česku chybějí! Nacistům, Klausovi, Habsburkům, Oldovi Říhovi – G.cz
Vyhledávání

12 pomníků, které v Česku chybějí! Nacistům, Klausovi, Habsburkům, Oldovi Říhovi

Na Olšanech nedávno někdo odhalil pomník sovětským okupantům. Tenhle pomník v Česku přebývá a měl by fofrem zmizet. Některé pomníky u nás naopak chybějí. Buď jako připomínka slavných hrdinů nebo jako "připomínka" neslavných šmejdů.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.3.2014, 17:30

Pomník sovětským okupantům objevil nový webový deník Echo24. Oficiálně jde o pomník "mírotvorcům", tedy sovětským vojákům z invaze v srpnu 1968 v Praze a v prosinci 1979 do Afghánistánu. "Pomník je sondou, co si dnes ruské organizace mohou v Česku dovolit a jak na to bude reagovat česká společnost a úřady," řekl k tomu potomek ruských emigrantů před bolševiky v roce 1917 Alexej Kelin. Proč pohotovost a historické znalosti Čechů nevyzkoušet i jinak?  

1. Pomník Adolfu Hitlerovi

8709 Adolf Hiler se modlí ve varšavském ghettu – socha itelského umělce Maurizia Cattelaniho (foto www.eurojewcong.org) České země vzal kavalírsky "pod ochranu" , započal s výstavbou moderní dálniční sítě a taky měl velké plány s přestavbou Prahy. Danke!  

2. Pomník katolické lize

Po smrti Rudolfa II. hrozilo, že České království převálcuje protestantství, které se tu šířilo ruku v ruce s germanizací. V listopadu 1620 pak ale na Bílé hoře naštěstí zvítězila katolická liga. Jen díky tomu mohli jezuité přispět k záchraně českého jazyka, viz třeba Bohuslav Balbín.  

3. Pomník Vlasovcům

vlas01 Skuteční osvoboditelé Prahy (foto www.vejr.cz) Vojáci Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova byli sověti, kteří za 2. světové války padli do německého zajetí. Většina z  nich nenáviděla komunistický režim, a tak se proti němu rozhodla bojovat. V dubnu 1945 ale Vlasovci přešli na druhou stranu. Obsadili Prahu a zabránili jejímu zničení odcházejícími nacisty. Rudá armáda pak už přijela "k hotovému", takže Prahu neosvobodila.  

4. Pomník sudetským antifašistům

"Sudeťáky" nám dlouhá léta líčili jako jednolitou masu fanatiků, kteří propadli Hitlerovi a rozbili Československo. Jenže mezi nimi byla i řada antifašistů (nebo spíš antinacistů), z nichž někteří proti Hitlerovi bojovali se zbraní v ruce. Po květnu 1945 jsme všechny Němce naházeli do jednoho pytle, vyhnali a bylo.  

5. Pomník Klausovi a Mečiarovi

42566120-meciar_klaus_s "A jdeme od sebe!" (foto hn.online.sk) Tito dva velikáni dějin k 1. lednu 1993 vytvořili dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku. Co na tom, že tím zároveň rozbili Československo?  

6. Pomník Martinu Šmídovi

Nemyslíme skutečného Martina Šmída, který v listopadu 1989 studoval MFF UK, ale jeho jmenovce, který nikdy neexistoval. Jakási Drahomíra Dražská tehdy rozšířila dezinformaci, že ho na pražské Národní třídě umlátili policajti. To naštvalo studenty, kteří vyšli do ulic a svrhli režim. I neexistující osoby si zaslouží vzpomínku...  

7. Pomník Vladimíru Železnému

profimedia-0176040210 Na Barrandov mu už nevolejte (www.profimedia.cz) Ten vzdělaný a noblesní muž s charismatickým výrazem ve tváři dal Čechům kvalitní televizní zábavu. Milovali jsme hlavně seriál Dallas a pořad Tabu s Romanem Šmuclerem.  

8. Pomník Habsburkům

Počínaje Rudolfem (1306) nám tato rakouská dynastie umožňovala být součástí civilizované západní Evropy, a to jak dynastickými vazbami, tak i kulturně a ekonomicky. Historie nezná "kdyby", ale nebýt Habsburků, střední Evropu by nejspíš ovládlo carské Rusko. Habsburkové nás zachránili i před islámem – v září 1683 porazili Turky u Vídně a vyhnali je z Evropy na Balkán.  

9. Pomník Oldřichu Říhovi

Katapult Něco jako Václav Havel (foto sumperskyrej.cz) Největší z českých rockerů, "táta rokenrolu" a nejlepší český kytarista významně přispěl k pádu komunismu. "Z pódia jsem řval bolševikovi pravdu rovnou do ksichtu," říká sám. Oldova pravda zněla odvážně a neústupně: "Šli na pár piv, bylo jich víc, a pak jeden dostal nápad v autě se svízt..."  

10. Pomník Zikmundu Lucemburskému

Uherský, římský a český král se v roce 1420 pustil do husitů. V bitvách na Vítkově a u Německého Brodu byl sice poražen, ale ukázal, že ohavná kališnická rebélie nebude mít dlouhého trvání. Kdyby býval Zikmund husity přemohl, české země mohly být dál. A loupeživé bandy by nestihly zničit tolik památek a povraždit tolik lidí.  

11. Pomník Stanislavu Grossovi

Gross Nevíme, jak to myslel (foto www.zpravy.org) Muž s plachým úsměvem panice nám všem ukázal, jak vydělat prachy. Jako premiér koupil nějaké akcie, prodal nějaké akcie a vydělal asi sto milionů korun. Pane Stanislave, děkujeme! Jste pro nás příkladem, že poctivá práce nese zasloužené ovoce.  

12. Pomník Strýčku Jedličkovi

Jeho prasátko a pejsek byly prostě fenomenální!  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články