fb pixel 103 let od vzniku Československa: Naše země mohla zůstat monarchií, jenže nakonec jsme se stali republikou – G.cz
Vyhledávání

103 let od vzniku Československa: Naše země mohla zůstat monarchií, jenže nakonec jsme se stali republikou

Beneš s Masarykem. + DALŠÍ 1 FOTKA

Datum 28. října máme už 103 let spojený se státním svátkem, kterým si připomínáme den vzniku samostatného československého státu. V tento den zástupci Národního československého výboru totiž vydali zákon o zřízení samostatného Československa. Co všechno o tomto svátku víme?

Martin Miko
Martin Miko 28.10.2019, 07:19

28. říjen není jen volno v práci

Co se týče státního svátku v den 28. října, kterým si připomínáme den vzniku samostatného československého státu, tak oslavy probíhají na mnoha místech v rámci celé České republiky. Jedním z významných míst je například Národní památník na Vítkově v Praze, kde probíhá vojenská přehlídka a je zde držena minuta ticha. Na Vítkově se také pravidelně pokládá věnec k hrobu neznámého vojína, čímž se uctívá památka všech vojáků, kteří padli ve válce a nepodařilo se je identifikovat. Dalším místem oslav je Hradčanské náměstí v Praze. Tam probíhá přísaha příslušníků Armády ČR.

Jedním z hlavních dějišť oslav 28. října je Pražský hrad, kde český prezident, který je zároveň ex officio vrchním velitelem českých ozbrojených sil, každoročně jmenuje důstojníky bezpečnostních sborů do generálské hodnosti. Na Pražském hradě ve Vladislavském sále zároveň probíhá udělování státních vyznamenání ČR všem významným osobnostem, kteří jsou vybráni na základě určitých kritérií. Prezident vyznamenává Řádem Bílého lva, který patří mezi nejvyšší státní vyznamenání, a dále pak Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, Medailí za hrdinství a Medailí za zásluhy.

Než jsme se stali republikou

Co vlastně všechno předcházelo tomu, že dnes slavíme 28. říjen jakožto den vzniku Československa? V tento den v roce 1918, tedy před 103 lety, se v Ženevě sešla delegace Národního výboru pod vedením Karla Kramáře společně s Edvardem Benešem, který vedl protirakouský zahraniční odboj. Společně rozhodli o vytvoření samostatného Československého státu. Součástí dohody bylo i rozhodnutí o tom, že nezávislé Československo bude republika, ale uvažovalo se původně i o monarchii. Prvním československým prezidentem byl určen Tomáš Garrigue Masaryk a předsedou vlády se stal Karel Kramář.

Po uznání autonomních států Rakouska-Uherska, které znamenaly samozřejmě i samostatné Československo, lidé vyrazili do ulic, jásali radostí a ničili všechny symboly, které připomínaly Rakousko-Uhersko. Na Václavském náměstí následně veřejně promluvil i kněz Isidor Zahradník a vyhlásil Československo samostatným. Od té doby oslavujeme každý rok tento svátek.

A zde vás překvapí Miloš Zeman, který se v roce 2001 rozhodl neslavit důležitý státní svátek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články