fb pixel 10 zákeřných lží, kterými romantické filmy poškozují dobré vztahy žen a mužů – G.cz
Vyhledávání

10 zákeřných lží, kterými romantické filmy poškozují dobré vztahy žen a mužů

Ve filmech o lásce se ukazují věci, které ve skutečnosti neexistují. To je v pořádku. Problém nastává, když se vyžaduje, aby existovaly.

Petr Bílek
Petr Bílek 1.4.2016, 12:50

Kdo si stěžuje, že ten či onen film neodpovídá skutečnosti, vlamuje se do otevřených dveří. Proto se přece na filmy díváme! Film musí překračovat skutečnost, musí ukazovat věci, které bychom v každodenním životě neviděli. Poměřovat film skutečností je blbost. Úplně nejhorší ale je opak: poměřovat skutečnost filmem a chtít, aby se život odehrával jako ve filmu. V případě romantických filmů se to děje.

Nikdo otevřeně nepřizná, že by romantický film bral jako realitu. Každý nejspíš řekne, že to je nerealistická pohádka. Přesto však plíživá propaganda těchto filmů či seriálů působí skrze schémata a vzorce, které se tam představují. Všichni víme, že romantická láska do skonání věků je nesmysl, ALE přesto nám to přijde jako ideál, o jehož dosažení se pořád (a marně) pokoušíme. Všichni víme, že věrnost v sexu je mýtus, ALE přesto monogamní vztah berou lidé jako normu a jako něco, co je žádoucí. Víme, že každý člověk má své chyby a že každý je někdy nesnesitelný, ALE hledáme pořád tu božskou bytost. Víme, že zamilovanost stejně jako jiné povzbuzující drogy má pouze krátkodobé účinky, ALE chceme být zamilovaní pořád. Pořád říkáme, že prázdné společenské rituály a tradice jsou směšné a out, ALE přesto pořádáme naprosto nesmyslné a zbytečné svatby (a na smysluplné pohřby pečeme).

Romantické filmy jsou zkrátka vytrvale působící konglomerát představ a schémat, který určuje naše hodnoty ve vztazích mezi pohlavími. A myslíme si, že když to není tak jako ve filmu, tak jsme nešťastní. Je to však přesně obráceně: právě nerealistické „romantické“ představy jsou důvodem, proč jsme nešťastní.

Zde je přehled hlavních lží romantických filmů, které nás uvádějí v omyl a do neštěstí:

1. Protiklady se přitahují

Ve skutečnosti se přitahují lidé, kteří se navzájem podobají, ať už povahou, zájmy, společenským postavením, apod.

2. Nejde v první řadě o sex

Jde.

3. Náhodné setkání

Když ho pečlivě zinscenujete, proč ne.

4. Chodí kolem sebe, vzájemně se přitahují a neví o tom

Věc, do které vkládáme takové naděje, nikomu neunikne.

5. Z nepříliš atraktivní ženy se vyklube krasavice

Zhruba do 18 let věku je to možné. Poté nastává stárnutí, které má bohužel zcela opačný průběh.

6. Po nějakém nedorozumění se rozejdou, ale časem se zase dají dohromady

To nedorozumění není nikdy náhodné, ale je symptomem vztahové trhliny, která se nikdy docela nezacelí. Případy, kdy se pár po zásadním rozchodu opět dá dohromady, existují. Ale poutem není především láska, ale strach ze samoty.

7. Objeví se ON či ONA

Je to trochu jako se spasitelem. Když přijde, nikdo nepozná, že to je právě on. A ten, o kterém si myslíme, že to je on, se většinou ukáže jako falešný. A věříte tomu, že existuje na světě někdo, kdo vám opravdu rozumí, spřízněná duše, „soulmate“? Ano, existuje. Vy sám/sama.

8. Písně a hudba

V reálném životě je při milostných či zamilovaně-dramatických scénách obvykle trapné ticho, případně se ozývají nemelodické zvuky. Je pravda, že s pomocí audio elektroniky toto filmové schéma lze reálně uskutečnit asi nejsnáze.

9. Hezké prostředí

Náš život probíhá většinou v esteticky tupém prostředí kanceláří a tuctových novostaveb, ulic zamořených reklamními poutači, v krajině jednotvárných rozlehlých socialistických lánů, nad nimiž se táhnou vedení vysokého napětí, v neoriginálních bytových dekoracích, v zažrané pouliční špíně a odpadcích měst. A to platí i pro romantické chvíle.

10. Láska zvítězí

Je dobré vsázet na jednoho koně, o kterém prakticky nikdo nic s jistotou neví a jehož seznam úspěchů je velmi mlhavý? Rozhodněte si sami.

Čtyři chemické fáze lásky si můžete šlehnout ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články