10 zajímavostí o Julianu Casablancasovi, který tento víkend vystoupí na Rock for People – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí o Julianu Casablancasovi, který tento víkend vystoupí na Rock for People

Máte rádi kapelu The Strokes? A neuniklo vám náhodou, že jejich frontman se svou novou kapelou The Voidz letos zahraje na jednom z našich největších hudebních festivalů?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 4.6.2015, 14:00

Julians Casablancas je známý především jako frontman „učesané“ kytarovky The Strokes. Tentokrát však společně se svou kapelou The Voidz odhaluje svoji temnější stránku. Činí tak natolik poctivě, že by ho skalní fanoušek prvně jmenované formace v této roli z pouhého poslechu možná ani nepoznal.

Casablancas se svou aktuální partou není pro každého atraktivní na první poslech, ale popovost The Strokes spolehlivě nahradí syrovým garážovým zvukem a neortodoxními aranžemi kytar i syntezátorů.

Pojďme se s tímto mužem mnoha tváří, který se už v sobotu blýskne na královéhradeckém letišti, seznámit trochu více! Pomůžou nám k tomu třeba informace, které před časem prozradil magazínu Rolling Stone.

1. Jeho hudební tvorba má solidní teoretické základy

Ačkoli ho ovlivnily a inspirovaly zejména kapely Velvet Underground nebo The Doors, vzdělával se také v teorii klasické hudby, což mu prý v jeho profesi hodně pomáhá.

2. Vstřebal také nigerijské vlivy

Casablancas je si extrémně blízký se svým nevlastním otcem, umělcem a akademikem Samem Adoqueiem. Ten vyrostl v Ghaně a Juliana zasvětil do hudby radikálního nigerijského funkového velikána Fely Kutiho. Ten mu byl díky tomu inspirací od raných let a díky němu se naučil opravdu si užívat jak hraní, tak samotné zkoušení.

3. Pil jak duha

Vždy byl prý závislostní typ, a tak už za svých školních let propadl alkoholu. Ten prý může i z jeho zanedbaný zjev z počátků The Strokes. V těch letech si podle svých slov ani nedokázal užívat své úspěchy a vzpomínky z té doby jsou jen mlhavé a kusé. Dnes přesedlal na závislost úplně jinou – na kávu.

4. Jima Morrisona zpětně neshledává za vhodný vzor

Ačkoli tento geniální muzikant přečetl skvělou literaturu a ještě střízlivý napsal skvělé básně, později mu přišlo nemožné být frajer bez sklenky whiskey. Že žije v tomto napodobovaném klišé si po čase uvědomil i Casablancas a přišel na to, že chce vlastně dělat pozitivní věci.

5. Pro inspiraci si chodí i ke slavným literárním autorům

Tráví totiž spoustu času editací jejich prací. Nejvíce miluje Odysseu.

6. Rád by vystupoval s oběma svými kapelami

Stejně jak The Strokes, považuje i The Voidz za dlouhodobý projekt a chce, aby obě kapely spolupracovaly. „Cítím, že The Strokes jsou dub a tohle je jeho nový semenáček. Takže se teď zaměřuji na něj. Plán je mít případně stromy dva a houpat se v síti, natažené mezi nimi. Bylo by super hrát koncerty s Voidz a Strokes, to by byl skvělý model!“

7. Ještě než s ním začal hrát, býval fanouškem kytaristy své kapely Voidz, Jeremyho „Bearda“ Grittera

Když chodíval do newyorského Mars Baru, sledoval ho a poslouchal, říkal si, že by bylo bezva si s ním zahrát. Bubeník Voidz Alex Carpetis s ním shodou okolností později bydlel a oba muzikanty seznámil. Padli si do noty a spolupráce byla na světě.

8. Je velkým fotbalovým fanouškem i hráčem

„Hrávám teď fotbal hodně. Hraju ho asi deset let. Potřebuji se honit za míčem. Chodit do posilovny je pro mě příliš depresivní. Ale potřebuju dohnat míč až do sítě, jsem jak pes.“

9. Pracuje na vývoji perfektního skládacího elektrického kola

„Tím, jak to dlouho trvá, mi to nějak láme srdce. Ale je to fakt úžasný. Je to elektrická, skládací věc jako kolo, bez pedálů, a dá se složit do velikosti kufříku. (…) Tohle je prostě věc pro pro línýho člověka. Můžeš se přepravit bez výdeje jakékoli energie.“

10. Před nedávnem se rozhodl, že na jiných planetách není život.

Měl prý totiž jakési podivné zjevení, které ho v tom utvrdilo. ... Tak dobře, Juliane... dobře.

Více o Julianu Casablancasovi i o dalších letošních hvězdách Rock for People se dozvíte TADY!

A o 'menších' kapelách, které zde vystoupí a také stojí za to, se dočtete zase ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články