10 zajímavostí, které o Star Wars dost možná neví ani největší fanoušci – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí, které o Star Wars dost možná neví ani největší fanoušci

Série Star Wars je prostě kult a ani rozporuplné (no my to řekneme otevřeně, prostě zmršené) nové epizody pod taktovkou společnosti Disney nezmění nic na tom, že prvních šest filmů nesmrtelné série utvářelo hned několik generací sci-fi nadšenců. Ani ti ale o své milované sáze možná neví řadu věcí...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.9.2018, 08:04

1. Nedůvěra

Během vzniku prvního filmu celé série Star Wars, Nové naděje, v roce 1977, nebyl film považován za filmový trhák a nikdo mu neprorokoval velký úspěch. Distributorská společnost filmu musela dokonce přesvědčovat americká kina, aby film promítala. Po prvním uvedením se ale vše obrátilo...

2. Droidština

Populární robot R2-D2 měl mluvit anglicky. Tvůrci od toho ale později upustili a vymysleli speciální robotickou řeč, která vstoupila do historie. Anglicky mluvícího robota hrál herec Kenny Baker. Ten prozradil, že na něj během natáčení štáb několikrát zapomněl a nechal jej v kostýmu robota zavřeného během celé obědové pauzy.

3. Levorucí vojáci

Ještě jedna perlička z prvního dílu a otázka pro všímavého diváka. Co je zvláštního na Stormtrooperech? Drtivá většina z nich jsou leváci. Svou zbraň totiž drží v levé ruce. Vysvětlení je jednoduché. Design celé zbraně byl vytvořen tak, že se v pravé ruce držet nedal.

4. Moudrý Yoda

Připomíná vám někoho mistr Yoda? Jeho tvář byla prý inspirována jedním z nejznámějších vědců historie lidstva Albertem Einsteinem.

5. Na zapřenou

Slavného záporáka Darth Vadera namluvil herec James Earl Jones. Ten však v prvních filmech nestál o to být uvedený v titulcích. Jeho "výmluvou" byla skutečnost, že v Nové naději byl Darth Vader na scéně pouze 12 minut, a tak neodvedl mnoho práce. Později toto tvrzení opravil s tím, že jako mladý herec nechtěl být spojován pouze s jednou rolí.

6. Nahý wookie

Producenti filmu nebyli původně nadšení z toho, že je chlupatý Žvejkal "nahý". Proto se uvažovalo o tom, že bude nosit kraťasy. Naštěstí to bylo zamítnuto.

7. Asteroidy do polévky

V roce 1980 vznikl film Star Wars: Imperium vrací úder. Během průletů galaxiemi si může fanoušek všimnout padajících asteroidů, kterým se posádka vyhýbá. Během natáčení byly jako asteroidy použity brambory.

8. Rapující mimozemšťan

Ve filmu Skrytá Hrozba z roku 1999 měl původně hrát také legendární rapper 2Pac Shakur. Byl velkým fandou Hvězdných válek. Dokonce byla již dohodnuta čtená zkouška. Americký hip hopový guru ale zemřel v roce 1996, a tak k jeho účinkování ve filmu nedošlo.

9. Odkaz klanu

Ve filmu Klony útočí si zahrály tři Lucasovi děti. Dcera Katie ztvárnila mimozemšťanku rasy Twi`lek v barové scéně, její sestra Amanda se mihne na pozadí při dialogu Anakina a Obi-Wana a Lucasův syn Jett si zahrál Jediho, kterého mohli diváci vidět v archivech Jediů.

10. Fialová pro Sama

V epizodě Klony útočí si jednu z hlavních rolí zahrál slavný herec Samuel L. Jackson. Během natáčení žertoval o barvě svého světelného meče a prosil George Lucase o to, aby ve finálním střihu měl jeho meč fialovou barvu. Lucas mu jeho přání splnil.

Chcete zažít Star Wars tak, jak jste ještě nezažili? Tak 15. října vyrazte do pražské O2 Areny na projekci Epizody IV, kterou doprovodí živá hudba v podání Filharmonici města Prahy pod vedením dirigenta Christopha Eliota. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články