fb pixel
Vyhledávání

7 příznaků jara, které s námi zamávají (jestli teda jaro konečně přijde)

Zdroj: Twitter

Podle předpovědi počasí na následující dny už je jaro snad konečně tady a s ním pozvolna přichází všechny ty skvělé věci jako každý rok. Proč se nám zapalují lýtka, ale zároveň se o nás pokoušejí splíny a deprese?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 29.3.2018, 10:03

Dny se prodlužují, sluníčko už trochu hřeje, vzduch voní a hormony se bouří. Jaro je obdobím návratu života do prostoru kolem nás, a to se netýká jen kvetoucích rostlin a pučících stromů. Zároveň se ale u mnohých z nás hlásí o slovo jarní únava a stavy úzkosti a deprese. Čím to vlastně je?

1. Lepší se nám nálada

Hormon serotonin, produkovaný míchou, mostem, středním mozkem a mezimozkem. Pomáhá mozek regenerovat, je opravdový zlepšovač nálady, působí na naši vyrovnanost, dobrý spánek a navíc má vliv na svalové napětí a krevní srážlivost. Právě kůli němu se na jaře v ulicích najednou vyrojí mnohem spokojenější tváře a ve společnosti ubude svárů. Jeho produkce však zásadně závisí na intenzitě světelného záření a na kvalitě přijímané potravy.

2. Vypadáme lépe

Svou vnitřní proměnu a s ní spřízněnou důvěru v lepší zítřky máme potřebu demonstrovat také navenek. Mnoho lidí se začíná oblékat veseleji, pestřeji, „odvázaněji“, někteří dokonce přistoupí k opravdu radikální změně vizáže. Celkovému vzhledu navíc přispívá i to, že serotonin podporuje hubnutí a jsem nabiti energií a chutí věnovat se sportu (čímž se vyplavuje další hormon štěstí, endorfin).

3. Toužíme po něze

Lepší nálada a vzájemná blízkost spojená s četnými dotyky způsobuje produkci dalšího hormonu, oxytocinu, který vylučuje hypothalamus. Ten mezi lidmi upevňuje důvěru, proto se mu také říká hormon věrnosti. Spíše než sexuální choutky podporuje touhu se tulit, ale také upevňuje přátelství a sounáležitost mezi blízkými osobami.

4. Jsme více nevěrní a hamižní

V případě narušeného partnerského vztahu však oxytocin může podpořit spíše nevěru, když zasáhne jinou plodnou půdu, vytvoří pouto důvěry například mezi dosavadními přáteli nebo pouze sexuálními partnery. Navíc má i vyloženě stinné stránky, a to produkci negativních emocí jako je škodolibost, hamižnost nebo závist.

5. Více si užíváme vůně, kterými jsme obklopeni

Ať už věrně, nebo nevěrně, lidé se na jaře častěji a více milují a ve zvýšené míře si také stimulují sekreci hormonu prolaktinu. Ten se totiž krom zvýšených stresových a fyzických zátěží uvolňuje také při orgasmu. Takže ačkoli jste i díky němu po sexu unavení, můžete si na druhou stranu na nějakou chvíli mnohem víc užívat okolní čichové vjemy.

6. Jsme unavení

Nesmíme ale zapomenout na jednoho z hlavních strašáků jara – jarní únavu. Ta je způsobená vyčerpáním imunitního systému a energetických zásob, které nás v zimě udržovaly na nohou a ještě před nabitím nové energie není po nějakou dobu kde brát. Pokud jsme během zimy navíc rádi popíjeli nejen alkohol, ale třeba i kávu a sladké nápoje, za své pravděpodobně vzala také kondice zažívacích orgánů. Na místě je proto nasazení lehčí a pročišťovací stravy, pro posílení obranyschopnosti navíc bohatou na vitamin C.

7. Míváme jarní úzkosti a deprese

Se zásobami výše zmíněného serotoninu je to těsně po zimě podobné. Ztuhlost svalů doprovází nervozita, která v horších případech přerůstá až do úzkostných a depresivních stavů, ovlivňující kvalitu spánku a chuť k jídlu. Pomalý nástup slunečných dní je možné suplovat doplňováním serotoninu potravou do těla ho tak můžete dostat pomocí jeho prekurzorů. Jedním z nich je přírodní esenciální aminokyselina L-tryptofan, obsažená například v mléku, sýrech, krůtím a kuřecím mase, fazolích, špenátu, kešu oříšcích, ředkvičkách nebo celozrnném pečivu.

Zpříjemněte si jaro v šedi měst pastvou pro oči, a také zjistěte, k čemu je radno si přivonět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články