10 nejznámějších počítačových myší všech dob – G.cz
Vyhledávání

10 nejznámějších počítačových myší všech dob

Co právě teď držíte v ruce? S největší pravděpodobností počítačovou myš. Vybrali jsme ty nejznámější, abyste viděli, jak bouřlivým vývojem prošla tato nenápadná periferie, bez které si dnes počítač neumíme představit

1. Vynález Douglase Engelbarta

first_mouse Americký konstruktér a vynálezce Douglas Engelbart přišel v šedesátých letech s ovládacím prvkem, který využíval dvě kolečka ke snímání pohybu. Přezdívku "myš" získal díky kabelu, který se připojoval do zařízení. V patentu byl uveden jako "indikátor pozice X-Y pro zobrazovací systémy." Brzy se zjistilo, že místo koleček je k záznamu pohybu lepší kulička.  

2. Xerox

XeroxStar První širší využití (a také více tlačítek, dvě až tři) měla myš u pracovních stanic Xerox Alto a Star. Tady už začínala připomínat zařízení tak, jak ho známe dnes, šlo o sedmdesátá a počátek osmdesátých let.  

3. Microsoft poprvé

02-History-of-Microsoft-hardware-First-mouse První myška od Microsoftu vznikla v roce 1983 a byla určena pro první stroje klasického formátu PC.  

4. Microsoft podruhé

msmouse_hero_626px A takto vypadala první ergonomická myš, také z dílen Microsoftu. Podle zvláštního tvaru se ji říkalo "Dove bar," tedy "mýdlo Dove."  

5. Myška bez ocasu

mouseman-cordless S první skutečně moderní bezdrátovou myší přišla firma Logitech. Už dříve se experimentovalo s infračerveným přenosem, ten však vyžadoval přímý výhled na přijímač. Corless MouseMan z roku 1991 využíval radiové signály.  

6. Přichází kolečko

1230 V roce 1995 jde na trh myš ProAgio od firmy Mouse Systems. Vůbec poprvé se scrollovacím kolečkem, které postupně ostatní výrobci zdokonalili do podoby, kterou známe dnes - je gumové nebo pogumované a funguje jako prostřední tlačítko.  

7. Optická myš

intellimouse V roce 1999 vyvinula firma Agilent jednoduchý systém optického snímače, který přijímal data z povrchu, osvětlovaného diodou. Tuto technologii postupně převzaly všechny firmy, které se zabývaly výrobou myší. Dnes už kuličkovou myš jen tak neseženete.  

8. Krása od Applu

2000-Apple-Mouse V době, kdy firma Apple nabírala dech a transformovala se do role giganta, vznikla například tato myš - Apple Pro Mouse z roku 2000.  

9. Herní ikona

logitech_mx510 Logitech MX-510. Naprosto dokonalá myš pro hráče počítačových her, kterou chtěl ve své době mít pod stromečkem každý pařan. Vysoce kvalitní senzor, snadná údržba, nezničitelnost, pokud jste s ní vzteky práskli o stůl. Později přišla zdokonalená MX-518.  

10. Doba laserová

logitechMX1000_1 Toto je Logitech MX-1000. První masově prodávaná myš s laserovou diodou, jejíž záření se dalo mnohem přesněji snímat. Byla bezdrátová a tím pádem pekelně těžká, ale v roce 2004 neexistovalo nic lepšího.  

A na jakou myš nejvíce vzpomínáte vy?

Třeba na Mickey Mouse?        
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články