Ve skutečnosti žije po celém světě mnoho zámožných a mocných žen, ale většinou preferují soukromí, mimo dosah mediálních radarů a zraků dotěrné lidské společnosti. Stejně jako nejbohatší muži světa přišly i ženy ke svým ‚velkostatkům‘ různými způsoby. Samozřejmě se počítají takové přirozené metody, jako je dědictví, ať už vyvdané nebo po (pra)rodičích. Jiné ale samy vybudovaly úspěšné podniky, k čemuž potřebovaly značnou dávku prozíravosti a šťastnou ruku při volbě riskantních investičních strategií. A další se pak poctivě vypracovaly a příčku a po příčce postupovaly po ‚firemních žebřících‘ – od nedůležitých pozic až na vrchol byznysového ‚potravního řetězce‘. Podíváme se teď stručně na 10 nejbohatších žen světa, jak jinak než podle žebříčku, který sestavil Forbes. A začneme, logicky, odzadu.
10. Johanna Quandt (88)
Foto: commons.wikimedia.org/Aegaeon Její čisté jmění bylo spočítáno na 12,8 miliard dolarů (podle současného kurzu je to bezmála 280 miliard korun, tedy více než čtvrtina rozpočtu ČR). Bylo jí dvacet a něco, když začala pracovat jako sekretářka pro Herberta Quandta, za kterého se později – jak jistě sami tušíte podle jména – provdala. Tenhle německý průmyslník převzal na přelomu 50. a 60. let krachující automobilku BMW – navzdory radám svých bankéřů a riskantnosti tohoto neočekávaného počinu – a zachránil ji tak před jistou ‚smrtí‘. Sedmnáct procent akcií BMW, které tehdy za tímto účelem nakoupil, má dnes ve svém vlastnictví právě jeho manželka Johanna. Získala je jednoduše – v rámci dědictví po Herbertově smrti v roce 1982; značná část je však již v držení jejích dětí (viz dále bod 6.) Sympatická stařenka si je ale podle všeho zaslouží – byla to totiž právě ona, kdo prý tehdy Herbetovi radil, aby BMW převzal.
9. Laurene Powell Jobs (50)
Foto: Profimedia.cz Vdova po zakladateli firmy Apple sedí na majetku v hodnotě 14 milard dolarů (téměř 306 miliard Kč). Je to nadmíru vzdělaná žena s tituly z prestižních univerzit – Pennsylvánské a Stanfordovy. A rovněž filantropicky zdatná, založila například neziskové společnosti Emerson Collective a College Tract, jejichž hlavní náplní je podpora a rozvoj vzdělávání. Její čisté jmění ale narostlo zejména díky tomu, že má ve svém držení akcie společnosti Disney – ve skutečnosti je akcionářkou s největším individuálním podílem.
8. Anne Cox Chambers (94)
Foto: Profimedia.cz Její čisté jmění má hodnotu 15,5 miliardy dolarů (něco málo pod 340 miliard Kč). Pochází z většinového vlastnictví Cox Enterprises, soukromé americké mediální skupiny. I přes svůj věk stále zasedá ve správních radách společností patřících do této skupiny, kterou zdědila po svém otci a poté značně rozšířila. Dříve – v 80. letech – dělala též předsedkyni správní rady firmy Coca Cola a byla první ženou ve státu Georgia, která se stala ředitelkou banky a členkou obchodní komory v Atlantě, kde má její skupina dodnes sídlo. Bývala činná také v politice – za prezidentování Jimmyho Cartera pracovala jako velvyslankyně v Belgii a při první prezidentské kampani Barracka Obamy veřejně vystupovala coby jeho nadšená podporovatelka.
7. Abigail Johnson (52)
Foto: Stuart Darsch Celým jménem Abigail Pierrepont Johnson, alias Abby, má čisté jmění v hodnotě 17 miliard dolarů (více než 371 miliard Kč) a její společnost obhospodařuje majetek 1,6 biliónu dolarů v investičních fondech. Hovoříme o společnosti Fidelity Investments, kterou založil její dědeček. Po něm ji zdědil její otec a Abigal v ní zastává místo generální ředitelky. Ale zas tak jednoduché to neměla – začala ve firmě pracovat ve svých čtyřiadvaceti letech jako obyčejná analytička, pak krůček po krůčku stoupala po firemním žebříku, až se letos v polovině října dostala – s otcovým posvěcením – do nejvyšší funkce. Zasedá také v americké Komisi pro regulaci kapitálových trhů a ve Sdružení pro obchod s cennými papíry a finanční trhy (SIMFA). Loni ji časopis Forbes ohodnotil jako 60. nejmocnější ženu světa, letos už v tomto žebříčku vystoupala na 34. místo.
6. Susanne Klatten (52)
Foto: Profimedia.cz Dcera miliardářky z prvního bodu. Díky ní je dnes nejbohatší ženou Německa a spolu se svou matkou a bratrem vlastní téměř polovinu celého koncernu BMW. Její čisté jmění bylo stanoveno v aktuální hodnotě 17,4 miliard dolarů (něco přes 380 miliard Kč). Impozantní je i její akademická dráha v ekonomických oborech. Pracovala dokonce v utajení pod falešným jménem Susanna Kant, aby jí v cestě za kariérou nepřekáželo rodinné bohatství, resp. to, že ji s ním budou lidé spojovat. Dnes kromě podílu v BMW vlastní také chemickou společnost Altana a má podíly i v dalších podnicích v Německu a Nizozemsku.
5. Gina Rinehart (60)
Foto: HeraldSun.com.au Georgina (Gina) Hope Rinehart je coby dědička australského důlního impéria nejbohatší ženou na svém kontinentu. Její otec Lang Hancock objevil první naleziště už ve svých deseti letech, ale později svůj podíl v úspěšném azbestovém dolu prodal. Skutečné bohatství na něj čekalo až po roce 1952, kdy v západní Austrálii náhodou narazil na naleziště železné rudy, o níž se do té doby tvrdilo, že se na australském kontinentu téměř nevyskytuje, a které se pak ukázalo být tím největším na světě. Když před 22 lety zemřel, zůstala Gině mnohá naleziště různých nerostných surovin po celé Austrálii včetně důlní a zpracovatelské infrastruktury. Nelenila, a prostředky plynoucí z dobře zaběhnutého byznysu začala investovat, například do médií, a letos tak její jmění dosáhlo 17,7 miliard dolarů (bezmála 387 miliard Kč).
4. Jacqueline Mars (75)
Foto: commons.wikimedia.org Neukojitelné lidské touze po sladkém, kterou zaháníme konkrétně věcmi jako Milky Way, M&M, Snicker's nebo – ano – Mars, vděčí Jacqueline svému současnému majetku. Přesněji řečeno vděčí svým prarodičům, zakladatelům firmy, a svým rodičům, kteří ji předali v perfektním a prosperujícím stavu. Jacqueline cukrovinkové impérium uvedla do 21. století, které od jejího převzetí zatím vyneslo aktuálních 33 miliard dolarů, ona sama z toho vlastní 20 miliard (téměř 437 miliard Kč).
3. Alice Walton (65)
Foto: Profimedia.cz Možná by vám její příjmení mohlo napovědět, odkud vítr (resp. její bohatství) vane. Je jednou z dědiček obřího impéria Wal-Mart, konkrétně její díl činí 34,3 miliard dolarů. Z celé rodiny je známá jako největší filantropka (česky lidumilka) – miliardy svých dolarů dala na charitu a podporu vzdělávacích reforem. Také je nadšená sběratelka umění, svůj první obraz si koupila již v deseti letech.
2. Liliane Bettencourt (92)
Foto: parismatch.fr Zde už se dostáváme do všeobecně známějších vod. Lilian si vydobyla své současné čisté jmění v hodnotě 34,5 miliard dolarů (bezmála 754 miliard Kč) jako největší akcionářka společnosti L'Oréal. Tu založil její otec a Lilian v ní zaměstnával od jejích patnácti let, kdy úplně na začátku míchala šampóny a jiné kosmetické výrobky. V padesátých letech se provdala za Andrého Bettencourta, známého představitele vysoké francouzské politiky. Od roku 1987 je veřejně činná jako filantropka – zakládá a finančně podporuje projetky v oblasti vědeckého výzkumu a vzdělávání, humanitárních a sociálních otázek a také kultury a umění. Kvůli různým více či méně uměle vyvolaným mediálním aférám neposkytuje od roku 2007 žádné rozhovory a vůbec se vyhýbá jakémukoli odkrývání svého soukromí.
1. Christy Walton (59)
Foto: Profimedia.cz Titul nejbohatší ženy světa aktuálně náleží vdově po Johnu Waltonovi, jednom z dědiců impéria Wal-Mart. Christin dnešní majetek v hodnotě 36,7 miliard dolarů (téměř 802 miliard Kč) je ale výsledkem jejích šikovných investičních snah – dědictví získané po zesnulém manželovi před necelými deseti lety bylo totiž poloviční. Mimochodem – její manžel se zabil, když zalétával experimentální stroj poblíž jejich domu v Jacskon Hole v americkém Wyomingu, kde Christy stále bydlí. Své peníze používá rovněž na charitu a podle jiného žebříčku je tak zároveň i největší filantropkou, tedy rozdává největší díl svého bohatství (řádově v desetinách procent).
A nejbohatší Češka?
Tou je podle českého Forbesu Jitka Cechlová Komárková (42), která řídí spolu se svým manželem firmu Bonatrans (výrobce železničních kol), s níž expandovala do Německa a poté do Indie. Její majetek vzrostl za poslední rok o asi 200 milionů korun a celkově tak dosahuje hodnoty 5,9 miliard korun (270 milionů dolarů). A TADY máte 3 důvody, proč se nebát chemtrails, útoků z nebe.