10 geniálních odkazů a zajímavostí, které v Návratu do budoucnosti lehko přehlédne i největší fanoušek – G.cz
Vyhledávání

10 geniálních odkazů a zajímavostí, které v Návratu do budoucnosti lehko přehlédne i největší fanoušek

Totéž zastává i úvodní scéně, dlouhý záběr na hodiny u doktora Browna doma. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kultovní scífko Návrat do budoucnosti vstoupilo do amerických kin přesně před 36 lety. Vynikající snímek je plný popkulturních odkazů, drobností a detailů, které ho dělají skvělým. Ani ten nejvěrnější fanda ale nezvládne vyjmenovat úplně všechny...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 2.7.2021, 14:58

1. Strašák

Když se Marty v DeLoreanu poprvé dostane do minulosti, srazí polního strašáka. Možná to žádný význam nemělo, mnoho fanoušků filmu se ale domnívá, že je to vzpomínka na Čaroděje ze země Oz. Když se Dorotka ocitne v cizím časoprostoru a místě, první, koho potká, je právě Strašák.

2. Doktorovy hodiny

Úvodní scéna Návratu do budoucnosti je ikonická – dlouhý záběr na obrovské množství hodin u doktora Browna doma. Je to odkaz na sci-fi klasiku Stroj času z roku 1960, která začíná podobně. Taky je tu k vidění řada tikajících hodin.

3. Huey Love

Zlý muž s megafonem, který stopne Martyho kapelu, že je moc hlučná, není nikdo jiný, než zpěvák Huey Love aka ten hlas, který zpívá průvodní píseň filmu a kultovní hitovku Power of Love.

4. CRM 114

CRM 114 je fiktivní vynález z Kubrickova Doktora Divnolásky. Zároveň je takto označen obří reprák, který Marty doktorovi hned na začátku prvního dílu trilogie rozbije. Je to taková running věc mezi klasickými sci-fi filmy. Stočtrnáctka se objevila i ve Star Treku, v Mechanickém pomeranči nebo v Mužích v černém.

5. Červená, zelená, žlutá

Barvy dat na ovládacím panelu času v DeLoreanu nemají připomínat semafor, ale žárovky z již zmíněného Stroje času. V něm je speciální vynález opatřen žárovkami přesně v těchto barvách.

6. Peabody a Sherman

Starý Peabody, ten s borovicemi, farmář, ke kterému Marty ve Stroji času vtrhne, má malého syna. Ten se podle titulků jmenuje Sherman. Je to tedy odkaz na časocestovatelské kreslené duo pana Peabodyho a Shermana.

7. Darth Vader z planety Vulcan

Vynikající scéna, jež pokaždé rozesměje každého správného geeka. Když se Marty snaží přesvědčit otce, aby pozval Lorraine na ples, využije k tomu znalosti sci-fi filmů, které mladý George nezná. Přesto na něj zapůsobí. Do finálního sestřihu se dostal jen Darth Vader a vulkánský pozdrav, v delší verzi ale Marty mluví i o vrchním Klingonovi a v úplně prvním scénáři se zmíní i o Zóně soumraku a Blízkých setkáních třetího druhu.

8. Edward Van Halen

Kapela Van Halen nechtěla, aby ve filmu zazněla její písnička, ale kytarista Eddie s tím neměl problém. Odehrál speciální riff jen pro Návrat do budoucnosti, a proto je na kazetě, z níž ho Marty Georgovi pustí do sluchátek, k nápisu „VAN HALEN“ dopsáno ještě křestní jméno Edward.

9. Křivé charaktery

Ok, úplně křivé nejsou, ale je zábavné, jak je fanoušek schopen přehlédnout jisté amorální vlastnosti postav, které miluje. Ale když se nad tím zamyslíte, doktor Brown je člověk, co podplácí policii a krade plutonium teroristům, zatímco Martyho táta je úchylák, co očumuje nahaté sousedky, a Lorraine je zas tak trochu vlezlá needy stíhačka, jež by měla chodit na terapii.

10. Rockoví hrdinové

Když bratranec Chucka Berryho Marvin slavnějšímu příbuznému volá, aby mu dal poslechnout Martyho hrajícího Berryho hitovku Johnny B. Good, je to super a tenhle vtípek napodobili třeba v Simpsonových. Marty ale vzdává hold dalším velikánům rocku, a to svými pohyby. Skopne zesilovač jako Pete Townshend, hraje ležmo na zádech jako Angus Young z AC/DC nebo s kytarou za zády jako Jimi Hendrix .

A tady 10 málo známých věcí o Georgi Lucasovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články