fb pixel 10 důvodů, proč už stojí Top Gear za starou belu – G.cz
Vyhledávání

10 důvodů, proč už stojí Top Gear za starou belu

Dvaadvacátá sezóna populárního pořadu konečně odstartovala a únava materiálu je znatelná. Nezničili ale tenhle pořad samotní diváci?

Václav Rybář
Václav Rybář 3.2.2015, 18:22

Ještě než se pustíte do jednotlivých bodů, měli byste si uvědomit, že Top Gear, jehož moderátoři právě podepsali smlouvu na další tři roky, je tzv. obětí vlastního úspěchu. Fanoušci a blázni do aut ho vyhajpovali před běžnou populací natolik, že na pořad začali koukat ve velkém i lidé, které auta vůbec nezajímají. A těch je momentálně mnohonásobně víc, než těch hardcore fandů, kteří ho objevili kdysi dávno a zcela mimózně si nárokují právo říkat, jak by měl vlastně vypadat. Je to klasické internetové klevetění nespokojenců, které pravděpodobně k triu moderátorů, jenž se topí v milionech liber, nikdy nedoputuje. A i kdyby, tisíc lidí, tisíc chutí. Tady je deset nejčastějších výtek, které na adresu Top Gearu z internetových diskuzí putují.

1. Už to není moc o autech

Z pořadu o autech se stal cestopis. Jeremy, James a Richard pořád někam jezdí, místo aby auta trápili za kanclem na letišti a improvizované trati. O autech se nedozvíme nic, ale místa na geografické vtípky zbývá dost.

2. Dejà Vu

Závod vlaku proti autu? Test hromadné dopravy v evropské metropoli? Stavění obojživelných vozidel? To všechno už tu jednou bylo. Možná se vyčerpal materiál, a tak nastoupila recyklace. V internetové době ale publikum nezapomíná a všimne si každého podvůdku.

3. Moderátoři jsou předvídatelní

Aston Martin je nejlepší na světě, Porsche má nejlínější designéry, protože jejich auta vypadají pořád stejně. Alfa Romeo je poruchová, Volkswagen Golf příliš nudný a Ferrari za každých okolností boží. Po více než dekádě strávené v přítomnosti moderátorského tria mají diváci prostě jejich názory přečtené. Nekoukají na Top Gear ale právě kvůli tomu?

4. Mají zpoždění

Lamborghini Huracán? O tom přece všichni slyšeli už před rokem a půl! Televize bohužel nemůže tempem konkurovat onlinovým projektům. I když Top Gear často dostává auta jako úplně první a často je také stihne jako první otestovat (v tištěné verzi), na televizní obrazovky se dostanou dlouho po svém uvedení. Viz také následující bod.

5. Nestíhají

Moderátoři kromě natáčení televizního Top Gearu moderují každý minimálně jeden sólový pořad na BBC. Objíždí svět v rámci Top Gear Live. Dávají přednášky, mají nejrůznější bokovky atd. Mezery mezi jednotlivými sériemi se tak čím dál tím víc prodlužují. A publikum je o to víc nenažrané a nevděčné.

6. BBC je brzdí

Jeremy Clarkson diváky namlsal svou drzostí a alergií na jakoukoliv formu politické korektnosti. BBC je ale pořád jen veřejnoprávní televize a podle toho se musí chovat. Občas tedy Clarksonovi pohrozí varovným prstem. Někdy natolik, že diváci začnou pochybovat o tom, jestli se oblíbený moderátor občas nedrží vědomě zpátky.

7. Všechno je předem připravené

Top Gear často vyhrává cenu za nejlepší britskou neskriptovanou show. Není tím ale řečeno, že se nejede podle scénáře, jen se prostě při blbnutí s auty nebo natáčení cestopisu občas přihodí něco nečekaného. Těch očekávatelných a předvídatelných situací je ale pořád mraky. A jak se jednotlivé vtípky opakují, jsou diváci citlivější na různé předehry k hořícím karavanům, převráceným autům nebo úmyslným ťukancům do nárazníků.

8. Stig se okoukal

Stig, bezejmenný, mlčenlivý a za všech okolností brilantní testovací jezdec Top Gearu, má kolem sebe podobnou auru jako Chuck Norris. Jenže když ho dojíte v každé epizodě a začnete prodávat ručníky, budíky, mejdlíčka a kondomy s jeho podobiznou, je jenom otázkou času, než jeho pověst začne upadat. Dřív se všichni zajímali o to, kdo se pod ikonickou helmou skrývá. Dneska je Stig už jen rutinní součástí inventáře.

9. Hosti jsou nudní

Celebrity ve studiu většina diváků bere za nutné zlo. Buď jsou to globálně slavné tváře, které si přišly zpropagovat svůj film/seriál, a o auta se vlastně vůbec nezajímají, nebo lokální britské hvězdy, které naopak neznají diváci ve zbytku světa. Dobrá půlka navíc působí dojmem, že je do pořadu dotlačil jejich agent, takže nemají absolutní ponětí kde vlastně jsou a s kým mluví. Čest výjimkám jako byli Tom Cruise a Cameron Diaz.

10. Konkurence z YouTube

Zástup rádoby napodobovatelů je samozřejmě nekonečný a skoro každý lepší je na internetu častovaný pochvalami typu "až to Clarkson zabalí, měli by vám zavolat". Málokdo si však uvědomuje, že nějaký ten návrat ke skvělými řidičům, kteří budou před kamerou trochu dřevění, se jaksi konat nemůže. Top Gear byl totiž už od svého zmrtvýchvstávní před cca čtrnácti lety zamýšlen především jako populárně-naučný pořad a moderátoři byli vybíráni především podle toho, jak se chovají před kamerou a nikoliv za volantem. I proto je po všech těch letech hybnou silou nikoliv benzín, ale především humor. Ať už se to některým líbí nebo ne.

A až se rozhodnou pánové z Top Gearu skončit, snad se jim povede pořádné finále. Některé seriály totiž svoje poslední epizody tak úplně neustály.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články