fb pixel Ztracená baskytara Paula McCartneyho nalezena! Legendární nástroj ležel přes 50 let na půdě domu v Anglii – G.cz
Vyhledávání

Ztracená baskytara Paula McCartneyho nalezena! Legendární nástroj ležel přes 50 let na půdě domu v Anglii

Zdroj: VARA - This file was derived from: Beatles Paul McCartney.png, CC BY-SA 3.0 nl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108205430

Paul McCartney z Beatles patří k největším a nejúspěšnějším hudebním ikonám všech dob. Stejně tak ikonická je i jeho „houslová“ baskytara Höfner, která doprovázela liverpoolské Brouky na cestě ke slávě. Původní kus tohoto typu baskytary, se kterým McCartney prošel dekádou své největší slávy a používal jej při skládání a nahrávání největších hitů, se ovšem před více než 50 lety ztratil. Dva novináři a odborník na nástroje Höfner byli ovšem odhodláni ji znovu najít.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.2.2024, 16:09

Fámy a pověsti

Zprvu se zdálo, že nikdo neví, co se s jedním z nejvýznamnějších nástrojů v dějinách hudby stalo, ačkoli se v průběhu desetiletí ode dne zmizení objevilo několik pozoruhodných a dramatických zvěstí. Byla baskytara Höfner, která doprovázela Paula McCartneyho a Beatles k celosvětové slávě a popularitě, schovaná v soukromé sbírce? Nebo snad byla tajně odeslána bohatému fanouškovi do Japonska?

Kytara Höfner 500/1 je neodmyslitelnou a cennou součástí „pověsti“ o Beatles. Můžeme ji slyšet na nahrávkách jako „Love Me Do“, „She Loves You“ či „Twist and Shout“ a nespočtu dalších hitů. Poté, co se McCartney stal baskytaristou skupiny, potřeboval novou vlastní basovou kytaru a v roce 1961 si tento nástroj koupil v hudebním obchodě v německém Hamburku.

„Violin Bass jsem si pořídil v obchodě Steinway v centru města,“ vzpomínal v roce 1993 v rozhovoru pro časopis Guitar Magazine. Cena nástroje byla ekvivalentem asi 30 liber – dost málo na to, aby si ji mohl dovolit. „A jakmile jsem si ji koupil, zamiloval jsem se do ní,“ řekl. „Na to, že je to lehká, malá basa, má velmi bohatý zvuk.“ Basa je totiž „dutá“, což podstatně snižuje její váhu a během koncertů je tak mnohem komfortnější.

Zmizení

Když se Fab Four ocitli ve víru slávy, hrál McCartney na Höfnera na stovkách koncertů, včetně raných koncertů v Cavern Clubu v anglickém Liverpoolu, kde se Beatles seznámili se svým budoucím manažerem Brianem Epsteinem. Jedním z posledních okamžiků, kdy byla baskytara spatřena v Londýně v roce 1969, byly záběry z nahrávání alba „Let It Be“. Poté zmizela.

Ukázalo se, že ztracená basa si žila svým životem na mnohem nenápadnějším místě, než jak často naznačovaly fámy přitažené za vlasy – v podkroví rodinného domu ve východním Sussexu v Anglii. Rodina o kytaře informovala koncem září poté, co dvojice novinářů a kytarový odborník v roce 2023 zahájili novou pátrací kampaň.

Mezi stovkami odpovědí, které během pátrání obdrželi, bylo několik slibných vodítek, řekl Scott Jones, novinář, který na projektu pracoval se svou ženou Naomi Jonesovou. Zvukař, který s Paulem McCartneym pracoval, si vzpomněl, že kytara byla v roce 1972 ponechána na korbě dodávky a že se do ní tehdy vloupali zloději. Další tip naznačoval, že kytara byla ukradena a pak prodána za trochu peněz a „nějaké to pivo zdarma“ Ronaldu Guestovi, majiteli hospody. Koncem září minulého roku se tak rodina hostinského, žijícího ve městě Hastings v jihovýchodní Anglii, obrátila na McCartneyho studio s jasným dotazem – mohla by kytara na jejich půdě být Paulova ztracená basa?

Zpátky k Paulovi

Za všechny ty roky se kytara nevydala na žádnou pozoruhodnou cestu. Ani k bohatému japonskému fanouškovi, ani do soukromé sbírky bohatého filantropa. Ležela na půdě v domě obyčejné rodiny v Anglii. Kytaru předal do McCartneyho studia v Sussexu jeden z členů rodiny Guestových.

Kytara, jejíž pravost byla ověřena výrobcem, byla siru McCartneymu vrácena, uvádí se v prohlášení zveřejněném ve čtvrtek na jeho internetových stránkách: „Paul je všem zúčastněným nesmírně vděčný.“

Zdroj: The New York Times, Guardian

Podobné články

Doporučujeme

Další články