fb pixel Kterak byl Paul McCartney povýšen do rytířského stavu: Událost připomínala beatlemánii šedesátých let – G.cz
Vyhledávání

Kterak byl Paul McCartney povýšen do rytířského stavu: Událost připomínala beatlemánii šedesátých let

Zdroj: Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO), Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0 nl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21153059

11. března roku 1997 byl Paul McCartney, bývalý člen nejúspěšnější rockové skupiny v historii, The Beatles, povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu za „zásluhy o hudbu“. Čtyřiapadesátiletý rodák z Liverpoolu se stal sirem Paulem během prastarého pompézního a slavnostního ceremoniálu v Buckinghamském paláci v centru Londýna.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.3.2023, 11:12

Nádech beatlemánie

Věrní fanoušci liverpoolského rodáka čekali venku ve scéně připomínající beatlemánii šedesátých let. Davy lidí neúnavně křičely a skandovaly, když McCartney projížděl branou ve své limuzíně, přičemž jim na nadšený povyk odpovídal zdviženým palcem.

McCartneyho manželka Linda, která bojovala s rakovinou prsu, ho nedoprovázela, ale v paláci byly tři z jejich čtyř dětí. „Byl bych rád, kdyby tu byla celá rodina, ale když jsme se dozvěděli, že jsou k dispozici jen tři lístky, museli jsme tahat slámu,“ řekl McCartney v tonalitě svého typicky suchého britského humoru. Linda McCartney podlehla rakovině o 13 měsíců později, 17. dubna 1998.

Beatles

Pokud jde o tehdy přeživší členy Beatles, Ringo Starra a George Harrisona, sir Paul řekl, že od chvíle, kdy se dozvěděli, že bude povýšen do rytířského stavu, „mi říkají ‚Vaše Svatosti‘“. McCartney svůj rytířský titul věnoval kolegům z Beatles Georgi Harrisonovi, Ringo Starrovi a Johnu Lennonovi a obyvatelům severozápadního přístavu Liverpool.

V říjnu 1965 převzal McCartney spolu s kolegy z kapely Johnem Lennonem, Georgem Harrisonem a Ringo Starrem Řád britského impéria (MBE – Member of the British Empire), což britský establishment velmi šokovalo. John Lennon však v roce 1969 na protest proti válce v Biafře (nigerijská občanská válka) svoji medaili MBE vrátil.

Sir Paul McCartney

McCartney přiznal, že byl před ceremoniálem velmi nervózní, ale řekl, že to byl skvělý zážitek. „Jsem hrdý na to, že jsem Brit, je to nádherný den a je to daleko od malé terasy (ulice) v Liverpoolu,“ řekl novinářům. Jeho asistenti uvedli, že si nebude říkat „sir Paul“, což je titul, který mu královna udělila, když mu poklepala mečem na obě ramena, když poklekl na stolec pro investituru.

McCartneyho pasování na rytíře bylo považováno za dlouho očekávané, a to i podle konzervativních měřítek používaných v Británii, kde se většina podobných vyznamenání uděluje soudcům, vědcům a politikům. McCartney po rozpadu Beatles v roce 1970 založil skupinu Wings a natáčel desky s hudebníky jako Michael Jackson a Stevie Wonder, načež se začal věnovat také skládání klasické hudby. Mimo to nahrál, produkoval a vydal několik svých sólových alb.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články