fb pixel
Vyhledávání

Zruší současná vláda Etickou komisi? Může se jednat o požadavek KSČM

Současná vláda složená z hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM má v plánu zrušit Etickou komisi. Zrušení této komise inicioval současný ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) a odůvodnil to tím, že celá činnost komise je nehospodárná kvůli neustále ubývající agendě. Spojitost můžeme hledat především kvůli vládě s podporou komunistů. Na tuto událost upozornil web Echo24.cz.

Martin Miko
Martin Miko 12.9.2018, 11:53

Co je to ta Etická komise?

Jedná se o komisi, která oceňuje účastníky odboje a odporu proti komunismu a skládá se z devíti členů, kteří jsou voleni Poslaneckou sněmovnou, Senátem, Vládou, Radou Ústavu pro studium totalitních režimů a prezidentem republiky. Členové této komise jsou voleni na období 5 let a žádný ze členů nemůže být zvolen dvakrát po sobě. Komise vznikla před sedmi lety. Podle Echo24.cz navrhuje Jak Kněžínek zákon, který by v roce 2022 ukončil činnost Etické komise a její pravomoci by přešly na ministra obrany.

Členové komise jsou z tohoto návrhu překvapeni a nedokážou si představit, jakým způsobem by po roce 2022 měla komise fungovat. Podle člena komise Petra Pitharta prý bude v budoucnosti ještě mnoho odvolání, navíc z deseti případů je jich vždy schválena zhruba čtvrtina.

V souvislosti s Etickou komisí byl v minulosti prezidentem Zemanem nominován Karel Srp, kterého tehdejší premiér Bohuslav Sobotka odmítl jmenovat, jelikož za komunismu dlouhodobě a intenzivně donášel StB.

V případě, že návrh na zrušení Etické komise projde, bude o jeho existenci rozhodovat parlament, což by teoreticky mohlo znamenat, že tento orgán bude zrušen 2. května 2022.

A zde jsou 3 důležité zákony, které jsou v ohrožení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články