fb pixel Zrozen pro role elegantních šviháků a svůdníků? Než se stal hercem, chtěl být Josef Abrhám knězem – G.cz
Vyhledávání

Zrozen pro role elegantních šviháků a svůdníků? Než se stal hercem, chtěl být Josef Abrhám knězem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Jeho asi nejznámější rolí je věčný dívkař, vilný knihkupec/falešný číšník Vrána z komedie Vrchní, prchni! Ačkoliv elegán Josef Abrhám vypadal, že se pro role svůdných a šarmantních mužů narodil, srdce ho původně táhlo úplně jiným směrem, a to k dráze duchovního. Dobře, že si to nakonec rozmyslel. Jinak by si nemohl vzít za ženu nejroztomilejší a svého času jistě i nejkrásnější českou herečku, Libuši „Popelku“ Šafránkovou. Pojďme si připomenout životní role nezapomenutelného herce, který nás bohužel vloni 16. května ve svých 82 letech navždy opustil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.12.2019, 09:26

Člověk míní...

A Pánbůh mění. V tomto případě se sice sám ochudil o jednoho věrného služebníka, českým divadelním a filmovým fanouškům ale zase daroval představitele šarmantních elegánů s tlumeným hlasem a charismatickým projevem Josefa Abrháma. Herec se narodil 14. prosince 1939 v obuvnickém městě Zlín. V rodině se sešly dva vlivy, které na něj působily. Byl totiž vnukem známého slovenského evangelického faráře, ale také dramatika a prozaika Jozefa Hollého, a touto cestou se chtěl v mládí sám vydat.

Zároveň byl ale také synovcem slovenského herce a divadelního režiséra Martina Hollého staršího, takže i umělecká dráha jej lákala – a nakonec také zvítězila. Po maturitě šel Abrhám na dva roky do Bratislavy na VŠMU, pak se ale dostal do Prahy na DAMU. Po studiu herectví získal angažmá ve Vinohradském divadle. Pak musel na vojnu, po jejím skončení se však přemístil do Činoherního klubu, se kterým je spjata nejvýraznější část jeho divadelní kariéry. Ta trvala víceméně až do 90. let. Pro diváky je ovšem Abrhám známější díky své filmové a televizní tvorbě...

Nárožného nemesis

Úplně první Abrhámovou filmovou rolí byl part v absolventském filmu Věry Chytilové Strop z roku 1961. První velkou příležitost pak nadějnému fešákovi dal režisér Brynych, když jej obsadil do dramatu z prostředí terezínského ghetta Transport z ráje. Opravdovým průlomem ale byla komedie Marečku, podejte mi pero, kde si Abrhám sice zahrál jen menší roli třídního učitele, zapsal se tak ale do širšího povědomí. Právě díky tomu přišla nabídka hrát doktora Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města.

Kromě televizní ságy z lékařského prostředí se Abrhám zapsal především jako komediální herec. Zjev uhlazeného elegána mu umožňoval humor na diváka „pouštět“ zlehka, ne hned na první dobrou. To ta činoherní průprava! Právě pro tuto schopnost si jej hodně oblíbil Ladislav Smoljak, který si ho prosadil do hlavní a hercovy asi nejslavnější role v komedii Vrchní, prchni! Zdeněk Svěrák, jenž se podílel na scénáři, přitom už oslovil Petra Nárožného. Smoljakovi se ale ten zdál naopak právě až příliš prvoplánově groteskní. Mimochodem, to nebylo naposledy, kdy Abrhám Nárožnému „vyfoukl“ práci. Znovu se to stalo o několik let později, kdy v komedii Rozpuštěný a vypuštěný měl hrát Abrhám v botách, které už byly zevnitř podepsané jménem „Petr Nárožný“. Ty však odmítl a pořídil si vlastní. Nárožný měl také hrát strážníka Prokopa v Hřebejkových Šakalích letech, jak ale víme, dostal to tehdy zase Abrhám a za svůj výkon byl oceněn Českým lvem.

Další významné role zasloužilého herce najdete v galerii níže. V řadě námi vybraných snímků hrál spolu s Libuší Šafránkovou, která mu byla manželkou i v reálném životě, a to po desítky let. Jejich vztah přitom nezačal úplně nejlíp. Když Abrhám Popelku poznal, žil už 8 let s Naďou Urbánkovou. No a... Řekněme, že závěr starého a začátek nového vztahu se nejprve tak nějak překrývaly. Tak, to byla pikantnost na závěr a teď už...

Podobné články

Doporučujeme

Další články