Zrozen pro role elegantních šviháků a svůdníků? Než se stal hercem, chtěl být Josef Abrhám knězem – G.cz
Vyhledávání

Zrozen pro role elegantních šviháků a svůdníků? Než se stal hercem, chtěl být Josef Abrhám knězem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Jeho asi nejznámější rolí je věčný dívkař, vilný knihkupec/falešný číšník Vrána z komedie Vrchní, prchni! Ačkoliv elegán Josef Abrhám vypadá, že se pro role svůdných a šarmantních mužů narodil, srdce ho původně táhlo úplně jiným směrem, a to k dráze duchovního. Dobře, že si to nakonec rozmyslel - jinak by si nemohl vzít za ženu nejroztomilejší a svého času jistě i nejkrásnější českou herečku, Libuši "Popelku" Šafránkovou.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.12.2019, 09:26

Člověk míní...

A Pánbůh mění. V tomto případě se sice sám ochudil o jednoho věrného služebníka, českým divadelním a filmovým fanouškům ale zase daroval představitele šarmantních elegánů s tlumeným hlasem a charismatickým projevem Josefa Abrháma. Čerstvě osmdesátiletý herec se narodil 14. prosince 1939 v obuvnickém městě Zlín. V rodině byly dva vlivy, které ho na něj působily. Je totiž vnukem známého slovenského evangelického faráře, ale také dramatika a prozaika Jozefa Hollého a touto cestou se chtěl v mládí sám vydat.

Zároveň je ale také synovcem slovenského herce a divadelního režiséra Martina Hollého staršího, takže i umělecká dráha jej lákala - a nakonec také zvítězila. Po maturitě šel Abrhám na dva roky do Bratislavy na VŠMU, pak se ale dostal do Prahy na DAMU. Po studiu herectví dostal angažmá ve Vinohradském divadle. Pak musel na vojnu, ale po jejím skončení se přemístil do Činoherního klubu, se kterým je spjata nejvýraznější část jeho divadelní kariéry, která víceméně trvala až do 90. let. Pro diváky je ale Abrhám známější díky své filmové a televizní tvorbě...

Nárožného nemesis

Úplně první Abrhámovou filmovou rolí byl part v absolventském filmu Věry Chytilové Strop z roku 1961. První velkou příležitost pak nadějnému fešákovi dal režisér Brynych, když jej obsadil do dramatu z prostředí terezínského ghetta Transport z ráje. Opravdovým průlomem ale byla komedie Marečku, podejte mi pero, kde si Abrhám sice zahrál jen menší roli třídního učitele, zapsal se tak ale do širšího povědomí. Právě díky tomu přišla nabídka hrát doktora Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města.

Kromě televizní ságy z lékařského prostředí se ale Abrhám zapsal především jako komediální herec. Zjev uhlazeného elegána mu umožňoval humor na diváka "pouštět" zlehka, ne hned na první dobrou. To ta činoherní průprava! Právě pro tuto schopnost si jej hodně oblíbil Ladislav Smoljak, který si ho prosadil do hlavní a hercovy asi nejslavnější role v komedii Vrchní, prchni. Zdeněk Svěrák, který se podílel na scénáři, přitom už oslovil Petra Nárožného. Smoljakovi se ale ten zdál naopak právě až příliš prvoplánově groteskní. Mimochodem, to nebylo naposledy, kdy Abrhám Nárožnému "vyfoukl" práci. Znovu se to stalo o několik let později, kdy v komedii Rozpuštěný a vypuštěný měl hrát Abrhám v botách, které už byli zevnitř podepsané jménem "Petr Nárožný", nicméně je odmítl a pořídil si vlastní. Nárožný měl také hrát strážníka Prokopa v Hřebejkových Šakalích letech, jak ale víme, dostal to tehdy zase Abrhám a za svůj výkon byl oceněn Českým lvem.

Další významné role zasloužilého herce najdete v galerii níže. V řadě námi vybraných snímků hrál spolu s Libuší Šafránkovou, která je jeho manželkou i v reálném životě, a to už desítky let. Jejich vztah přitom nezačal úplně nejlíp. Když Abrhám Popelku poznal, žil už 8 let s Naďou Urbánkovou. No a... Řekněme, že závěr starého a začátek nového vztahu se nejprve tak nějak překrývaly. Tak, to byla pikantnost na závěr a teď už...

Podobné články

Doporučujeme

Další články