fb pixel Zrodila se hvězda, ve filmové historii už počtvrté: Lady Gaga si za výkon zaslouží návrat k občanskému jménu – G.cz
Vyhledávání

Zrodila se hvězda, ve filmové historii už počtvrté: Lady Gaga si za výkon zaslouží návrat k občanskému jménu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V článkovém seriálu k letošním Oscarům se podrobně věnujeme snímkům nominovaným v kategorii Nejlepší film. Tam se dostal i režijní debut Bradleyho Coopera Zrodila se hvězda, který moderně vypráví klasický hollywoodský příběh o slávě a lásce. Věděli jste, že se jedná o už třetí remake kousku z roku 1937?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.2.2019, 09:21

Příběh starý jako Hollywood sám

On (Bradley Cooper) je Jackson Maine, slavný country zpěvák s davy fanoušků, ale něco mu v životě chybí. A pak potká ji – zpěvačku Allie (Lady Gaga), která má zlato v hrdle a navíc, nebo spíš především, dokáže do svých textů dostat sdělení. Protože není kráskou standardního typu, nedaří se jí prosadit. Jackson se jí ale ujme, udělá z ní star a ještě se do ní stihne zamilovat. A zatímco ona stoupá strmě vzhůru, jeho hvězda pomalu vyhasíná.

Pokud se vám ta story zdá povědomá, zdá se vám to správně. Poprvé jste ji možná slyšeli ve verzi, v níž figuruje kouzelná víla, ztracený střevíček a zlé nevlastní sestry, ale taky to mohla být varianta s Richardem Gerem a Julií Roberts. A mnoho dalších. Popelkovský příběh o krásné, talentované dívce, které k životnímu štěstí stačí jen, aby jí někdo ve správný čas podal pomocnou ruku, je starý jako Hollywood sám. V případě na Oscara nominovaného dramatu Zrodila se hvězda je to navíc dvojité opakování – režijní prvotina Bradleyho Coopera je totiž už čtvrtým filmem tohoto názvu.

První se objevil v roce 1937 a byl to jeden z prvních barevných filmů s obřím rozpočtem, který měl relativní úspěch. V roce 1954 následoval muzikálový remake s Judy Garland a Jamesem Masonem v hlavních rolích, roku 1976 pak přišla ještě další verze, tentokrát s Barbrou Streisand a Krisem Kristoffersonem.

Zlaté glóby i ceny BAFTA – tam už Zrodila se hvězda 2018 zabodoval, ačkoliv pouze v hudebních kategoriích. Srdceryvný snímek, který oči sentimentálních diváků nenechává suchými, má momentálně na kontě 8 oscarových nominací, třeba i tu pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. A zde by měl uspět.

Lady Gaga stále více hraje a méně zpívá, což je dobře. Na poli pop music už pod svým uměleckým jménem a v řadě více či méně bizarních kostýmů dokázala vše, co hudebnice s jejím talentem dokázat může; vydělala peníze, nasbírala davy fanoušků, přesvědčila, že vedle vykalkulovaných popsongů dokáže produkovat i kvalitní věci s mozkem. První hereckou příležitost dostala v roce 2012, kdy se mihla v Mužích v černém 3, o rok později pokračovala v otrkávání v Machete zabíjí. V roce 2015 pak v populárním seriálu American Horror Story předvedla něco, co asi nikdo nečekal – že umí skutečně velmi dobře hrát.

Další články k Oscarům 2019 čtěte tady.

Obsadit ji do hlavní role hudebního remaku bylo asi to nejlepší, co tvůrce Zrodila se hvězda napadlo. Jistě, ten part je jí tak trochu šitý na tělo, ale nedá se o tom přemýšlet jako o polehčující okolnosti, protože to, co Gaga předvádí, je opravdu vynikající herectví. Pokud si za to nezaslouží Oscara, minimálně jí to "dovoluje" opustit pseudonym spojený s řadou podivných výstřelků a naplno používat seriózní občanské jméno Stefani Germanotta. Jinými slovy – tu holku je třeba začít brát vážně.

A tady se podívejte, jak modrý Will Smith naštval Asociaci na ochranu práv kouzelných ginů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články