fb pixel Naše kultura není vaše pohádka! Asociace na ochranu práv kouzelných ginů se zlobí na modrého Willa Smithe – G.cz
Vyhledávání

Naše kultura není vaše pohádka! Asociace na ochranu práv kouzelných ginů se zlobí na modrého Willa Smithe

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

V době hyperkorektní je téměř jakýkoliv lidský výrok nebo úkon docela risk. Proto těžko říct, na co mysleli tvůrci real life verze Disneyho klasického Aladdina, když nechali přirozeně černého Willa Smithe v roli Genieho přebarvit na modro.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.2.2019, 10:31

Barevného černocha nechceme!

"Neskutečné! Naše tisíciletá kultura je posvátná, je nepřípustné, aby si z ní někdo vyráběl pohádky. Proč nemůže Genieho v Aladdinovi hrát nějaký skutečný gin z lampy?" stěžuje si v internetové diskuzi na facebookové stránce Asociace pro ochranu práv kouzelných lampových ginů jeden z mnoha a mnoha rozhořčených diskutujících. Jeho poznámka naráží na fakt, že od přírody černý herec Will Smith má v real life verzi Disneyho Aladdina hrát Gina digitálně upravený a přebarvený na modro. Po whitewashingu tu tak máme bluewashing. Nebo je to spíš jako s blackfacem?

Navzdory tomu, že první foto z chystaného hraného remaku Disneyho klasiky napovídalo, že bude Smith k vidění ve své rodné kůži, první plnohodnotný teaser ukázal, že je všechno jinak a tvůrci se rozhodli převést film do tzv. real life verze se vším všudy, tedy i s modrým ginem. Vypadá to divně. Přesvědčit se můžete v galerii tady:

Totéž v bledě modrém?

Ale ne, teď to vezmeme vážně, pokud se tedy digitální modrý Will Smith vůbec dá tak brát. Žádná Asociace na ochranu práv kouzelných ginů není (ale měla by být!). Trend real life verzí slavných animovaných pohádek, to je věc, která si nehraje na nic víc, než čím skutečně je - ždímačkou peněz, která využívá osvědčených kousků v moderním kabátě, aby jednou ranou vyrazila peníze z kapes jak díky nostalgii, tak díky publiku, které už klasická 2D animace nevzrušuje.

Na druhou stranu to nemusí nutně znamenat, že jsou takové filmy zcela bez nápadu a vyloženě špatné. Když Disney do hrané podoby předělal Krásku a zvíře, přičemž do hlavní role obsadil zbožňovanou a půvabnou Emmu Watson, celkem se to povedlo. Na základě první upoutávky na hraného Aladdina se ale obáváme, že příběh z fiktivního arabského království na tento úspěch nenaváže.

Aladdina hraje Mena Massoud, neokoukaný egyptský fešák, pro kterého je to první výraznější role. Naomi Scott v roli princezny Yasmine je o něco zkušenější, zraky všech se ale upínají především ke Smithovi. On totiž kreslený Gin, kterého v 90. letech skvěle namluvil král komiků Robin Williams, je dost kultovní a, obáváme se, nenahraditelný. Smith rozhodně neměl lehký úkol a nejsme si jistí, že je jeho komediální talent dostatečný. Krátká douška v závěru traileru nás moc nepřesvědčila.

A tady se podívejte na 8 věcí, v nichž se liší skutečný a filmový příběh kapitána Phillipse.

Podobné články

Doporučujeme

Další články