Bohatý historický program a nové královské koruny
Jedním z hlavních lákadel vinobraní je tradiční průvod krále Jana Lucemburského, který v roce 1327 přicestoval do Znojma oslavit své státnické úspěchy. Letos se návštěvníci mohou těšit na nové propracovanější koruny, které budou zdobit hlavy krále a královny, ty původní sloužily více než patnáct let. „Královnina nová koruna je věrnou replikou originálu, dominantní prvek na ní tvoří orlice, používaná Přemyslovci. Celkově je výraznější a působí z mého pohledu majestátnějším dojmem,“ doplňuje informace František Koudela, starosta Znojma a člen Rady Vinařského fondu, a dodává: „Vedle nových královských korun se návštěvníci mohou těšit také na novou postavu sobotního průvodu – Otu Habsburského, budoucího manžela princezny Anny, kterého ztvární divadelní a filmový herec Martin Kraus.“
Průvod proběhne hned dvakrát – v pátek večer za svitu pochodní a znovu v sobotu odpoledne. Letos v něm bude pochodovat na pět set dobově oděných postav, doprovázených téměř stovkou živých zvířat. Od koní rytířů a urozených členů dvora přes dravce a lovecké psy až po hady a dokonce velblouda.
Kromě historického průvodu nabídne vinobraní téměř dvě stovky programových bodů na třinácti scénách, kde se představí šermíři, kejklíři, tanečníci a plivači ohně.
Hudební fanoušci se letos mohou těšit na koncerty populárních interpretů, jako: Ewa Farna, Monkey Business, Vojtěch Dyk, David Koller nebo kapela Wohnout.
Vína z Moravy, vína z Čech – to nejlepší z vinařského světa
Znojemské vinobraní samozřejmě není jen o historii a zábavě, ale především o víně. Vinaři z celého regionu nabídnou své nejlepší produkty, včetně tradičních odrůd, jako je Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. „Znojemské vinobraní je výjimečné nejen svým historickým programem, ale také tím, že se zde setkávají nejlepší vinaři z celé Moravy a Čech. Návštěvníci mají možnost ochutnat vína, která jsou jedinečná svou kvalitou i charakterem a pochopitelně se všichni těší i na kvalitní burčák,“ říká s úsměvem Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu
Kromě znojemského vinobraní probíhá v září již tradičně řada dalších vinařských akcí po celé Moravě a Čechách. Mezi nejnavštěvovanější patří například Pálavské vinobraní v Mikulově, Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti nebo Vinobraní v Litoměřicích. Kompletní přehled všech akcí najdete na webu Vína z Moravy, vína z Čech.
Víte, že?
První znojemské vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966, kdy jej založil František Koukal. Ten se sice narodil ve Vídni, ale své dětství a mládí prožil ve Znojmě. Právě jemu se před 40 lety povedlo skloubit slavnou minulost královského města na řece Dyji s jeho historickými kulisami a vinařskou tradicí. Od té doby se Znojemské vinobraní stalo jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších kulturních akcí v České republice, která se dnes může pochlubit třídenním programem nabitým aktivitami pro všechny generace.
Jubilejní 40. ročník bude obohacen hned o několik novinek
Vedle nových královských korun a herce Martina Krause bude součástí oslav i výstava fotografií, která připomene atmosféru minulých ročníků. Tyto snímky, zachycené znojemským fotografem Zdeňkem Dvořákem, budou k vidění na velkoformátových panelech v historické ulici Hradní.
„Letos se navíc poprvé podařilo zajistit přímé vlakové spojení z Prahy, budou jezdit také doplňkové spěšné vlaky do Jihlavy, stejně tak pojedou v sobotu spěšné vlaky do Brna přes Moravský Krumlov s přípojem do Ivančic,“ informuje starosta Znojma František Koudela. Rozšíření se dočká i městská doprava.
„Září je měsícem, kdy vinařské slavnosti probíhají po celé Moravě a Čechách, a každé vinobraní nabízí něco jedinečného. Znojemské vinobraní vyniká svou hlubokou historií a jedinečnou atmosférou, a právě proto je místem, kam se lidé rádi vracejí,“ uzavírá Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu.