Žlutý cirkus Dana Přibáně pokračuje: Do kin míří dokument Trabantem tam a zase zpátky

Obrázek uživatele vaclav.roman
14.03.2019, 07:00

Od startu legendární trabantí expedice uplyne letos 12 let. Jak žlutý cirkus završil cestu kolem světa, budete už moct brzo zhlédnout v kinech, velitel výpravy Dan Přibáň má totiž pro fanoušky netradičního cestování připravený nový dokument Trabantem tam a zase zpátky. Snímek plný vysokých obrátek motoru a adrenalinu vstupuje do kin 11. dubna 2019.

Trabantem domů

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo cestovali Danu Přibáňovi, než v nezaměnitelných žlutých vozech s dvoutaktním motorem objel svět.

První trabantí výprava odstartovala v červenci 2007, do pouští střední Asie se tehdy vydala tříčlenná expedice. V malém žlutém trabantu, který nesl přezdívku Egu, urazila za šest týdnů vzdálenost kolem 15 tisíc kilometrů. To byl samotný počátek, který si můžeme připomenout v bezmála hodinovém dokumentu Trabantem Hedvábnou stezkou.

Od té doby projely trabanty také Afrikou, Jižní Amerikou či Austrálií a na své poslední cestě, kterou nabídne nový dokument, se vracejí zpátky, kde celé divadlo začalo – výprava se totiž napojí na trasu původní expedice a z jižní Indie bude přes Nepál, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Rusko, Ukrajinu a Slovensko, pokračovat až domů.

Na poslední etapě cesty kolem světa překonají dva trabanty, ale také polský Fiat řečený maluch a česká motorka Jawa 250 vzdálenost přes 17 tisíc kilometrů. Bylo k tomu zapotřebí pěti měsíců. Trabanty navíc při této misi pokořily výškový rekord dvoutaktního automobilu, to když v podhůří Himaláje zdolaly metu 5328 metrů nad mořem.

Himaláje byly pro žlutý cirkus jednou z nejtěžších výzev. Na úzkých kamenitých stezkách, které se vinuly nad hlubokými srázy, šlo leckdy o všechno. Expedice se potýkala s bahnem, sněhem i spoustou vody v nadmořských výškách, kde se tají dech nejen krásnou podívanou, ale především kvůli nedostatku kyslíku. Kde ztrácejí výkon nejen motory, ale i lidé.

Tentokrát čistě chlapská záležitost

Přibáň a členové jeho výpravy, v jejíž sestavě chybí po dlouhé době žena, dokázali, že k objetí světa není potřeba drahých automobilů, protože nejdůležitější ze všeho je odhodlání.

Proč zrovna trabant? "Trabant je nositelem spousty příběhů, spousta lidí s ním jezdila, vlastnili ho jejich rodiče, bylo to jejich první auto. Ohromné množství lidí s ním má nějaký zážitek a pro ty, kdo jej nemají, je trabant prostě roztomilé legrační autíčko," vysvětluje Přibáň, proč se před lety rozhodl cestovat po světě tímto automobilem.

A víte, jaká je výhoda jízdy do kopce trabantem? To vám prozradí Dan v následují upoutávce na nový dokument, který už se valí do kin:

O předpremiéru usilovalo téměř šest desítek kin

Snímek Trabantem tam a zase zpátky bude poprvé promítán už 4. dubna 2019 v kině Centrum v Karviné. Distribuční premiéra je pak naplánována na 11. duben 2019.

Tvůrci přišli s nápadem, že uskuteční tzv. souboj kin. Nechali tuzemské biografy, které měly zájem dokument uvést, soutěžit o to, ve kterém proběhne slavnostní předpremiéra. Do zápolení se zapojilo 58 kin, ze kterých vzešla s 4223 hlasy jako vítěz Karviná. Dana Přibáně tak čeká expediční výprava napříč Českou republikou.

A zde si můžete přečíst 6 důvodů, proč je správné, že jsme součástí Severoatlantické aliance.


Komentáře

Doporučeno pro vás