Zkuste být Bez věcí nad věcí: Nová německá komedie je film, který všichni potřebujeme vidět – G.cz
Vyhledávání

Zkuste být Bez věcí nad věcí: Nová německá komedie je film, který všichni potřebujeme vidět

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V době, kdy máme věcí víc než nadbytek, působí film o dvou kamarádech, kteří ze dne na den přijdou o všechen svůj materiální majetek, jako něco, na co bychom všichni měli jít. Německá komedie Bez věcí nad věcí se nám minulý týden nevešla do rubriky Premiéra týdne, zdá se nám ale tak zásadní, že ji zařazujeme dnes.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.7.2019, 15:48

Úplně nazí. Doslova

Nejlepší přátelé Toni (Matthias Schweighöfer) a Paul (režisér snímku osobně, Florian David Fitz) jsou typičtí představitelé mladých a úspěšných mileniálů. Mají krásné byty, krásné věci, trendy práci, kterou se jim podaří neskutečně dobře zpeněžit. V zápalu večírku se uvolí k sázce s kolegy; na 100 dnů se vzdají všeho, co vlastní. Ano, opravdu všeho. Každý den dostanou jednu ze svých věcí zpět. Co se nejdřív jeví jako snadná věc se záhy ukáže nejen velmi těžko proveditelným, ale také jako život měnící lekce. Možná.

Německá komedie Nad věcí bez věcí měla v českých kinech premiéru 18. července a zní to jako něco, co bychom měli všichni vidět. Jsme totiž všichni lidé pozdního kapitalismu a kdo tvrdí, že ne, ten, pokud nežije nahý v jeskyni v Českém ráji, kecá. Je jedno, že kupujete knihy v antikvariátech a oblečení v sekáčích, pokud jich máte plné skříně, ne-li byty, máte toho prostě moc.

Zvykli jsme si, že hodnota člověka se měří podle peněz, které vydělá, potažmo dle věcí, které vlastní. A to nás jako společnost dovedlo k tomu, že právě hmotné statky jsou nám milejší než mezilidské vztahy. Jasně, my víme, že to zní jak z motivační knihy pro mnichy, ale musíte uznat, že na tom něco je.

Bez věcí nad věcí se nesnaží zbytečně moralizovat a nedělá z toho drama. Německý snímek žánrově padá mezi komedie, díky čemuž vám důležitě poselství sdělí odlehčeně a bez zbytečného patosu. Na ČSFD diváci film hodnotí 74 %. Běžte na to. Fakt.

Určitě to bude lepší, než live-action Lví král; naši recenzi na tenhle nepodařený make-over si přečtěte tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články