fb pixel RECENZE: Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš: Live-action Lví král dokazuje, že všechno se na nostalgii uhrát nedá – G.cz
Vyhledávání

RECENZE: Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš: Live-action Lví král dokazuje, že všechno se na nostalgii uhrát nedá

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Taky jste vždycky toužili znovu prožít jedno z největších filmových traumat z dětství, jen tentokrát nikoliv animované, ale ve verzi, kdy všichni zúčastnění vypadají jako živí? S live-action verzí Lvího krále máte možnost! Jinak ale staro-novinka Walt Disney Pictures dokazuje, že ne všechno se dá uhrát na něžné vzpomínky na mládí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 19.7.2019, 08:47

Kdo si to dá ještě jednou?

Je to vlastně tak trochu Hamlet. Královskému synovi (Donald Glover) zlý a po moci bažící strýček (Chiwetel Ejiofor) zabije tatínka (James Earl Jones) a princátko vypudí, aby usedl na trůn. Vinnou sžíraný princ se ale po letech přeci jen vrátí, aby neřáda přemohl a stal se tím, čím se zrodil - Lvím králem.

Tenhle příběh všichni dobře známe. Lví král patří k nejúspěšnějším disneyovkám vůbec, a to i díky nezapomenutelné hudbě Eltona Johna. Zásadní je ještě jednou věcí; asi se shodneme, že spolu se utonutím Artexe v Bažinách smutku patří smrt krále Mufasy k tomu nejsmutnějšímu, co našim bezelstným dětským očím kdysi naservírovali. Autorka článku beze studu přiznává, že ze scény, kdy přes sebe zoufalý Simba přehodí otcovu mrtvou pracku, má celoživotní trauma, kvůli kterému viděli původního Lvího krále přesně jednou a už nikdy víc.

Disney si už několik let mastí kapsu skrze live-action verze svých klasických pohádek. Ty původní, klasicky animované, by dnešní děti zřejmě nepřitáhly, na druhou stranu osvědčené a známé příběhy zaručují, že tento dorost do kina vezmou ti, kteří platí - jejich rodiče. Ždímačka peněz založená na nostalgii zatím velmi dobře fungovala u Krásky a zvířete, trochu méně už u Aladdina. Zatímco první jmenovaná pohádka měla silný trumf v podání Emmy Watson a jejího trendy feministického pojetí Belle a u té druhé byli všichni zvědaví, zda dokáže Will Smith v úloze Genieho nahradit Robina Williamse, Lví král nemá nic takového. Nic navíc, nic, co by ve vás vzbudilo zvědavost.

Dokonce i ta scéna s Mufasovou smrtí už nefunguje jako dřív a je o poznání méně dojemná. Lví král 2019 těží čistě z popularity originálu a spoléhá na hru na city víc, než jakákoliv jiná doposud vyrobená live-action verze Disneyho pohádky. A ačkoliv si tvůrci pozvali úctyhodnou hereckou partu (kromě výše zmíněných hvězd je tu ještě třeba Seth Rogen coby Pumba nebo Beyoncé jako lvice Nala), nestačí to. Pořád se díváme na digitálně vyrobená zvířata a řekněme si na rovinu, pohádky se zvířaty jsou nudné.

Chcete-li ratolestem předat kus svého dětství, pusťte jim originál. A v mezičase si tady přečtěte recenzi na film, kde nostalgie naopak funguje velmi dobře - Devadesátky Jonaha Hilla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články